A fritőz praktikus eszköz, főleg, ha sok ember jön vendégségbe. Na de az étel elkészítése után jön a következő feladat: az olajsütő tisztítása, házilag. Mivel nagy mennyiségű olaj van benne, ez elég macerás lehet. Vízbe nem tehetjük, erős vegyszerrel sem tisztíthatjuk a kosarat, de valahogy meg kell szabadulni a leégett panírtól. Hogyan oldjuk meg, hogy a következő étel ne vegye át az előző ízét? Miért fontos a rendszeres tisztítás és karbantartás? Ezeket mind áttekintjük a cikkünkben.
Pár jó tanács a fritőzt használóknak
Megéri gyakrabban, hatékonyan kitakarítani a fritőzt, mert ez a kulcsa annak, hogy ne legyen rossz íze a benne elkészülő ételnek. Tehát rendszeres használat esetén az olajat is cseréljük gyakrabban, és minden ilyen alkalommal keféljük is át a fűtőtekercset. Ha használat után áttöröljük a külsejét, akkor az olajfoltokkal sem kell annyit bajlódnunk.
Fontos, hogy biztonságosan takarítsunk!
A konnektorból mindenképpen húzzuk ki a fritőzt és csak akkor álljunk neki a tisztításnak, ha teljesen kihűlt már az olaj. A biztonság kedvéért a kábeleket még csavarjuk is be papírtörlőbe, nehogy nedvesek legyenek.
Olajsütő tisztítása házilag
- Először is győződjünk meg róla, hogy nincs bedugva az olajsütőnk. A berendezést sosem szabad vízbe meríteni, csak a eltávolítható alkatrészeit, mint pl. a kosarat vagy fogót.
- Amikor az olaj már kihűlt, töltsük át egy zárható tartályba. Ezt követően vegyük ki a kosarat, súroljuk át meleg vízzel és tisztítószerrel, öblítsük ki, majd hagyjuk megszáradni.
- Azt az olajat, ami a sütőben maradt, itassuk fel papírtörlővel, majd meleg, tisztítószeres vízbe mártott szivaccsal mossuk át a belsejét. Végül sima meleg vízzel kell csak feltöltenünk, és fél óráig állni hagynunk.
- Ha a szűrőket ki lehet venni, akkor azokat is áztassuk forró mosószeres vízbe. Ellenkező esetben csak tisztítószerrel lefújt törlőkendővel vagy papírral töröljük át.
- Az olajsütőből öntsük ki a vizet, majd hagyjuk megszáradni.
Olajsütő tisztítása szódabikarbónával
A fritőz kosár és a rászáradt olaj tisztítása házilag természetes szerekkel is elvégezhető. Jó pár cikkünkben említettük már a szódabikarbóna előnyeit. Ha vízzel összekeverve pasztát készítünk belőle, azzal könnyedén átdörzsölhetjük a szennyeződésekkel borított felületeket. Ha ecetes vízzel is leöntjük, még könnyebb dolgunk lesz. A pasztát hagyhatjuk állni is akár egy óráig, majd utána csak dörzsölni és öblíteni kell.