10-ből 8 ember szerint romlani fog az anyagi helyzete – kutatás

Kisebb vagy nagyobb mértékben, de biztosan kevesebből gazdálkodhatnak a közeljövőben – ezt mondja a Hóvége friss kutatásában résztvevők 81,5%-a. A már így sem túl derűs képet még komorabbá teszi, hogy a válaszadók közel fele szerint a háztartásuk anyagi helyzete sokkal rosszabb lesz.
Kevesen várnak fellendülést az anyagiak terén, a többség a képzeletbeli nadrágszíj összehúzására készül. A Hóvége reprezentatív kutatásában az összes megkérdezett 47,4%-a véli úgy, hogy hamarosan sokkal rosszabb lesz a helyzete, 34,1%-uk szerint csak kicsit fog romlani. A válaszadók 12%-a nem készül változásra, mindössze 3,1% számít minimális javulásra, 2,9% pedig egyáltalán nem tudja, mit hoz a jövő. Elenyésző azok száma, akik úgy gondolják, háztartásuk hamarosan jóval többől gazdálkodhat: csupán 0,5%.
Az idősebb korosztály és a nehéz körülmények között élők érzik magukat igazán veszélyben
Nagyobb arányban tartanak anyagi helyzetük fokozott romlásától az 50 felettiek, mint a 30 alattiak: az idősebb korosztály válaszadóinak fele (50,2%) szerint sokkal kevesebből kell megélniük, mint eddig. Ennek bizonyára ahhoz is köze van, hogy a novemberi nyugdíjkiegészítés nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket – pláne a dráguláshullám mellett. Bár a 18-29 évesek kevésbé aggódnak, számuk így sem elhanyagolható: a fiatalabb felnőttek 33,9%-a számít arra, hogy rosszabbul állnak majd anyagi téren.
Ha iskolázottság szempontjából nézzük az eredményeket, jól látszik, hogy az alapfokú végzettséggel rendelkezők érzik leginkább fenyegetve magukat: a megkérdezettek 57,1%-a szerint lesznek kénytelenek sokkal kevesebből kijönni. A középfokú tanulmányokkal rendelkezők 43,6%-a, valamint a diplomások 31,5%-a számít erre.
Nem meglepő módon a nélkülözők közül egyetlen válaszadó sem várja, hogy javulnak körülményeik. 90,5%-uk biztos benne, hogy jelentősen romlani fog háztartásuk anyagi helyzete, és csupán 9,5%-uk szerint lesz kicsit rosszabb. A hónapról hónapra gondokkal küzdők esetében némileg változnak az arányok: 83,4%-uk szerint sokkal, 14,5%-uk szerint viszont csak kisebb mértékben lesz nehezebb. 1,6%-uk nem vár változást, és csupán 0,5% mondja azt, hogy egy kicsivel többől gazdálkodhatnak.
A családi házban élők, a panellakások és társasházak lakói is úgy ítélik, nehezebb időszak vár rájuk. 10-ből 5 családi házban élő látja úgy, lényegesen kevesebből kell majd kijönnie, 3 szerint valamennyivel, de romlik az anyagi helyzetük, míg csupán 1 ember gondolja úgy, nem változnak körülményei. Legkevésbé a társasházak lakói tartanak attól, hogy sokkal nehezebb lesz megélniük, a válaszadók 35,7%-a látja így. A panel és egyéb lakótelepi lakásban élők 44,5%-a számít jelentősebb, a házipénztárt rosszul érintő változásokra.
Pluszmunka, hitel, kölcsön – ki hogyan veszi fel a harcot?
A fentiekből kitűnik, hogy a magyarok egyre borúlátóbbak anyagi kilátásaikat illetően. Azt, hogy miképpen terveznek talpon maradni, az életkor is befolyásolja. Kutatásunk alapján a 30 alattiak inkább dolgoznának többet, mint a középkorúak vagy az idősebbek: a 18-29 évesek 34,9%-a hajlandó áldozatot hozni, legyen az pluszmunka vagy másodállás. Kicsivel kevesebben élnek ezzel a lehetőséggel a 30-49-es korosztálynál, 28,2%. Az 50 felettieknél ez a szám már jóval alacsonyabb, 14,6%.
Az összes válaszadó 16,2%-a felkészült rá, hogy a közeljövőben a családi megtakarításhoz kell nyúlnia, 8,3%-uk önkormányzati támogatást venne igénybe, 3,6%-uk rokonoktól, 2,4%-uk pedig a banktól kérne kölcsön. Mint tudjuk, a rezsiköltségek lefaragásában az ingatlan korszerűsítése sokat segíthet, azonban jelen körülmények között az embereknek erre nincs pénze: a válaszadók mindössze 7,5%-a modernizálná otthoni fűtését. A szigetelés korszerűsítését a megkérdezettek 8,8%-a tervezi.
A Hóvége által készített kutatás adatfelvétele 2022 októberében, online kérdezéses módszerrel készült, 1000 fő megkérdezésével. A kutatás reprezentatív.