A legolcsóbb hatékony tisztítószer: az ecet

A drágulás a tisztítószereket is elérte, de szerencsére van olyan termék, ami teszi a dolgát és olcsó: az ecet. Környezetkímélő, hatékony, könnyen beszerezhető, és még spórolhatunk is, ha ecetre cseréljük a borsos árú klóros vegyszereket. Hol használhatjuk? Van olyan felület, ami nem bírja? Mindent az ecetről!

Mi az az ecet?

Az ecet az ecetsav (élelmiszer adalékanyag jele: E260), egy szerves sav vizes oldata. A terméken jelzett % az ecetsav-tartalmat jelöli. Takarításhoz a 20%-os teljesen megfelelő, ezt engedély nélkül, élelmiszerboltokban is meg lehet vásárolni. Az 5-10%-os alma/bor és egyéb ecetek helye a konyhában van, ezekről külön értekezünk.

Ecetsav többféle eljárással és alapanyagból készíthető, biológiai eljárás esetében baktériumok segítségével készül az ecet alkoholból (erjesztett gyümölcs, bor, tiszta szesz). Lényegében ez történik kicsiben is, amikor a kint hagyott bor megecetesedik, ilyenkor a levegőben lévő mikroorganizmusok végzik el a munkát. 

Kémiai eljárással is előállítható ecetsav, majd ez tovább ízesíthető, színezhető, így étkezési célú felhasználás előtt érdemes ellenőrizni az összetevőket. Bajunk éppen ettől az ecettől sem lesz, ám az ár-érték arány megbecsléséhez fontos információ hogy valami ízesített, vagy eredeti.

A Nébih ökológiai gazdálkodásban is engedélyezi az ecet használatát, környezetkímélő anyagnak minősül.

Mire jó?

  • üveg, műanyag, króm, rozsdamentes acél és porcelán tárgyak, felületek (ablaküveg!) tisztítására, öblítésére
  • vízkő eltávolítására
  • zsíros dzsuva letakarítására, például ecetes szivaccsal gyönyörűen kitörölhető a kádból a gyászcsík

Mire kell vigyázni ecet használata közben?

  • nátrium-hipoklorid, NaCIO tartalmú fertőtlenítőszerrel (pl. hipó) keveredve klórgáz képződik, ami mérgező, magyarul ha a vécét már telelocsoltad hipóval, ne küldd rá az ecetet, csak ha előtte alaposan lemostad a hipót
  • lúgkő, azaz nátrium-hidroxid tartalmú vegyszerekkel nem szabad keverni
  • hidrogén-peroxiddal nem szabad keverni
  • ammóniával nem szabad keverni
  • huzamosabb ideig történő sikálás esetén gumikesztyű, védőszemüveg viselése pedig minden ecetezés esetén ajánlott, az ablakot pedig feltétlenül nyissuk ki
  • nem minden felület tolerálja jól az ecetet, a természetes kövek, fémek és fa tönkremegy tőle
  • a háztartási gépek szerkezetét tönkreteheti az ecet, így azokat a használati utasításnak megfelelően kell tisztítani azzal a vegyszerrel, amit a gyártó ajánl (ha az az ecet, ám legyen)
  • népszerű megoldás lefolyótisztításra a szódabikarbónával kikevert ecet, amely a kémiai reakció következtében felszabaduló szén-dioxidtól pezseg, tisztítani mérsékelten tisztít, cserébe zárt térben akár galibát is okozhat

Pro tipp:

Minden terméknek van biztonsági adatlapja (SDS), amely a neten elérhető, így kiderül miben van melyik nátrium.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...