A Hóvége beszélgetés-sorozatának első eseménye a magyarországi szegénység témáját járta körül. Ki a szegény ma Magyarországon? Erre a kérdésre nem is olyan egyszerű választ adni. A szegénységnek többféle definíciója is létezik, és az adott definíciótól függően többféle módon is mérhető. Pl. 2023-ban a szegénységi küszöb 168.279 forint volt, vagyis aki ennél kevesebb pénzből él, az a KSH szerint szegénynek számít. A mintegy 2 millió öregségi nyugdíjasnak majdnem a negyede ennél kevesebből próbál kijönni. Vizsgálhatjuk még a lakhatás szempontjából, vagy hogy sikerül-e minden másnap húst tenni az asztalra. „Mi is a szegénység? A szegénység sok minden. Elsősorban hiány, szorongás, bizonytalanság. Szenvedés” – osztotta meg gondolatait Zentai András, a Hóvége főszerkesztője.
A Hovege.hu-t azzal a céllal hoztuk létre két évvel ezelőtt, hogy segítséget nyújtson azoknak, akiknek gondot jelent a hónap vége. Ma Magyarországon szerintünk ők egyre többen vannak, miközben a szegénység alulreprezentált téma a közbeszédben, úgy a médiában, mint a társadalomkutatásban. Rendezvényünkkel arra tettünk kísérletet, hogy a nehéz gazdasági helyzetről egy emberközpontú megközelítésben beszélgessünk hozzáértőkkel és elkötelezett segítőkkel.
Ki a szegény ma Magyarországon?
A beszélgetés moderátora Oroszi Babett újságíró volt, az eseményen részt vett Gábos András, a TÁRKI vezető kutatója, Marek Bertram, az Egyensúly Intézet elemzője és politikai pszichológus, illetve Molnár György matematikus-közgazdász. A konferenciát Zentai András nyitotta meg.
„Annak idején – még az egyetemen – volt egy fontos tanárom, Éber Márk. Amikor azt kérdezte tőlünk, miért jöttünk a szociológia szakra. Én erre azt feleltem, hogy azért, mert a szociológia az a tudomány, amelynek a feladata a világban létező összes szenvedés csökkentése. Egyetértett velem” – emlékezett vissza a főszerkesztő. Hozzátette, a Hóvége.hu-nak is ez a feladata, portál filozófiája abban fogható meg, hogy segíteni akar az olvasóinak.
Hónap végén
A Hóvége mindenkinek szól, akinek nehézségei adódnak a hónap végén. Évekkel ezelőtt, még a projekt indulása előtt a portál célközönsége még egy lényegesen szűkebb réteget jelentett. Már nem, egyes kutatások szerint ma Magyarországon az emberek többségét jelentheti.
„Ma az ország vezetői egymilliós átlagbérről fantáziálnak, és arra a felvetésre, hogy talán 15 év után már lehetne emelni a családi pótlékon, aztán válaszolják, hogy igazából meg akarták szüntetni” – mutatott rá Zentai. Ehhez képest”az országban milliók nem jönnek ki a jövedelmükből. Nem azért, mert lusták vagy felelőtlenek, hanem mert ilyen lett a világ. Dolgozó szegények, létminimum alatt tengődő nyugdíjasok, éhbérért dolgozó tanárok, nélkülöző nővérek.”
Együtt megoldjuk!
A főszerkesztő szerint a Hóvége missziója az információs szegénység csökkentése. Sokaknak nem csak az anyagiak okoznak problémát, hanem az is, hogyan bánjanak jól a bevételeikkel, kihez fordulhatnak segítségért, ha bajba kerülnek, vagy éppen hol férhetnek hozzá az őket megillető juttatásokhoz.
Hozzátette, a portálon folyamatosan működik egy ügyfélszolgálat, ahova a rászorulók beküldhetik a kérdéseiket, bármilyen témában. A kollégák két napon belül érdemben válaszolnak, legyen az jogi, szociális vagy praktikus kérdés.
Kérdésed van? Segítséget kérnél, de nem tudod, kihez fordulj? Kérdez az ügyfélszolgálatot.