A katonai szolgálat tényleg többet ér a felvételinél, mint a nyelvtudás?

Idén már az új pontrendszer alapján zajlik a felsőoktatási felvételi, az azonban nem változott, hogy mely tantárgyak vagy készségek jelentenek többletpontot. Az önkéntes katonai szolgálat pluszpont, csakúgy, mint a nyelvvizsga. Csakhogy több plusz pontot jelent az önkéntes katonai szolgálat a felsőoktatási felvételi eljárás során, mint ha nyelvvizsgával vágnánk neki a felsőfokú tanulmányoknak.

A 2024/2025-ös tanévtől megváltoznak a felsőoktatási felvételi eljárás pontszámítási szabályai. Az 500 pontos rendszerben a tanulmányi és érettségi eredményekre maximum 200-200 pont szerezhető; további maximum 100 pontot adhatnak a felsőoktatási intézmények az általuk meghatározott egyéb követelményekre, eredményekre. A vonatkozó kormányrendelet alapján egy felsőfokú nyelvvizsga 40 pluszpontot ér a felsőoktatási felvételinél, az önkéntes katonai szolgálat pedig 64 pontot.

A Honvédelmi Minisztérium álláspontja szerint fontos, hogy sok fiatal kipróbálja a katonaságot. Az Oktatói Hálózat civil szervezet szerint viszont probléma, hogy a felsőoktatásba érkező tanulók nem tudnak eleget. A katonai szolgálat sem a megfelelő tudás megszerzését segíti elő, mert legfeljebb csak néhány műszaki területen kamatoztatható ez a fajta tudás.

Hogy állnak össze a többletpontok a nyelvvizsgáért?

A B2-es komplex államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványért 28 pluszpont kapható a felvételin, míg a C1-es, komplex nyelvvizsga 40 pontot ér. Vannak olyan szakok, ahol részben vagy egészben a gyakorlati vizsga alapján számolják a pontokat. Amennyiben valaki diagnosztizált tanulási probléma miatt nem tudja letenni a komplex nyelvvizsgát, akkor a B2-es részvizsgáért is megkaphatja a 28 pontot, a C1-esért pedig a 40-et.

Több nyelvvizsga megléte esetén is maximum 40 pont jár a felvételizőnek. Ha pedig ugyanabból a nyelvből van valakinek emelt szintű érettségije és nyelvvizsgája is, akkor is csak az egyikért kaphat többletpontot.

Így történik az önkéntes katonai szolgálat pluszpont számítása

Akik elvégzik a Honvédelmi Minisztérium 6, illetve 12 hónapos kiképzését, 16, 32 vagy 64 pluszpontban részesülnek a felvételi eljárás során. 

Miből áll az önkéntes katonai szolgálat, mit kell ehhez teljesíteni?

A program egy 2 hónapos alapkiképzésből áll. Ennek része a katonai érintkezés és a fegyveres harc alapvető ismereteinek elsajátítása. 2 hónap után mindenki eldöntheti, hogy az alapképzést folytatja vagy átmegy valamelyik műveleti besorolású alakulathoz.

Amennyiben valaki ezután elvégzi a 6 hónapos alapképzést, az 16 pontot és a mindenkori minimálbérnek megfelelő illetményt kap. Speciális szakfelkészítés esetén jár 32 többletpont és a garantált bérminimum. Hat hónap után további fél évig lehet még folytatni az önkéntes katonai szolgálatot, ezzel jön össze a 64 plusz pont.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!