Kinek jár 90%-os utazási kedvezmény és milyen járművekre?

A 65 éven felüliek ingyenesen utazhatnak, míg a 65 év alatti, nyugdíjban és más meghatározott ellátásban részesülők utazási kedvezményre jogosultak. Ennek kapcsán a legtöbben arra kíváncsiak, hogy a 90 százalékos utazási kedvezmény kinek jár és hogyan kell azt igényelni. Mutatjuk a jogosultak körét.

Okmány vagy utalvány?

A 65 éven felülieknek csak a személyi okmányukra van szükségük, felmutatásával ingyen utazhatnak a közforgalmú személyszállítási eszközökön (vonat, helyközi autóbusz, HÉV, elővárosi autóbusz, komp, rév). Viszont akik 65 éven aluliak és nyugdíjban, meghatározott ellátásokban részesülnek, azok bizonyos mértékű utazási kedvezményt kapnak. Március végéig kell megérkeznie az „Ellátottak utazási utalványának”, amit Államkincstár küld el az érintetteknek. Mire jogosít?

Az ellátottak utazási utalványa alapján évi 16 alkalommal 50%-os, 2 alkalommal 90%-os kedvezménnyel váltható menetjegy a vasúton, HÉV-en, elővárosi és helyközi autóbuszon, kompon és réven. 2 db 50%-os kedvezmény összevonásával a 90%-os magasabb kedvezmény is igénybe vehető.

Ki jogosult az utazási utalványra?

A kedvezményes utazási utalványra a 65. életévét be nem töltött személyek közül az jogosult, aki

  • öregségi nyugdíjban, vagy azzal azonos elbírálás alá eső ellátásban részesül (a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegély; egyházi jogi személytől kapott nyugdíj vagy munkaképtelenségi járadék; EGT-állam jogszabályai vagy egyezmény alkalmazásával megállapított öregségi nyugdíj),
  • özvegyi nyugdíjban, árvaellátásban, szülői nyugdíjban, baleseti hozzátartozói nyugdíjban részesül,
  • rokkantsági ellátásban részesül (aki 2011. december. 31-én I. vagy II. csoportos rokkantsági nyugdíjra volt jogosult, vagy akinek a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján az egészségi állapota 30%-os vagy kisebb mértékű)
  • rokkantsági járadékban, nemzeti gondozási díjban, nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékban részesül,
  • külföldről hazatelepült magyar állampolgár (aki külföldről részesül nyugellátásban),
  • nyugdíjsegélyben részesülő egyházi személy,
  • gyám és a gyámolt,  illetve gondnok és a gondnokolt,
  • gyermekvédelmi nevelőszülő és a gondozásában lévő ideiglenes hatállyal elhelyezett, illetve nevelésbe vett gyermek.

Kik használhatják megosztva az utazási utalványt?

  • a gyám és gyámolt, illetve a gondnok és a gondnokolt,
  • az utazási kedvezményre jogosult a házastársával, élettársával, feltéve, hogy a házastárs vagy az élettárs az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte (a házastárs, élettárs az igényjogosulttal együtt történő utazása, illetve önálló utazása esetén is igénybe veheti a kedvezményt).

90 százalékos utazási kedvezmény kinek jár?

Utazási kedvezményre jogosító hatósági igazolványt azok kapnak, akik fogyatékossági támogatásban részesülnek, illetve azok, akik után a szülők magasabb összegű családi pótlékra jogosultak. Akinek a nevére kiállítják ezt az igazolványt, az utazhat kedvezménnyel a tömegközlekedési eszközökön.

Helyközi közlekedés (vasút, HÉV, távolsági busz, rév, komp)

90%-os jegy- és bérletkedvezményre jogosult:

  • vak személy
  • hallássérült személy
  • a magasabb összegű családi pótlékban részesülő gyermek,valamint az 1998. évi XXVI. törvény szerint súlyosan fogyatékos személy

Helyi közlekedésnél (helyi közúti és kötöttpályás közlekedés) a bérlet teljesen ingyenes. Ha a jogosultak nem egyedül utaznak, úgy a kísérő is ingyen válthat bérletet. Helyközi járaton 90%-os jegykedvezményben részesül.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ezen az apróságon múlhat a lakásod értéke – Erre jobb, ha figyelsz!

Egy egyszerű, mindennapi dolog is csökkentheti a lakás értékét: a nyári szárazságban pusztuló fák, bokrok is elriaszthatják a vevőket.

Túlfizetés vagy hátralék? Így ellenőrizhetjük a HIPA-egyenlegünket

Ha vállalkozóként vagy céges ügyintézőként nem szeretnél meglepetéseket, érdemes időről időre elvégezni a helyi iparűzési adó egyenleg lekérdezése folyamatát. Ezzel gyorsan kiderül, hogy túlfizetésed van, esetleg pótlékot kellene rendezned.

Áruhitel nyugdíjasoknak: kinek adnak és milyen kockázatokkal lehet számolni?

Bár a nyugdíjasok is gyakran szeretnének élni az áruhitel lehetőségével – pl. drágább...

800.000 forintra is büntethetnek Horvátországban gyorshajtásért: a közlekedési bírságokról érthetően

A büntetés akár 2000 euró is lehet autópályán vagy gyorsforgalmi úton.

Locsolási hibák, amik kinyírják a kertet: így élheti túl a gyep a kánikulát

A nyári forróságban is lehet egészséges a fű, ha betartod az alábbi alapszabályokat.