Olvasónk kérdezte, jogászunk pedig megválaszolta azt a sokakat foglalkoztató kérdést, hogy mit lehet tenni abban az esetben, ha a főbérlő nem akarja visszaadni a kauciót? Abban az esetben, ha van átvételi elismervény a kaució összegéről és a bérbeadó ilyen-olyan indokokra hivatkozva nem hajlandó visszaadni a kauciót, akkor jogi úton visszaszerezhetjük a nekünk járó pénzt. Mutatjuk hogyan.

Korábban részletesen foglalkoztunk azzal, hogy mire érdemes figyelni albérlet kereséskor. Ahol lehet, ott spóroljuk meg a plusz költségeket és idegeskedést és készüljünk fel előre, hogy mit tartalmaz egy jó lakásbérleti szerződés.

A kaució is ilyen, amit érdemes már jó előre tisztázni a lakás kiválasztásánál és a szerződéskötésnél is. Fontos a lakásbérleti szerződésben rögzíteni, hogy mikor nem jár vissza a kaució, mi számít rendeltetésszerű használatból adódó kárnak és, hogy lelakható-e az összeg. Bár ez utóbbi nem jellemző, azért akadhatnak kivételek.

lakásbérleti szerződés aláírás ügyvéd jelenlétében

Fontos, hogy a kaució összegéről készüljön átvételi elismervény, ami nem egy bonyolult dokumentum, mégis sok bajtól kímélhet meg. Az átvételi elismervény két példányban készüljön, egy maradjon a bérlőnél, egy pedig a bérbeadónál.

Ha a főbérlő nem akarja visszaadni a kauciót, pedig van átvételi elismervény

Olvasónk az alábbi helyzetet osztotta meg velünk. Évek óta bérelt egy ingatlant, ahol jelezte kiköltözési szándékát a bérleti díj emelésre hivatkozva. Az addig esedékes bérleti díj rendezve volt. A bérlő egy üvegkárt csinált, amit a főbérlő tudomására hozott és szerette volna számára megtéríteni a kár összegét. Csakhogy a bérlő nem működött együtt abban, hogy kárszakértőt hívjon vagy árajánlatot kérjen az üvegestől. Úgy gondolta, hogy egyáltalán nem adja vissza a kauciót a bérlőnek. A bérlő úgy szeretett volna megegyezni, hogy a tulajdonos vonja le az üvegkárt, de a kaució fennmaradó részét fizesse vissza.

Mit lépjen a bérlő egy ilyen helyzetben?

Jogászunk azt tanácsolta olvasónknak, hogy egy üvegestől kérjen árajánlatot arról, hogy mennyibe kerülne a javíttatás. Az árajánlat birtokában írjon egy felszólító levelet a tulajdonos-bérbeadónak. Ebben a levélben kérje, hogy a tulajdonos számoljon el 30 napon belül a kaució összegével, úgy, hogy az üvegtábla árát vonja le, a többit pedig utalja el a megadott számlaszámra. 

Mi történik, ha nem reagál a tulajdonos?

Amennyiben 30 nap letelik és a főbérlő nem akarja visszaadni a kauciót, akkor a következő lépés, hogy a közjegyzőtől fizetési meghagyás indítását kell kérni. Amennyiben az adós 30 napon belül nem reagál vagy nem kifogásolja az összeget vagy a tartozást, úgy rögtön végrehajthatóvá válik a tartozás követelése.  A fizetési meghagyásos eljárásnak van költsége, amelyet a közjegyző állapít meg. Ez az összeg ilyenkor a kaució összegéhez képest kerül megállapításra, de ezt később szintén a tulajdonos-bérbeadónak kell kifizetnie. Amennyiben az adós vitatja, hogy tartozik vagy nem ért egyet a tartozás összegével, úgy a fizetési meghagyásos eljárás átalakul polgári perré és bíróság elé kerül.

budapesti lakótelepi lakások
Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

8 kérdéses retró kvíz: a Trabi melyik népautónak volt a beceneve a szocializmusban?

A retró autók világa rengeteg izgalmas és nosztalgikus emléket idéz fel. Az akkori autók nem csupán közlekedési eszközök voltak, hanem szimbólumai is egy korszaknak,...

Gumis lepedő 2000 forintért, vasaló 5000 forintért: mutatjuk a legjobb akciókat

Átnéztük, hogy hol vannak a legjobb akciók és milyen termékeket érdemes most megvenni. Szuper áron vannak az ágyneműk, a kert téliesítéséhez szükséges eszközök...

Magyar élelmiszerárak: ételmentőnek lenni már életmentő

Ha a tűzoltó, vízimentő, mentős szolgálat nem opció, akkor is van lehetőséged életmentőnek lenni! Életmentő helyett legyél életmentő! A magyar infláció, a hazai élelmiszerárak...