A Hóvége beszélgetés-sorozatának első eseménye a magyarországi szegénység témáját járta körül. Ki a szegény ma Magyarországon? Erre a kérdésre nem is olyan egyszerű választ adni. A szegénységnek többféle definíciója is létezik, és az adott definíciótól függően többféle módon is mérhető. Pl. 2023-ban a szegénységi küszöb 168.279 forint volt, vagyis aki ennél kevesebb pénzből él, az a KSH szerint szegénynek számít. A mintegy 2 millió öregségi nyugdíjasnak majdnem a negyede ennél kevesebből próbál kijönni. Vizsgálhatjuk még a lakhatás szempontjából, vagy hogy sikerül-e minden másnap húst tenni az asztalra. „Mi is a szegénység? A szegénység sok minden. Elsősorban hiány, szorongás, bizonytalanság. Szenvedés” – osztotta meg gondolatait Zentai András, a Hóvége főszerkesztője.

A Hovege.hu-t azzal a céllal hoztuk létre két évvel ezelőtt, hogy segítséget nyújtson azoknak, akiknek gondot jelent a hónap vége. Ma Magyarországon szerintünk ők egyre többen vannak, miközben a szegénység alulreprezentált téma a közbeszédben, úgy a médiában, mint a társadalomkutatásban. Rendezvényünkkel arra tettünk kísérletet, hogy a nehéz gazdasági helyzetről egy emberközpontú megközelítésben beszélgessünk hozzáértőkkel és elkötelezett segítőkkel.

Ki a szegény ma Magyarországon?

A beszélgetés moderátora Oroszi Babett újságíró volt, az eseményen részt vett Gábos András, a TÁRKI vezető kutatója, Marek Bertram, az Egyensúly Intézet elemzője és politikai pszichológus, illetve Molnár György matematikus-közgazdász. A konferenciát Zentai András nyitotta meg.

Annak idején – még az egyetemen – volt egy fontos tanárom, Éber Márk. Amikor azt kérdezte tőlünk, miért jöttünk a szociológia szakra. Én erre azt feleltem, hogy azért, mert a szociológia az a tudomány, amelynek a feladata a világban létező összes szenvedés csökkentése. Egyetértett velem” – emlékezett vissza a főszerkesztő. Hozzátette, a Hóvége.hu-nak is ez a feladata, portál filozófiája abban fogható meg, hogy segíteni akar az olvasóinak.

Hónap végén

A Hóvége mindenkinek szól, akinek nehézségei adódnak a hónap végén. Évekkel ezelőtt, még a projekt indulása előtt a portál célközönsége még egy lényegesen szűkebb réteget jelentett. Már nem, egyes kutatások szerint ma Magyarországon az emberek többségét jelentheti.

„Ma az ország vezetői egymilliós átlagbérről fantáziálnak, és arra a felvetésre, hogy talán 15 év után már lehetne emelni a családi pótlékon, aztán válaszolják, hogy igazából meg akarták szüntetni” – mutatott rá Zentai. Ehhez képest”az országban milliók nem jönnek ki a jövedelmükből. Nem azért, mert lusták vagy felelőtlenek, hanem mert ilyen lett a világ. Dolgozó szegények, létminimum alatt tengődő nyugdíjasok, éhbérért dolgozó tanárok, nélkülöző nővérek.”

Együtt megoldjuk!

A főszerkesztő szerint a Hóvége missziója az információs szegénység csökkentése. Sokaknak nem csak az anyagiak okoznak problémát, hanem az is, hogyan bánjanak jól a bevételeikkel, kihez fordulhatnak segítségért, ha bajba kerülnek, vagy éppen hol férhetnek hozzá az őket megillető juttatásokhoz.

Hozzátette, a portálon folyamatosan működik egy ügyfélszolgálat, ahova a rászorulók beküldhetik a kérdéseiket, bármilyen témában. A kollégák két napon belül érdemben válaszolnak, legyen az jogi, szociális vagy praktikus kérdés.

Kérdésed van? Segítséget kérnél, de nem tudod, kihez fordulj? Kérdez az ügyfélszolgálatot.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kapcsolódó

Legfrissebb

Mihez van joga a rendőrnek? Ezekben az esetekben mondhatsz nemet, a törvény melletted áll

Erre figyelj, ha igazoltatnak! Mutatjuk mi lehet jogos és mi jogtalan a rendőri intézkedés során.

Nincs karácsony családi veszekedés nélkül? Hogyne lenne, itt a megoldás!

Sokszor olyan rokonokkal találkozunk, akikkel amúgy egy éve nem beszéltünk.

Kapható-e kártérítés iskolai baleset után? Miért felelős az intézmény?

Ezen intézmények felelőssége szigorú, hiszen a szülőknek nem igazán van ráhatásuk arra, hogy gyerekeik mit csinálnak az iskola falai között.