Rezsiemelés: figyelj oda a fogyasztásra, ha éjszakai árammal fűtesz

Ha nem vagy átlagfogyasztó, nagyon is húsbavágó lesz a számla az új rezsiszabály mellett.
A kormány ígérete szerint az átlagfogyasztók nem fogják megérezni a rezsicsökkentés csökkentését. Nos, sokan az első borsos villanyszámla megérkezése után döbbennek rá, hogy fogyasztásuk nem fér bele az átlagba. Így járt a 24.hu egyik olvasója is, aki éjszakai árammal fűt, és bár egy kisebb, 40 négyzetméteres lakásban él családjával, többet kell fizetnie, mint eddig. Nem is kevéssel.
Így már nem olyan olcsó
Az egyébként olcsóbb éjszakai áramnál a rezsicsökkentett ár több mint két és félszerese lett a lakossági piaci ár. Nem úgy a nappalinál, ott kevesebb, mint kétszeres árat kell megfizetni az átlagfogyasztás felett. Az MVM díjszabása alapján a nappali áram rezsicsökkentett áron bruttó 36,386 forint/ kWh, viszont az éjszakai áram 22,962 forint kilowattóránként.
Ez azt jelenti, hogy a nappali áram rezsicsökkentett áron majdnem 60%-kal drágább. Ám az átlagfogyasztás felett fizetendő lakossági piaci árnál már megközelíti az éjszakai áram díja a nappaliét, mert a nappali áram lakossági piaci ára bruttó 70,104 forint/kWh, az éjszakai áramé pedig 60,935 forint kilowattóránként.
A lakossági piaci ár tehát nappali áramnál a rezsicsökkentett ár csaknem duplája (1,92-szerese) lett, az éjszakai áramnál viszont 2,65-szörösét kell fizetni. Így lakossági piaci áron már csak 15%-kal olcsóbb az éjszakai áram, nem 60%-kal.
Évi 70 ezerrel nőttek a költségeik
A 24.hu olvasója is jóval magasabb villanyszámlát kap. Elmondta, nem csinálnak nagy meleget, különösebb luxus nélkül élnek a lakásban. Átalánydíjasok, a havi átlagos fogyasztásuk csak a hőtárolós villanykályhára körülbelül 355 kWh/hó. A kályha éjszakai áramról megy, amire külön átlagfogyasztás vonatkozik (havi 210, évi 2523 kilowattóra). Átlagfogyasztással azonban már nem tudják felfűteni a lakást (éves szinten 4260 kWh-t igényel a fűtés náluk).
Augusztus elsejétől tehát az eddigi 8200 forint helyett majdnem 14 000 forintot fizethetnek havonta, és éves szinten közel 70 ezer forinttal kerül többe a fűtés, mint eddig.
Ideje spórolni? Jól látod. Van pár tippünk, hol érdemes kezdeni.