Felemésztett nyugdíj: Az infláció megette a 13. havi nyugdíjat

Ott tartunk, hogy rengeteg nyugdíjasnak hó végén nem marad pénze ételre. A 27 százalékos nyugdíjasinfláció nemcsak a januári, 15 százalékos emelést, hanem a plusz egy havi juttatást is felemésztette már.

A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (NYUSZET) elnöke szerint azonnal minimum ötszázalékos, visszamenőleges, évközi emelésre van szükség. Jól hangzik a 13. havi nyugdíj, de sajnos már nyoma sincs az extra juttatásnak, ugyanis a 27 százalékos nyugdíjinfláció ezzel együtt a januári 15 százalékos emelést is elvitte – írja a Népszava.

Ételre sem telik sok nyugdíjasnak

Juhász László a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (NYUSZET) elnöke a lapnak arról beszélt, az elmúlt időszakban számos nyugdíjas kereste meg a szervezetet. Konkrétan nem marad pénzük a hozzájuk forduló nyugdíjasoknak ennivalóra a hó végén. A NYUSZET ezért még hetekkel ezelőtt levélben fordult Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszterhez. Levelükben azt kérik, hogy a kormány sürgősen eszközöljön egy minimum 5 százalékos nyugdíjemelést, méghozzá visszamenőlegesen. A levélre egyelőre nem érkezett válasz.

A szervezet számításai szerint nagyjából 300 ezer nyugdíjas 100 ezer-, míg 600 ezer idősnek 130 ezer forint alatt van a havi nyugdíja.

Pedig Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter nemrég arról beszélt, hogy éves átlagban 15 százalék fölé gyorsulhat a pénzromlás üteme, a Magyar Nemzeti Bank számítása szerint akár 19,5 százalékos is lehet a pénzromlás az év végére. Ez a nyugdíj tehát tényleg semmi nem elég már.

Ráadásul a nyugdíjasokat sokkal nagyobb mértékben terheli az infláció

Juhász László a Népszavának azt is elmondta, a nyugdíjas infláció magasabb, mint az átlagos. Az idősek, főleg az alacsony nyugdíjból élők, pénzük nagyobb részét a bőven az átlagos infláció fölött emelkedő élelmiszerekre, gyógyszerekre költik. 

Így jön ki, hogy a nyugdíjas infláció átlagosan 27 százalék körül volt az év első három hónapjában. Ez magasan a januári 15 százalékos nyugdíjemelés fölött van. Majdnem a duplája. Az egyenlítésre a 13. havi nyugdíj sem volt képes. Ez utóbbi ugyanis nem emelés, hanem egyszeri juttatás, tehát nem is lehet emelésnek számítani, de ha mégis megtennék, akkor is az látszik, hogy az egy összegben kapott plusz ellátás egy hónapra elosztva 8,3 százalékos többletet jelent. A 15 százalékos januári emeléshez hozzáadva így is csak 23,3 százalékos a plusz, szemben a 27 százalékos nyugdíjas inflációval.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Szép és jó, hogy online elintézheted pár kattintással a jogosítványod meghosszabbítását, csak van egy kis bökkenő

Az online jogosítvány hosszabbítás gyors és olcsó, de van egy buktató: a régi jogosítványt még mindig személyesen kell leadni. Mutatjuk a részleteket és a pontos menetét!

TB-tartozás rendezése lépésről lépésre – így kérhetsz részletfizetést

Mi történik, ha valaki nem tudja fizetni a tb-t és a fennálló tartozás kifizetése is nehézséget okoz?

Mennyi lesz a nyugdíj a Nők 40 után? Ezt jelenti a valorizációs szorzók emelkedése

A valorizációs szorzók idén 13,3%-kal emelkedtek, ami érezhetően növeli a nyugdíj összegét.

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.