Milyen betegségekre jár leszázalékolás és mi a menete 2023-ban?

A leszázalékolás egy korábbról velünk maradt kifejezés, napjainkban a megváltozott munkaképesség a használatos. A megváltozott munkaképességűek rehabilitációs ellátásban, illetve rokkantsági ellátásban részesülhetnek attól függően, hogy milyen mértékben károsodott az egészségük. Utánajártunk, milyen betegségre (pontosabban összegészségkárosodás esetén) jár „leszázalékolás”, hogyan kell a folyamatot elindítani és mekkora ellátás kapható.

Amit a leszázalékolásról tudni kell

A leszázalékolás kapcsán ismerős lehet a „rokkantnyugdíj”, baleseti rokkantsági nyugdíj vagy az átmeneti járadék. Ezek ma már nincsenek, 2012-ben szűntek meg, helyette más ellátások járhatnak a megváltozott munkaképességűeknek leszázalékolás után. Na de mit is jelent ez pontosan?

Egy átlagos, egészséges ember 100%-os egészségi szinten áll. Abban az esetben, ha súlyos fogyatékosságot vagy annak minősülő betegséget, krónikus egészségügyi problémát állapítanak meg nála, vagy baleset éri, megváltozik az egészségügyi állapota, 100%-ról visszaesik.

Megváltozott munkaképesség: milyen ellátás kapható?

Az a személy minősül megváltozott munkaképességűnek, aki a kérelem benyújtásakor 15. életévét betöltötte, továbbá, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60%-os vagy kisebb mértékű. A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira való jogosultságnak további feltételei, hogy az adott személy:

  • a kérelem benyújtását megelőzően biztosítotti jogviszonyban állt:

– 5 éven belül legalább 1095 napon át,

– 10 éven belül legalább 2555 napon át vagy

– 15 éven belül legalább 3650 napon át biztosított volt,

  • keresőtevékenységet nem végez és
  • rendszeres pénzellátásban nem részesül.

A megváltozott munkaképességű személyek ellátásai a rehabilitációs hatóság komplex minősítése (és a rehabilitációs javaslat) alapján lehet rehabilitációs ellátás vagy rokkantsági ellátás. Meghatározott feltételek mellett kivételes rokkantsági ellátást igényelhetnek azok a megváltozott munkaképességű emberek, akik a rokkantsági ellátáshoz nem rendelkeznek elegendő biztosítás idővel.

Mit jelent a komplex minősítés?

A rehabilitációs hatóság komplex minősítés keretében megvizsgálja a kérelmező egészségi állapotának százalékos mértékét, a rehabilitálhatóságot, és a megváltozott munkaképességű személy rehabilitálhatósága esetén rehabilitációs javaslatot készít.

A komplex minősítést végző bizottság minimum 4 tagból áll – a szakértői bizottság orvosszakértő elnökéből, a vizsgálatot végző orvosszakértőből, valamint a foglalkozási rehabilitációs szakértőből és a szociális szakértőből. A minősítés célja a kérelmező egészségi állapotának, a rehabilitálhatóságnak, a rehabilitáció lehetséges irányának, a rehabilitációs szükségleteknek, továbbá a rehabilitációhoz szükséges időtartamnak a megállapítása.

A komplex minősítést alapesetben a szakértői bizottság hivatali vizsgálóhelyén kell elvégezni. A személyes vizsgálat alkalmával szükség lesz az igénylő teljes egészségügyi dokumentációjára, illetve a személyazonosításra szolgáló okmányaira.

Indokolt esetben a szakértői vizsgálatra sor kerülhet az igénylő lakóhelyén, de irat alapú véleményezésre is van lehetőség. A feltételekről itt lehet olvasni.

Milyen minősítési kategóriák lehetségesek?

Ha egy egészséges ember állapota 100%-nak számít, akkor ezen a betegségek, egészségügyi károsodások, fogyatékosságok bizonyos mértékben csökkentenek. Ezt az arányt adja meg a komplex minősítés. Hat minősítési kategória létezik:

  • B1 – foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható (51-60% közötti egészségi állapot).
  • B2 – egészségi állapota alapján rehabilitálható, azonban a külön jogszabályban meghatározott egyéb körülményei miatt nem foglalkoztatható, foglalkozási rehabilitációja nem javasolt (51-60% közötti egészségi állapot).
  • C1 – tartós foglalkozási rehabilitációt igénylő személy (31-50% közötti egészségi állapot).
  • C2 – egészségi állapota alapján tartós rehabilitációt igényel, azonban a külön jogszabályban meghatározott egyéb körülményei miatt nem foglalkoztatható, foglalkozási rehabilitációja nem javasolt (31-50% közötti egészségi állapot).
  • D – csak folyamatos támogatással foglalkoztatható megváltozott munkaképességű munkavállaló (1-30% közötti egészségi állapot).
  • E  – egészségkárosodása jelentős, önellátásra részben, vagy egyáltalán nem képes.

A minősítési kategóriák függvényében a megváltozott munkaképességű személy rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásra válhat jogosulttá. Az ellátás típusát az egészségi állapot mellett az érintett személy rehabilitálhatósága is befolyásolja.

Rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás?

Rokkantsági ellátásra az jogosult, akinek az egészségi állapota a komplex minősítés alapján maximum 60%, és a bizottság munkavégzését nem javasolja (B2, C2, D, E kategória), vagy 5 éven belül eléri a nyugdíjkorhatárt.

Új igénylők rokkantsági ellátásának mértéke, minimum és maximum összege:

Az ellátás
mértéke
Az ellátás minimum
összege (Ft/fő/hó)
Az ellátás maximum
összege (Ft/fő/hó)
B2Havi  átlagjövedelem 40%-a38.960 Ft
(az alapösszeg 30%-a)
58.440 Ft
(az alapösszeg 45%- a)
C2Havi  átlagjövedelem 60%-a58.440 Ft
(az alapösszeg 45%-a)
194.790 Ft
(az alapösszeg 150%-a)
DHavi  átlagjövedelem 65%-a64.930 Ft
(az alapösszeg 50%-a)
194.790 Ft
(az alapösszeg 150%-a)
EHavi  átlagjövedelem 70%-a71.425 Ft
(az alapösszeg 55%-a)
194.790 Ft
(az alapösszeg 150%-a)
2023. január 1-jétől az alapösszeg: 129 860,- Ft

Rehabilitációs ellátásra az válhat jogosulttá, akinek az egészségi állapota a komplex minősítés alapján maximum 60%, és a bizottság munkavégzésre alkalmasnak találja (B1, C1 kategória), továbbá aki a megállapításkor nem dolgozik és nem részesül segélyben.

Új igénylők rehabilitációs ellátásának mértéke, minimum és maximum összege:

Az ellátás mértékeAz ellátás
minimumösszege (Ft/fő/hó)
Az ellátás maximum összege (Ft/fő/hó)
B1Havi  átlagjövedelem 35%-a38.960 Ft
(az alapösszeg 30%-a)
51.945 Ft
(az alapösszeg 40%- a)
C1Havi  átlagjövedelem 45%-a51.945 Ft
(az alapösszeg 40%-a)
64.930 Ft
(az alapösszeg 50%- a)
Forrás: Budapest Főváros Kormányhivatala

Az ellátások mellett végezhető munka, felső keresetkorlát 2021. január 1. óta nincs.

Az igénylésről

Az ellátás a komplex minősítés megszerezése után igényelhető. A rehabilitációs-, illetve a rokkantsági ellátásra a kérelmet a fővárosi és megyei kormányhivatal rehabilitációs hatóságához kell benyújtani. Ügyintézésre a epapir.gov.hu-n oldalon is van lehetőség.

Ezt a kérelmet kell kiölteni: Kérelem-adatlap megváltozott munkaképességű személyek ellátása iránt

Tájékoztatás és útmutató a kitöltéshez a kormányhivatal oldalán található.

Fontos: Az igénylés időpontjában az igénylő nem részesülhet más pénzbeli ellátásban, illetve nem lehet rendszeres jövedelme. Ha valaki dolgozik, de igényelni szeretné az ellátást, arra a napra fizetés nélküli szabadságot kell kérnie. Abban az esetben, ha az illető táppénzen van és ez kedvezőbb számára, mint a rehabilitációs vagy rokkant ellátás, érdemes még táppénzen maradni. A táppénz lejárta után kérhető az ellátás megállapítása.

Milyen esetekben állhat fenn a megváltozott munkaképesség?

Nagyon sokféle állapot vezethet a munkaképesség megváltozásához. A foglalkoztatási törvény szempontjából megváltozott munkaképességű személynek azt tekintjük, aki testi vagy értelmileg akadályozott, vagy akinek az orvosi rehabilitációt követően munkavállalási és munkahely-megtartási esélyei testi vagy szellemi károsodása miatt csökkennek.

Többek között mozgássérülésből is adódhat megváltozott munkaképesség. Ebbe a csoportba tartoznak azok, akik valamilyen szerzett vagy veleszületett sérülésből adódóan csökkent mozgásképességgel rendelkeznek. Ez lehet a járás képességének elvesztése, valamelyik végtag elvesztése. Különböző gerincbetegségek is okozhatnak megváltozott munkaképességet, mint például sérv, gyulladásos és kopásos betegségek.

Megváltozott munkaképességű lehet az is, aki krónikusan szenved egyes belgyógyászati megbetegedésben.Idetartozik például a cukorbetegség, magas vérnyomás, autoimmun megbetegedések. További részletek itt.

Hová fordulhatunk, ha segítségre lenne szükségünk?

Látjuk, a folyamat nem éppen egyszerű. Hová fordulhat az, akinek részletes tájékoztatásra lenne szüksége, esetleg az ügyintézésben akadt el? Kormányhivatalokon belül a rehabilitációs főosztályok (rehabilitációs ellátási és szakértői osztály) ügyfélszolgálatain adhatnak tájékoztatást.

A témában jártas Olvasónk hívta fel figyelmünket a fogyatékosságügyi tanácsadói hálózatra. Országszerte 21 megyében működnek Információs és Koordinációs Pontok, amelyek naprakész információkkal segítik a fogyatékos embereket és családjaikat. A tanácsadói pontokból egy koordinációs hálózat jött létre, amely ráépül a család- és gyermekjóléti központok megyei rendszerére. A fogyatékosságügyi tanácsadók várják az érintetteket és családjaikat, hogy közösen találjanak megoldásokat és együtt könnyítsenek a mindennapok nehézségein. Az elérhetőségek az efiportal.hu/a-projekt-szolgaltatasai/fogyatekossagugyi-tanacsadoi-halozat/ oldalon olvashatók.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hallókészülék tb-támogatással: tízezreket spórolhatsz, csak egy papírt kell kitölteni, mutatjuk

Ezek a segédeszközök nem vénykötelesek, bárki megvásárolhatja. Így azonban jóval drágább.

Kvíz: hogy kell vezetni ónos esőben?

Aki teheti, az inkább ne vezessen. Akinek muszáj, az előbb töltse ki ezt a kvízt!

Ezt az egy dolgot ne tedd semmiképp, ha megbüntet a NAV!

Sokan félnek attól, hogy mi történik, ha a NAV büntetést szab ki rájuk. Egy dolgot semmiképp nem szabad csinálni, amikor megbüntet a NAV!

Olcsóbban vásárolhatsz autópálya-matricát, csak kérelmezni kell: itt a kedvezményezettek listája

A nagycsaládosok és mozgáskorlátozottak kedvezményesen vásárolhatnak autópálya-matricát, mutatjuk hogyan lehet igénybe venni a kedvezményt.

Talált pénz: 120.000 forinttal nő a cafetéria 2025-től –  mutatjuk, mire költheted

Új zsebet kapott a SZÉP-kártya, mutatjuk mit érdemes tudni az Aktív Magyarok alszámla használatáról.

Kipróbáltam a 30/30-as szabályt, és valami váratlant tapasztaltam meg

Te is kipróbálod? Semmit sem veszíthetsz.