Közterületen hagyott autó: kinek a problémája, hol jelenthetjük be?

Hetek, lassan hónapok óta parkol egy gazdátlannak tűnő autó az utcában? A lakók nem tudnak parkolni, a kocsi egyre lepusztultabb, a kereke leeresztett, belepi a kosz és úgy tűnik, senki nem fog érte jönne. Mi lesz a közterületen hagyott autó sorsa? Elmondjuk, mi a teendő, ha elárvult autót találunk, milyen költségekkel jár és egyáltalán kinek a kötelessége az elszállításáról gondoskodni.

Miért nem csinál már valamit az önkormányzat? – ez a leggyakrabban feltett kérdés ilyen esetben, hiszen logikusnak tűnik, hogy a közterületekért az önkormányzatok felelnek. A helyzet nem ilyen egyszerű. Az illetékesek akkor tudnak lépni, ha bejelentést teszünk és kiderítették, mi van a kocsival és a gazdájával. Másként kell eljárni, amikor pl. baleset miatt áll az autó, vagy ha valamilyen műszaki hibája van. Egyébként az önkormányzat sem mindenható, egy-egy jármű akár heteket, hónapokat is parkolhat ugyanazon a helyen – feltéve, ha van érvényes műszakija.

Meddig hagyhatom az autót az utcán?

Nyilván nem arról van szó, hogy elutazik valaki, és szemet szúr az utcában lakóknak, hogy már 10 napja ugyanazon a helyen áll egy autó. Számít, hogy a közterületen hagyott autó érvényes műszakival rendelkezik-e. Azt, hogy egy lejárt műszakival rendelkező autót meddig hagyhatunk közterületen, a KRESZ vonatkozó rendelete szabályozza: 

„azt a hatósági jelzéssel nem rendelkező járművet, amely a közúti forgalomban csak ilyen jelzéssel vehet részt, főútvonalon tilos, mellékútvonalon – közterület-használati engedély nélkül – legfeljebb 10 napig szabad tárolni. Az úton e rendelkezések megszegésével tárolt járművet a rendőrség, a közterület-felügyelet, a közút kezelője – a tulajdonos költségére – eltávolíthatja.”

Más a helyzet viszont, ha van érvényes műszakija az autónak. Érvényes műszaki engedéllyel nem kell közterület-használati engedélyt kérni a parkoláshoz, sőt, annak ellenére állhat huzamosabb ideig az autó a közterületen, hogy nincs használatban.

Kinek kell jelezni?

Fontos különbséget tenni, hogy műszaki hiba vagy baleset miatt hagytak egy autót az úton. Ilyen esetben általában 1-2 napon belül a tulajdonos elszállíttatja az autót. Előfordulhat, hogy az úton hagyott autó a forgalmat akadályozza, ilyenkor a rendőrségnek kell bejelentést tenni, hiszen a hatóság tudja tisztázni, hogy esetleg körözés alatt áll az autó, vagy kapcsolatba hozható valamilyen bűncselekménnyel.

Amikor egy autó hetek óta áll ugyanazon a helyen és láthatóan egyre rosszabb állapotban van, akkor a helyi önkormányzat közterület-felügyeleténél kell bejelentést tenni.

Közterületen hagyott autó bejelentése

A bejelentés lehetőség szerint tartalmazza az alábbi adatokat:

  • pontos helyszín
  • gépjármű típusa
  • gépjármű színe
  • forgalmi rendszám

Mi történik a bejelentés után? Kinek a felelőssége a kocsi elszállítása?

Miután megtörtént a bejelentés, az illetékes közterület-felügyelet megkeresi és felszólítja a gépjármű üzembentartóját, hogy vigye el vagy hozza üzemképes állapotba a járművet. Egyszerű az eset, ha megvan a tulajdonos, reagál a felszólításra és elszállítja az autót az utcáról. Viszont ha gazdátlan, mert:

  • egy cég az autó tulajdonosa és az éppen felszámolás alatt áll,
  • elhunyt a tulajdonos és nem volt hagyatéki eljárás,
  • nem található a tulajdonos a gépjármű-nyilvántartásban szereplő címen,

úgy az elszállításról a közterület-felügyelet gondoskodik. Amennyiben nem jelentkezik a tulajdonos és/vagy az üzembentartó az eltávolítástól számított fél éven belül, a jármű automatikusan a közterület-felügyelet tulajdonába kerül. Ezután a gépjármű akár értékesíthető is vagy más módon hasznosíthatóvá válik, de az autó szállítási, tárolási költségei továbbra is az eredeti tulajdonost terhelik.

Mennyibe kerül a közterületen hagyott autó elszállítása?

A közterületen hagyott autó elszállítási díja személygépjármű esetében 17.250 forint, a napi tárolási díj pedig 1.200 forint – foglalja össze az economx.hu. Emellett egyéb eljárási díjak is felmerülhetnek és természetesen lejárt műszaki esetén a vizsgáztatásnak és az autó forgalomba történő visszahelyezésének is plusz költségei vannak. A Miskolci Önkormányzati Rendszer szerint például egy roncsautó kezelése több, mint 300.000 forint.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Mikor számolják újra a Nők40-et? 65 év felett változhat-e a nyugdíj összege?

A Nők40 nyugdíj eleve teljes összegű, nem vonnak le belőle semmit, mert az érintett hölgy évekkel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt vonul vissza.

Kipróbáltam a “kényelmetlen” módszert, és tényleg segít kézben tartani a mosást

A kényelmetlen módszer lényege, hogy nem rakod el a tiszta ruhákat kényelmes helyre, hanem olyan helyre teszed, ahol zavaróak. Így nem tudsz halogatni, mert mindig szem előtt lesznek.

Szülők, figyelem! Már csak 5 napig kérhető támogatás a lepusztult tornaterem felújításához

Idén is 9 milliót nyerhetnek az iskolák Decathlon pályázat keretében a mindennapos testnevelés...

Elvesztheted a családi pótlékot, ha erre a 9 dologra nem figyelsz: így jelentsd be, ha változás történik

Az ellátást igényelni kell, és ha valamilyen okból már nem él a jogosultság, azt jelezni kell.

Lándzsás útifű szirup házilag: a bolti ár töredékéből kijön egy nagy adag, pofonegyszerű elkészíteni

Ez a jelentéktelen növény az út szélén olyan, mint egy halk figyelmeztetés: nem minden gyógyír van polcra téve.

Mennyit ér a régi fém 200 forintos? Akár több százezret is kaphatsz érte, ezt nézd meg rajta

A lejárt bankjegyek beváltása még sok esetben lehetséges az MNB-nél, de ha van otthon régi 200 forintos érméd vagy papírpénzed, akkor akár egy kisebb vagyont is kereshetsz velük a gyűjtőpiacon.