Nyitólap Spórolj! Pénzügyi tudatosság Másfélszeresére drágulhat a bankolás: tízezreket spórolhatsz, ha most lépsz

Másfélszeresére drágulhat a bankolás: tízezreket spórolhatsz, ha most lépsz

tranzakciós illeték 2024
tranzakciós illeték 2024

Jelentős változás készül a bankszámláknál. A magyar kormány döntése alapján a tranzakciós illeték 2024 augusztusától 50 százalékkal emelkedik, míg a maximális összege 100 százalékkal nő. Ez jelentős hatással lesz a bankok működésére és az ügyfelek pénzügyeire egyaránt. Pár dolognak most, még ebben a hónapban érdemes utánajárni, hogy legyen elég idő az ügyintézésre – persze csak akkor, ha nem akarsz drágán bankolni.

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a hétfői kormányinfón közölte, hogy növelni fogják a tranzakciós illeték mértékét, és illetéket vetnek ki a bankok devizaműveleteire. Ugyanakkor a lakossági számlavezetési és kártyadíjakra árstopot vezetnek be. De mi is az a tranzakciós illeték pontosan?

Elcsúsztak, mi fizetünk

A tranzakciós illetékről szóló törvény 2013. január 1-jén lépett hatályba. Az illetéket minden esetben a bankok fizetik be az államkasszába az általunk elvégzett tranzakciók után, de ennek nagy részét ráterhelik az ügyfelekre a díjaikban. Mivel a jövő évi és az idei költségvetésen is óriási lyuk tátong, a kormánynak lépnie kellett, és bevetette a csodafegyvert: adót emelt. Idén közel 100, jövőre majdnem 250 milliárd forinttal megemelt adót szedhet be a bankoktól, amelynek terhét valójában a vállalati, és kisebb részben a lakossági ügyfelek viselik.

Ez persze csak egy a kormányzati adócsomagból, ott van még a védelmi hozzájárulás, ami szimpla sarcolás, na meg az extraprofitadó. A költségvetés komolyan elcsúszott, ezért jelentik be sorra az adóemeléséket és halasztanak el egyre több beruházást. Nem áll jól a szénánk…

Tranzakciós illeték 2024: mennyi az annyi?

Hogy mennyi a tranzakciós illeték, az a tranzakció típusától függ. Elektronikus tranzakciók esetében 0,3 százalék és legfeljebb 10 ezer forint, készpénzfelvételnél 0,6 százalék jelenleg. (Utóbbinál nincs limit, kivétel a havi 2 ingyenes alkalom 150 ezer forintig.) Ez fog változni augusztustól.

Készpénzfelvétel esetén 2024. augusztus 1-től a tranazakciós illeték 0,9 százalékra, felső határ nem lesz. Kivétel az havi kettő alkalom, amikor ingyen vehetünk fel pénzt. (Csak a lakosságnak ingyenes, a bankoknak fizetniük kell.)

Átutalásnál a 0,3 százalék a tranzakciós illeték, ami 2024. augusztus 1-től 0,45 százalékra emelkedik. Július végéig 20 ezer forintig illetékmentes az átutalás, augusztustól viszont már 50 ezer forintig.

Tranzakciós illetéket a bankkártyás vásárlások után is fizetnek a bankok. Ebben az esetben nincs százalékos mérték, egész évre az érintéses fizetési funkcióval ellátott kártyáknál (vagyis szinte az összesnél) 500 forintot kell fizetni, más kártyáknál 800 forintot. Ezt a költséget a bankok az éves kártyadíjba tudják beépíteni, de a kártyás vásárlásokért az ügyfeleknek általában nem kell fizetni.

Az értékpapírügyletek tranzakciós illetéke 0,3 százalék, ami 2024. augusztus 1-től 0,45 százalék lesz, de vételenként legfeljebb 10 ezer forint, augusztustól pedig legfeljebb 20 ezer forint.

2024. október 1-jétől bevezetnek egy kiegészítő illetéket is a konverziót tartalmazó ügyletekre, amelyet a tranzakciós illetéken felül kell megfizetni. Ha egy ügylet a különböző pénznemek közötti átváltást (konverziót) tartalmaz, úgy ezt az ügyletet magasabb tranzakciós illetékfizetési kötelezettség terheli. A kiegészítő illeték mértéke –  az általános tranzakciós illetéken felül – tranzakciónként 0,45 százalék, 20 ezer forintos felső határral.

Kivételek

Van néhány eset, amelyeknél nem kell illetéket fizetni. Többek közt

  • saját bankszámlák közötti átvezetésnél,
  • az átutalás első 20 000 (2024. augusztus 1-től 50 000) forintjára,
  • a Széchenyi Pihenő Kártya számlára történő utalásnál,
  • a törvényi ingyenes készpénzfelvételnél (a havi 2 alkalom, legfeljebb 150 ezer forint értékben),
  • fizetési kérelemmel indított azonnali átutalásnál belföldön (2024. április 1-től),
  • QR-kóddal indított azonnali átutalás belföldön (2024. szeptember 1-től).

További kivételek is léteznek. Aki tudni szeretné a részleteket és minden mást, annak javasoljuk, hogy nézz át a vonatkozó törvényt.

Mit reagálnak a bankok?

A tranzakciós illeték emelése miatt a pénzintézetek kénytelenek lesznek felülvizsgálni jelenlegi számlacsomagjaikat. Várhatóan sok bank megszünteti majd a legkedvezőbb, legolcsóbbakat, ami hátrányosan érintheti az ügyfeleket. A kormány december végéig befagyasztotta ugyan a bankszámladíjakat, de ez csak a meglévő számlacsomagokra vonatkozik, az újakra viszont nem. A számlacsomagok díjai várhatóan magasabbak lesznek és kevesebb jóváírással járó ajánlatot hirdetnek meg.

Éppen ezért fontos, hogy az ügyfelek alaposan áttekintsék banki ajánlataikat és pénzügyi helyzetüket a változások előtt. Az illetékemelés közvetlen hatása nem lesz azonnali, de hosszú távon nagyon is érezni fogjuk a költségek növekedését. Azoknak, akik szeretnék minimalizálni a tranzakciós illeték okozta plusz kiadásokat, érdemes lehet új, kedvezőbb ajánlatokat keresniük, vagy alternatív megoldásokat találniuk

Mit csináljon az egyszerű halandó? Gyakorlati tanácsok

  • Vizsgáld felül a jelenlegi számládat! Érdemes átnézni a bankod által kínált különböző számlacsomagokat és összehasonlítani a díjakat. Lehet, hogy találsz egy másik csomagot, ami jobban megfelel az igényeidnek.
  • Keress online bankokat!  Az online bankok gyakran alacsonyabb díjakat kínálnak, mivel nincs fizikai fiókfenntartási költségük.
  • Használj kevesebb készpénzt! A készpénzfelvétel költségekkel jár, ezért jobb, ha megbarátkozol a kártyás fizetéssel, illetve banki átutalásokkal, ha teheted.
  • Keresd a banki akciókat és kedvezményeket! A nagyok gyakran kínálnak akciókat új ügyfeleknek, például alacsonyabb díjakkal vagy ingyenes szolgáltatásokkal. Érdemes ezeket is figyelembe venni, még most júliusban simán elintézheted.
  • Érdeklődj a bankodnál! Ne félj kérdezni a bankodtól a változásokról és azok hatásairól. Lehet, hogy tudnak ajánlani olyan megoldásokat, amelyek segítenek csökkenteni a költségeidet.
Maradt még kérdésed? Valami nem világos? Kérdezd az Ügyfélszolgálatunkat, segítünk!

Forrás: bank360.hu, portfolio.hu, biztosdontes.hu

Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version