Ilyen idő lesz idén télen és karácsonykor a régi öregek megfigyelése szerint

A téli és a karácsonyi időjárás előrejelzése mindig különös figyelmet kapott. Bár napjainkban az időjárás előrejelzést főként a modern meteorológia eszközeivel végezzük, mégis érdemes visszatekinteni a hagyományos népi megfigyelésekre, amelyek évszázadokon át formálták az emberek várakozásait az időjárással kapcsolatban. Lássuk, mire számíthatunk idén és mely napokon kell extrán figyelni. Milyen lesz a tél 2024-ben? A hagyom
„Ha szép az idő, karácsonyig meg is marad”
Egy régi bölcsesség úgy tartja, hogy ha október végén, november elején szép, napos idő van, az gyakran karácsonyig is kitarthat. A meleg ősz, az úgynevezett „vénasszonyok nyara” meghosszabbíthatja az enyhe időt, ami azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a tél későn érkezik. Az öregek szerint ilyenkor a téli hideg „megbújik” és egyszerre csap le december vége felé, éppen karácsony környékén.

Milyen lesz a tél 2024-ben? Az október végi hagyományok megmondják
Az október végi hagyományok különösen fontosak voltak a régi emberek számára, hiszen ilyenkor már megérezni lehetett a közelgő tél első jeleit. A néphit szerint, ha októberben sokat fújt a szél, akkor havas, hideg tél várható. Az is gyakori megfigyelés volt, hogy ha október 21-én, Orsolya napján szép idő van, akkor karácsonyig kellemes, enyhe idő marad. Ha viszont ezen a napon hűvös, ködös időjárás uralkodik, akkor esős, szeles tél következik. Október 28-a, Simon és Júdás napja is fontos mérföldkő volt: ha ezen a napon viharos, szeles idő volt, akkor zord télre lehetett számítani. Dömötör napja, október 26-a, a pásztorok körében kiemelt szerepet játszott, mivel ha ezen a napon esett az eső, az havas, hideg telet jósolt. Az őszi erdők állapotát is figyelték: ha az októberi levelek korán lehullottak, kemény és hosszú telet vártak, míg ha sokáig megmaradtak a fákon, enyhébb, rövidebb télre számítottak.

Népi babonák és a természet jelei
A magyar néphit szerint az állatok viselkedése sokat elárulhatott a közelgő télről. Ha a tyúkok ősszel korán kezdték hullatni tollaikat, az hosszú, kemény télre figyelmeztetett. Ugyanígy, ha a háziállatok már október elején vastag bundát növesztettek, az a hideg tél közeledtét jelezte. A méhek viselkedését is megfigyelték: ha a méhek szokatlanul sok mézet gyűjtöttek össze, az kemény tél előjele volt. Az állatok ösztönösen készültek fel a hideg hónapokra, és ez az emberek számára is intő jel volt. A növények megfigyelése szintén nagy szerepet játszott. Ha az őszi fák korán hullatták le leveleiket, az a tél gyors érkezését jelezte, míg ha a levelek sokáig megmaradtak a fákon, hosszú, enyhe őszre és későn beköszöntő télre lehetett számítani.
Ha bizonytalanok vagyunk, hogy milyen lesz a tél, mindig megkérdezhetjük nagyit a régi bölcsességekről – de azért nem árt ránézni a telefon időjárás-előrejelzésére is. Legyen a hólapát készenlétben, de a napszemüveget se tegyük túl messzire.