Mikor szűnik meg a TB jogosultság? Ki kérheti ingyen a TB-t? A legfontosabb tudnivalók

Cikkünkben összegyűjtöttük, hogy mikor szűnik meg a TB jogosultság vagyis mely esetekben kell saját magunk után befizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Vagy éppen mitévők legyünk, ha nem tudjuk fizetni, ilyenkor milyen lehetőségek vannak az orvosi ellátás igénybevételére? Végezetül kitérünk arra is, hogy ki kérheti ingyen a TB-t.
Alapvető tudnivalók a társadalombiztosítási járulékról – kinek jár?
Magyarországon az egészségügyi ellátás biztosítási alapú. Ez azt jelenti, hogy annak jár, aki legalább 1 éve itt él és vagy saját maga vagy helyette a munkahelye, iskolája stb. – mindjárt felsoroljuk az összeset- fizeti az egészségügyi hozzájárulási járulékot.
Alapvetően biztosított, aki:
- bejelentetten dolgozik valahol (ide értve a közmunkásokat is),
- munkanélküli, de álláskeresési támogatást kap,
- egyéni vagy társas vállalkozó,
- egyházi személy (pap, lelkész stb.),
- mezőgazdasági őstermelő,
- kisadózó,
- egyéb okból (pl. valamilyen szociális ellátás, nyugellátás, hallgatói jogviszony vagy kiskorúság miatt) ingyenesen jogosult egészségügyi ellátásra.
Aki tehát bejelentett munkaviszonnyal rendelkezik vagy saját vállalkozása van, vagy még tanul, illetve hallgatói jogviszonya van, annak nem kell külön TB járulékot fizetni. Ezen kívül vannak még egyéb esetek, melyek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő oldalán vannak részletesen felsorolva.

Mikor szűnik meg a TB jogosultság?
Ha az előbb felsoroltak közül egyik sem áll fenn, akkor havonta kell fizetni a TB járulékot. A társadalombiztosítási járulék összege 2024-ben havi 11 300 forint. A fizetési kötelezettség csak belföldi (Magyarországon bejelentett lakóhellyel/szálláshellyel rendelkező) személyekre vonatkozik.
Ha valaki 6 hónapig nem fizeti a TB-t, akkor nem kap ingyenes egészségügyi ellátást, fizetnie kell az orvosi ellátásért, amelybe a sürgősségi ellátás is beletartozik.
Az tehát, hogy mikor szűnik meg a TB jogosultság attól függ, hogy az elmúlt 6 hónapban be volt-e fizetve. Amennyiben a fent felsorolt esetek nem állnak fenn és mi sem fizetjük magunk után a TB járulékot, úgy 6 hónap múltán megszűnik a jogosultság.
Kinek kell saját maga után fizetnie a TB járulékot?
Annak, akinek:
- nincs bejelentett munkaviszonya
- nincs közmunkán
- nem vállalkozó
- nem jogosult a törvény alapján az ingyenes egészségügyi ellátásra valamilyen okból, pl. szociális ellátás, nyugellátás, hallgatói jogviszony vagy kiskorúság miatt
Hogyan kell befizetni a TB járulékot?
Az egészségügyi szolgáltatási járulékot a NAV-nak kell befizetni, amelyet utalással vagy sárga csekken lehet megtenni.
Utalás esetén a „NAV Egészségügyi szolgáltatási járulék beszedési számlára” kell utalni, amelynek számlaszáma: 10032000-06055826, 408-as adónemkód). A közlemény rovatba az adóazonosítót kell beírni.
Sárga csekket a NAV ügyfélszolgálatán lehet igényelni vagy a NAV honlapjáról letölteni. Illetve telefonon is lehet csekket igényelni a 1819-es telefonszámon, a folyószámla-ügyintézés menüpont alatt.
Jó tudni! Késedelmes befizetés esetén 11 300 forint késedelmi pótlékot is be kell fizetni.

Mit tegyek, ha nem tudom fizetni?
Nem ajánljuk, hogy ebben az esetben ne menj orvoshoz és azt sem, hogy visszautasítsd az életmentő vagy sürgősségi beavatkozást. Ráadásul előfordulhat, hogy nem is vagy magadnál, így nem tudsz dönteni- viszont utólag ki kell fizetned az orvosi ellátás díját.
Korábbi cikkünkben részletesen körüljártuk, hogy mit lehet tenni ilyen esetben, olvasd el!
Tudtad? Jelentkezz be a lakóhelyedhez legközelebbi járási hivatalnál szociális rászorulóként. Ha ezt megteszed, az állam ingyenesen biztosítja a hozzáférést az egészségügyi ellátásokhoz.
Ki kérheti ingyen a TB-t?
Bizonyos helyzetekben ingyen, járulékfizetés nélkül lehet igénybe venni egészségügyi ellátást. Ilyen, ha valaki gyereket nevel vagy életkoránál, egészségi állapotánál fogva nem tud dolgozni.
Részletesebben:
- csed, gyed, gyes vagy örökbefogadói díj folyósítása esetén
- gyod, ápolási díj, gyermeknevelési támogatás
- baleseti táppénz
- aktív korúak ellátása
- ha valaki megváltozott munkaképességű legalább 50%-ban vagy egészségkárosodást szenvedett 40%-ban vagy egészségi állapota legfeljebb 50%-os
- fogyatékossági támogatásban vagy rokkantsági járadékban részesül
- betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt és a jövedelme nem éri el a minimálbér 30%-át
- nyugdíjbiztosítási ellátásban részesül
- bentlakásos szociális intézmény lakója
- utógondozásban részesülő 18-24 év közötti fiatal
- felsőoktatásban, szakképző iskolában, technikumban vagy bármely más köznevelési intézményben tanulók
- ha valaki szociálisan rászoruló
- hajléktalan
Ki számít szociálisan rászorulónak?
Akik családban élnek, és a család egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg az úgynevezett szociális vetítési alap összegének 120 %-át. Ez 2024-ben 34 200 forint. Emellett pedig nem rendelkezik egyéb vagyonnal a család, úgy mint saját lakás vagy megtakarítások.
Szociálisan rászorulónak számítanak még, akik egyedül élnek, és havi jövedelmük nem haladja meg a szociális vetítési alap 150 %-át. Ez 2024-ben 42 750 forint. Emellett sem a családjuk, sem ők nem rendelkeznek vagyonnal.
Forrás: tasz.hu
Maradt még kérdésed a TB jogosultsággal kapcsolatban? Vagy egy konkrét ügyben kérnél segítséget? Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, 2 napon belül válaszolunk!