Nyitólap Ügyek
HIRDETÉS

„Elévült a tartozásom, a behajtó 10 év után mégis megkeresett, mit tegyek?” – A jogász válaszol

kétségbeesett férfi
elevult-tartozas

Mit lehet tenni, ha váratlan követelés érkezik egy évekkel ezelőtti tartozásról? Olvasónk egy 12 évvel ezelőtti tartozás ügyében kérte segítségünket. Azóta nem kapott semmilyen levelet vagy értesítést a tartozásról, most viszont a kamatokkal megnövelt összeget kellene hirtelen egy összegben kifizetni. Olvasónk úgy tudja, hogy ennyi év távlatából már nem él a tartozás, de sajnos nem ilyen egyszerű a helyzet. Ennyi év távlatából is ki kell fizetni a tartozást, ha közben semmilyen felszólítás nem érkezett? Dr. Kajó Cecília jogászt kérdeztük az esetről. Most elmondjuk, mi a teendő elévült tartozás ügyében. 

HIRDETÉS

Gyakori, hogy valaki csak évekkel később szerez tudomást egy fennálló követelésről. Előfordulhat, hogy idő közben elköltözött és a felszólító levél a régi címére érkezik, így nincs tisztában a tartozás fennállásával. Ha esetleg fizetési meghagyást küld az adósnak a közjegyző, akkor ha 15 napon belül nem vitatja vagy nem él ellentmondással a közjegyző felé a tartozással kapcsolatban, úgy a fizetési meghagyás jogerőssé válik, azaz végrehajtás alá kerül.

fizetési felszólítást tartalmazó boríték kinyitása

Annak idején befizettem mindent- elévült a tartozás?

Amennyiben a tartozást már befizettük, akkor a végrehajtó által küldött végrehajtási lap kézbesítésétől számított 15 napon belül lehet ellentmondással élni. Ezzel egyidejűleg azonban igazolni kell, hogy az adós a végrehajtónak megfizette a végrehajtást kérő által, a végrehajtás során előlegezett költségeket. Ha a költségek megfizetése vagy annak igazolása elmarad, akkor az ellentmondást nem tudja elfogadni a közjegyző és folytatódik a végrehajtási eljárás.

Honnan tudom, hogy elévült a tartozás?

Az elévülés határidejét befolyásolja, hogy bizonyos év óta biztos nem volt-e semmilyen levél vagy felszólítás az ügyben, mert akkor az megszakítja az elévülési időt. Ha például a hitelező tudja bizonyítani, hogy feladott egy levelet, az megszakíthatja az elévülés idejét, így a tartozás kiegyenlítésére vonatkozó időtartam jelentősen is kitolódhat.

Nemcsak a felszólító levél, hanem a letiltás, az azonnali beszedési megbízás elrendelése, a végrehajtási jog bejegyzése, illetve helyszíni eljárás kezdeményezése megszakíthatja az elévülést. Ezekben az esetekben az elévülési időt onnan számítják, amikor az utolsó felszólítás érkezett.

HIRDETÉS

Fontos tudni, hogy a Polgári törvénykönyv rendelkezései alapján a felszólítás már nem szakítja meg az elévülést, csak a 2014. március 15. előtt felvett kölcsönök, tartozások esetében lehet a végtelenségig húzni az elévülést.

Mennyi idő alatt évül el egy banki tartozás vagy mondjuk egy parkolási pótdíj? Előző írásunkban részletesen végigvettük, hogy mely típusú tartozás esetén mennyi az elévülési idő.

Mi a teendő a fenti helyzetben?

Olvasónk nem érzi jogosnak a követelést, nem is érti hogyan vehették elő az ügyet ennyi év után és miért nem szóltak neki vagy miért nem történt semmi ez ügyben hosszú évek alatt.

kétségbeesett férfi olvassa a számláit

A helyzet megoldásával kapcsolatban azt érdemes tudni, hogy a tartozások esetében a bíróság az elévülési időt csak kérelemre veszi figyelembe, hivatalból nem. Adósként hivatkozhatunk az elévülésre, de ha a végrehajtást kérő ezt nem ismeri el, akkor nem szüntethető meg a végrehajtás. Ehhez bírósági pert kell indítani.

Az első fontos lépés, hogy ellentmondással élni a közjegyzőnél szóban és papír alapon is lehet. Vagy akár fel lehet adni postán is. Írásbeli ellentmondással élni annál a közjegyzőnél lehet, aki a fizetési meghagyást kibocsátotta.

Amennyiben az elévült követeléssel kapcsolatban már végrehajtási eljárás van folyamatban, akkor a végrehajtónál kell elévülésre hivatkoznunk. Ilyenkor, ha a végrehajtást kérő elismeri, hogy elévült a követelés, a végrehajtási eljárás megszűnik. Ha azonban vitatja az elévülést, pert indíthat a végrehajtási eljárás megszüntetése iránt.

A végrehajtási eljárás csak akkor fejeződik be, ha jogerős bírósági ítélet születik az elévülés miatt.

Hasonló helyzetben vagy és nem tudod merre tovább? Keresd ügyfélszolgálatunkat, kollégáink két napon belül segítenek!

Napi Spúrtipp
HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version