Legalábbis a fogyasztási adatok alapján. Hol voltunk eddig, és hová tartunk most? Tényleg az EU legszegényebb országai között van a helyünk? Nagyon úgy tűnik, hogy Magyarország óriási hátrányba került.

Az Eurostat adatai szerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 72 százalékát éri el csupán. Az egy főre jutó fogyasztási termékek vásárlása alapján a tagállamok legrosszabbjai között vagyunk. Ezek az elemzések nagyon fontos dologra mutatnak rá: röviden arra, hogy mennyit tudnak költeni az emberek a jövedelmükből és mennyire élnek jólétben. Az eddigi eredményeink nem túl biztatóak. Mennyire esélyes, hogy a közeljövőben javulni fog a helyzetünk? Megnéztük, mit mutatnak ehhez képest a legfrissebb Eurostat előrejelzések.

Magyarországon keveset tudnak vásárolni az emberek

Menjünk vissza pár évet. A 2021-es és 2022-es statisztikák is azt mutatták, hogy az Unióban a magyar háztartások a második legszegényebbek. Fontos azonban hozzátenni, hogy ez az átlagra vonatkozik, egyébként hatalmas szórás van egy országon belül- foglalja össze a 24.hu.

2021-ben a magyar háztartások tényleges fogyasztása az uniós átlag mindössze 70 százalékát érték el. Ez a szám 2022-re 2%-ot nőtt, de a 72%-kal még mindig csak a sereghajtók között kullogtunk. Bulgária ugyanebben az időszakban az uniós átlag 67 százalékát érte el, ezzel az EU legszegényebb országa lett.

Akkoriban hasonló számok voltak Szlovákiában (73%), Horvátországban (75%) és Görögországban (78%). Magyarország az említett két évben ezekkel az országokkal állt egy szinten. 10%-kal volt több Csehországban az egy főre jutó fogyasztási termékek vásárlása Magyarországhoz képest, illetve ugyanilyen jól állt Lengyelország (83%) és Románia (88%).

Az élvonalban volt Luxemburg, az uniós átlagot 38%-kal meghaladva az ottani háztartások 138%-os fogyasztási arányával. Luxemburgot követte Németország 119%-kal, és tőlük csupán 1%-kal elmaradva Ausztria következett.

Még mindig az EU legszegényebb országai közé tartozunk?

Ami az EU legszegényebb országait illeti, az Eurostat legfrissebb gyorsbecslése alapján Magyarország az uniós átlag 76%-án áll. Vajon ezzel előrébb jutottunk vagy még mindig az utolsó előtti helyen vagyunk? 2023-ban az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritásban kifejezve Bulgária áll a legrosszabb helyen a tavalyi számok alapján 64%-kal és Luxemburg maradt az élen 240%-kal. Bulgária a legrosszabb helyen 36%-kal marad el az uniós átlagtól, a második legrosszabb helyen Görögország áll 33%-os lemaradással, majd Lettország 29%-kal. 

Ez azt jelenti, hogy Magyarország a 76%-kal már nem a második helyen áll az EU legszegényebb országai között, de Horvátországgal karöltve a 4. helyen Románia megelőzött bennünket.

Az adatokkal kapcsolatban a portfolio.hu felhívja a figyelmet arra, hogy “az egyes országok statisztikai adatközlései sem azonos minőségűek. Szlovákia masszív alulteljesítő volt évekig, ám adatait erős módszertani kétségek övezték – gyakorlatilag közmegegyezés volt róla, hogy a relatív fejlettségi mutatója jóval feljebb kellene, hogy legyen. Most egy metodikai váltás miatt jelentősen javítottak is a korábbi közlésekhez képest, így most épp hivatalosan az uniós fejlettségi szint 73 százalékán állnak, miközben voltak 70 százalék alatt is néhány éve. A decemberi módszertani felülvizsgálat miatt például 2020-ban a magyarral egyforma adatot láthatunk, míg eredetileg jóval alattunk voltak.”

Összességében azonban a fenti számítási módszerek nem változtatnak az uniós tagállamok fogyasztási számai közötti óriási eltéréseken. Elmondható, hogy Luxemburg évek óta az élen áll, Magyarország pedig sajnos a sereghajtók közé tartozik. A 2021-es év óta mért 5%-os növekedés sem volt elegendő arra, hogy legalább a középmezőnyt elérjük.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Besárgult, foltos matrac tisztítása házilag: újra patyolat fehér lesz ezzel a trükkel

Ki gondolná, hogy az alvás – amit elvileg a tisztaság jegyében teszünk – idővel ilyen kellemetlen nyomokat hagy maga után? Ne aggódj, tudunk egy trükköt!

Tepsis sütőtökös tócsni: gyors, olcsó és nagyon finom

A legtöbb ember gyerekkorában ott van ez a nagyszerű, laktató fogás, amihez tulajdonképpen nem kell más, csak egy kis liszt, tojás és krumpli.

Lakás eladása utáni adózás szabályai: mikor adómentes, mennyi az illeték, mikor kell adót fizetni?

Hazánkban a lakás eladása utáni adózás szabályai viszonylag egyszerűek. Azért vannak kivételek.