Nem kell kifizetni a parkolási büntetést ebben az esetben, sokan nem ismerik ezt a kitételt

Kivel ne fordult volna már elő, hogy elfelejtette elindítani a parkolást? E sorok írója rendszerint sms-sel parkol, és bizony előfordul, hogy ezt csak néhány perccel azután teszi meg, hogy már leparkolt, sőt időnként ki is megy a fejéből. Ilyenkor van, hogy az ember megússza, mert éppen nem jár arra a parkolási ellenőr, de olyan is szokott lenni, hogy bizony megkapja a maga mikuláscsomagját. Na, és van egy köztes eset, amikor a megoldás a parkolási bírság be nem fizetése.

Mikor lehetséges a parkolási bírság be nem fizetése?

Nemrégiben esett meg velem ez a különös történet: amit most leírok, annak egyetlen eleme sem kitalált. Két kisgyerekemmel kitaláltuk, hogy kimegyünk a játszótérre. Autóval mentünk, hátul a két kölyök, csomagtartóban műanyag kismotor, bicikli, felszerelkezve uzsonnával, ruhákkal, kulacsokkal és ki tudja még mennyi hacacáréval. Megérkeztünk, viszonylag jó parkolóhelyet találtunk, aminek nagyon meg is örültünk. A nagyobbik kiszáll, már sürget, hogy adjam a biciklit, én közben a kicsit próbálom kiműteni az extra biztonságos, menetiránynak háttal beszerelt üléséből anélkül, hogy fennakadjon a fejem az ajtónyílásban. Sikerül, akkor meg a kismotor, sapka, sál, hátizsák, minden megvan, már mennek is előre, én meg kiabálva szaladok utánuk, kezemben a táskámmal, hogy maradjanak a járdán belül, mert futópálya van itt meg autók is jöhetnek.

Jó, bent vagyunk a játszótéren, óriási kő gördül le rólam, amit egy megnyugodott sóhajtásban fejezek ki. Eltelik pár perc, valami motoszkálni kezd. Nem indítottam el a parkolást. Gyorsan küldöm az sms-t. Oké, siker. Jó másfél óra múlva végzünk, csapzottan megyünk vissza az autóhoz. Hát nem ott vár a mikulácscsomag a szélvédőn? A büdös francba, inkább ne küldtem volna az sms-t, most duplán fizetek. Mérgesen tépem föl a zacskót, és akkor látom: az ellenőrzés és az sms-em közt csak 4 perc telt el. Hoppá, van erre valami szabály, nem? Naná! Ha kevesebb, mint 5 perc a különbség, nem kell megfizetni a büntetést! (Igazából ez nem is büntetés amúgy, hanem pótdíj.) Hazaérek, már írom is diadalmasan az emailt, csatolom az sms képernyőfotóját, három nap és jön is a válasz: győztünk, nem kell fizetni.

Így kell megírni a panaszt
Így kell megírni a panaszt

A lényeg tehát.

Amennyiben az ember megfizette a parkolási díjat - akár sms-ben, akár alkalmazásban, akár parkolóóra útján -, mégis kapott pótdíjfizetési felszólítást, akkor a türelmi idő szabálya alkalmazandó. Vagyis, ha kevesebb mint 5 perc telt el az ellenőrzés és a fizetés között, akkor rendben van a parkolási bírság be nem fizetése (vagyis nem kell pótdíjat fizetni).

Fontos azonban, hogy ilyenkor feltétlenül írjunk emailt, vagy ha erre nincs módunk, hívjuk telefonon a parkolási ügyfélszolgálatot! Ezek az elérhetőségek mindig rajta vannak a felszólításon. A panaszban ne felejtsük feltüntetni a hivatkozási számot, amely szintén mindig megtalálható a papíron.

Büntetésmentes parkolást kívánunk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!