Mikor nem kell szemétdíjat fizetni? Ismerd meg a pontos jogszabályt 

Magyarországon a hulladékgazdálkodási törvények alapján a szemétszállítási díj megfizetése kötelező. Ez azt jelenti, hogy minden ingatlan tulajdonosa köteles igénybe venni a közszolgáltatást, függetlenül attól, hogy keletkezik-e hulladék az adott ingatlanban. Ennek hátterében közegészségügyi indokok állnak, amelyek a jogszabályokban is rögzítve vannak. Bár a szemétdíj fizetése általában kötelező, léteznek kivételek és szüneteltetési lehetőségek, amelyeket a vonatkozó jogszabályok és az önkormányzati rendeletek szabályoznak. Cikkünkben mutatjuk, hogy mikor nem kell szemétdíjat fizetni és miért.

A szemétdíj kötelező igénybevétele

A bevezetőben már említettük, hogy szemétdíjat minden ingatlantulajdonos köteles fizetni, ugyanakkor van lehetőség a szolgáltatás ideiglenes szüneteltetésére, ha az ingatlan huzamosabb ideig használaton kívül van. A szüneteltetés lehetőségeiről mindig a települési önkormányzat képviselő-testülete dönt, külön önkormányzati rendeletben szabályozva az adott területen érvényes eljárásokat. Ezért érdemes minden esetben tájékozódni az adott önkormányzatnál, hogy milyen feltételek mellett kérhető a szemétdíj szüneteltetése. Ily módon elkerülhetők a kellemetlenségek, beleértve a díjhátralék felhalmozódását is.

Mikor nem kell szemétdíjat fizetni: szüneteltetési lehetőségek

Lakatlan ingatlan esetén

Kuka egy ház előtt.

Az egyik leggyakoribb eset, amikor mentesülhetünk a szemétdíj fizetése alól, ha az ingatlan huzamosabb ideig lakatlan. Ebben az esetben, ha a tulajdonos tudja igazolni, hogy semmilyen tevékenység nem zajlik az ingatlanon, és nem keletkezik hulladék, akkor kérheti a szolgáltatás szüneteltetését. Budapesten például az FKF közleménye szerint, ha egy ingatlant több mint 60 napig nem használnak, és az ingatlanon sem bérbeadás, sem más típusú hasznosítás nem történik, a tulajdonos kérheti a hulladékgazdálkodási szolgáltatás felfüggesztését.

Az igénylést legalább 30 nappal előre kell benyújtani, és a szüneteltetés csak teljes hónapokra kérhető. Az FKF azt is megjegyzi, hogy a szüneteltetést nem lehet visszamenőleg kérvényezni, és ha a pontos időtartam nem ismert, automatikusan fél év szüneteltetést állítanak be, amely a lejárat után automatikusan újraindul. Természetesen településenként ezek a feltételek módosulhatnak, ezért ha használaton kívül álló ingatlannal rendelkezünk vidéken, akkor érdemes az illetékes önkormányzatnál érdeklődni az esetleges szüneteltetés feltételeiről.

Üdülő ingatlan esetén

Az üdülő ingatlanok szintén eltérő szemétdíj-fizetési kötelezettséggel rendelkezhetnek. Sok esetben az üdülő ingatlanokra szezonális díjat vetnek ki, amely csak azokra a hónapokra vonatkozik, amikor az ingatlant ténylegesen használják. Ez azt jelenti, hogy a tulajdonosok csak azokra az időszakokra fizetnek, amikor ténylegesen keletkezik hulladék. Az ilyen ingatlanok tulajdonosai emellett kérhetik a díj mérséklését vagy időszakos felfüggesztését, ha például az üdülőt egyáltalán nem használják egy adott évben.

Kivételes élethelyzetek

Elköltözéshez összepakolva egy szobában.

Bizonyos esetekben a törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a szemétdíjat mérsékeljék vagy teljesen elengedjék. Például, ha valaki idősek otthonába költözik vagy hosszabb ideig külföldön tartózkodik, és az ingatlan üresen áll, akkor kérvényezhető a szemétdíj felfüggesztése. Ehhez azonban megfelelő dokumentációra van szükség, például hivatalos igazolásra az idősek otthonába költözésről vagy a külföldi tartózkodás időtartamáról.

A fizetés elmulasztásának következményei

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ha a szemétdíjat nem fizetik meg időben, az nem csupán késedelmi kamatot vonhat maga után, hanem köztartozássá válhat. Ha valaki nem rendezi a tartozását, akkor a hulladékgazdálkodási szolgáltató felszólítást küldhet a fizetésre. Ha a felszólítás eredménytelen, és a díjhátralék 45 napon belül nem kerül rendezésre, a szolgáltató a NAV-nál kezdeményezheti a behajtást.

A NAV általi behajtás akkor lép életbe, ha a fogyasztót korábban már hivatalosan értesítették a díjhátralékról és annak következményeiről. A behajtási eljárás során a fogyasztónak nemcsak a tartozást, hanem annak késedelmi kamatait és a behajtás költségeit is meg kell fizetnie. Mindezek adók módjára behajtandó köztartozásnak minősülnek, így a követelés súlyos következményekkel járhat, ha nem kerül időben rendezésre.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

5+3 ingatlanos szakszó, aminek sokan rosszul tudják a jelentését – milliókat buknak rajta!

Az ingatlanos kifejezések világa elsőre száraz jogi maszlagnak tűnhet, de emellett valójában szó szerint milliók múlhatnak rajta, hogy pontosan érted-e őket. Most összeszedtünk 5+3 olyan ingatlanos szót, amit még sok tapasztalt lakáskereső is összekever.

Kizárt a házadból a volt párod? Jogos önhatalom: amikor a birtokvédelem azonnal jár

Sokan gondolják, hogy birtokvitában csak a hivatalos út járható. Ez nem minden helyzetre igaz:.

Munkáshitel csed, gyed és gyes alatt: a legfontosabb tudnivalók

A hitelfelvételhez biztos jövedelem szükséges. Kérdés, hogy az állami juttatások minek számítanak.

Olcsón vennél lakást? Potom áron adják az ingatlanokat ezen az oldalon 

Így történik az ingatlan árverés, mutatjuk hol lehet regisztrálni.

A forgalomból is kivonhatják az autót, ha így közlekedsz: nem csak bírságra számíthatsz

Mikor vonhatják ki a forgalomból az autót? Bizony bőven vannak olyan esetek, amikor...