Egyre többen választják a magánegészségügyet. Aki teheti, az inkább egészségpénztári tag lesz, mert az állami ellátásra sajnos már nemigen lehet alapozni. Épp emiatt egyre népszerűbbek az egészségpénztárak. Csak idén már egy kisvárosnyi magyar lépett be ilyen intézménybe. Aki tagjai valamilyen egészségpénztárnak, jó, ha tudja: iskolakezdésben is nagy segítség lehet.

Aki teheti, hátat fordít az állami egészségügynek, és keresi a magánorvosi ellátásokat – egyebek között ez derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) most megjelent adataiból, amit a Bank360 szemlézett.

Kiderült például, hogy az idei első félévben 31 ezerrel nőtt az önsegélyező- és egészségpénztárak taglétszáma, amely most már meghaladja az 1,155 milliót. Ezek a pénztárak jó lehetőséget nyújtanak arra, hogy különféle egészségügyi termékeket és szolgáltatásokat adókedvezménnyel támogatva vegyenek igénybe a tagok és közeli hozzátartozóik, emellett pedig számos önsegélyező szolgáltatást is nyújthatnak.

Nagyon megnőtt az egészségpénztárak bevétele

Az, hogy 25 százalékkal nőtt, így 33,6 milliárd forintra ugrott az egészségpénztárak bevétele, egyértelműen bizonyítja: aki teheti, megpróbál áttérni államiból a magánellátásra. A munkavállalók egyéni befizetései több mint 27, a munkáltatói befizetések csaknem 14 százalékkal nőttek 2023-hoz képest. A tendencia pedig nem fog változni. Sőt, a második félév pedig várhatóan még erősebb lesz.

Az is megváltozott, hogy mire használják fel az egészségpénztári tagok az elkölthető pénzüket. Ez pedig megint csak azt bizonyítja, hogy minden erejükkel próbálnak elszakadni az állami egészségügytől. Mostmár (25 év után először) ugyanis nem a gyógyszervásárlások vezetik a szolgáltatási kiadások listáját. A legnagyobb értékben már nem gyógyszerre, hanem magánorvosra költöttek a pénztártagok. Több mint 18,43 milliárd forintot fordítottak erre, miközben gyógyszerre 18,26 milliárdot költöttek.

Iskolakezdésben is nagy segítség lehet az egészségpénztár!

A Bank360 felhívja a figyelmet arra is, hogy az egészség- és önsegélyező pénztárakban lévő egyenleg számos kiadásra felhasználható. Ezeknek alapvetően két csoportja van, egy részük az egészséggel kapcsolatos, a másik részük önsegélyező típusú. Utóbbiaknál általános szabály, hogy a befizetés és a kiadás között fél évet várni kell, mert a pénztári egyenlegből csak azt a részt lehet így elkölteni, amelyik már legalább 180 napja a számlán van. Megéri azonban a várakozás, hiszen az egészségpénztárak is befektetik a befizetett pénzt, amelyen keletkezhet hozam, másrészt a 20 százalékos szja-visszatérítés miatt így is sokat spórolhatnak a tagok bizonyos kiadásaikon. 

Az önsegélyező szolgáltatások közül jelenleg a lakáshitel-törlesztés a legnépszerűbb, az idén fél év a alatt csaknem 1,5 milliárd forintnyi törlesztőrészletet fizettek be egészségpénztárból a tagok. 

A második helyen a gyerek születéséhez kapcsolódó kiadások állnak, ezek értéke meghaladta az egymilliárd forintot. A szülők akár egymillió forintot is felvehetnek gyerekszületéshez kapcsolódó támogatás címen gyerekenként. 

A pénztári egyenleg felhasználható még a nagyobb gyerekek iskoláztatására is, egyebek között tanszereket, ruhákat, és más eszközöket vásárolhatnak a szülők a tanév során. Egyetemista, főiskolás gyereknél pedig a tandíjat vagy az albérletet, kollégiumot is lehet egészségpénztárból fizetni. Minderről ITT írtunk korábban.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Hó végére kiváló: szalámivégből reggeli, ebéd és vacsora

Tökéletes olcsó reggeli, ebéd, vagy vacsora lehet a boltokban kapható leértékelt szalámivégből. Ezeket töredék áron beszerezhetjük, mint a sima vagy szeletelt szalámit. https://www.tiktok.com/@hovegeponthu/video/7385429904713714976?lang=en Ahogyan arról korábban...

Mit tehetsz, ha nem kapsz fizetést? Így érheted el, hogy kifizessenek

A munkáltató egyik legfontosabb kötelessége, hogy a munkabért kifizesse a dolgozói számára. Mégis adódhat olyan - például gazdasági- helyzet, hogy a munkáltató hiányosan vagy...

Kiderült, hogy akarnak átverni a tűzifa csalók: amin lebuknak, hiába profik

Az őszi-téli időszak, s egyben a fűtésszezon közelgő beköszöntével egyre többen keresnek tűzifát, főleg online. Sajnos az interneten a tűzifa árusításra is rátelepedtek már...