Így spórolj a felújításon: a csempefestés

Olcsó, egyszerű, gyors, látványos. A csempék átfestéséről szóló posztok és cikkek nagy részében olvashatóak ezek a kifejezések. Így utólag persze mondhatnám én is, hogy a csempefestés olcsó, egyszerű, gyors és látványos, de azért árnyalnám kicsit a dolgot.

Még meg sem vettem a lakást, már csempefestős videókra aludtam el. Mert ugye ízléssel nem vitatkozunk, de ez a zöld-bordóslila párosítás nekem ódivatú volt és öreges. És túl sötét, főleg egy ilyen picike, 4 négyzetméteres térben. A burkolat cseréjét pedig nem engedhettem meg magamnak, de egyébként is pénzkidobásnak éreztem volna, mivel a csempe és a fúga szinte hibátlan volt. Tehát ha olcsón szerettem volna felújítani a fürdőszobát (és nem törődtem a mélyben lapuló régi csövekkel), bele kellett vágnom a csempefestésbe.

Csempefestés előtt.
Csempefestés előtti állapot.

Alapanyagok és eszközök

Van, aki az alacsonyabb árú zománcfestéket ajánlja a célra, de engem könnyű meggyőzni a jó marketinggel, így a Dulux speciális csempefestékét választottam. Ez 4 féle színben kapható, egyértelmű volt hogy a tiszta, matt fehérre van szükségem. Szóval figyelem: ez matt, de úgy igazán. Felkenés után pedig egy kicsit rusztikus is. Tehát aki a csillogós, tükörsima csempét szereti, annak ez nem való. A festék viszont jó minőségű és sok helyen kapható, nem kell nagyon utána járni, ami nagy előny lehet.

Az alap szín sötétzöld volt. Tudtam, hogy ekkora különbséghez jó minőségű, fehér alapozóra lesz szükségem és sok réteg festékre. Mondjuk kettőre. Alapozóból tapadóhíd képző kell, hogy ne csússzon meg a festék és a lehető legtartósabban megmaradjon. Én a Tikkurila Otex-ét választottam, ami drága és sajnos kevés helyen kapható, de remélem megérte az árát és az utánajárást is.

Minden fázisban többféle hengert és ecsetet próbáltam. Az alapozó ragacsos, nyúlós, oldószeres cucc, nem könnyű elkenni, itt ecsettel haladtam a legkönnyebben, de így sem volt gyors. A csempefestékhez viszont a velúrhenger a legjobb, egy szélesebb a nagyobb felületekre, egy kicsi a sarkokra és szélekre, továbbá pici ecsetek oda, ahová nem fér be a henger.

Ezen kívül kellett venni fóliát és maszkolót a takaráshoz, tálakat a festékhez, tisztítószert, és szivacsot a takarításhoz.

A csempefestés előkészítése

Totális zsírtalanításra és vízkő mentesítésre lesz szükség, ezt nem szabad ellógni. Én ecetes vízzel spricceltem le mindent és mostam át összesen négyszer. Ahhoz, hogy jól tapadjon a festék, ez elengedhetetlen. És baromi sokáig tart.

Nem árt szembenézni vele, hogy a csempefestés végére garantáltan minden festékes lesz, de tényleg. Minden. Amit lehet, azt szereljünk le, minden mást be kell burkolni, körbemaszkolni, letakarni, kivinni. De még így is lesz mit vakargatni utólag, ne aggódjunk emiatt.

A maszkolásnál érdemes vigyázni és nem lecsúszni a csempére, különben a legvégén csúnya sötétzöld csík lesz túl óvatoskodás eredménye.

Alapozás

Ha tiszta és száraz minden, illetve védve van az ami nem lehet festékes, essünk neki bátran. Nem kertelek, az alapozás utálatos folyamat. Utólag mégis két rétegben tenném meg, mert ha sötét színre megyünk világossal, lassan alakul ki a kívánt árnyalat. Az alapozó ráadásul még elég csíkos is volt, úgyhogy ezekben a napokban nem voltam túl lelkes. És iszonyú büdös. De legalább sokáig tart amíg megszárad és folytatni lehet a munkát. De tartsunk ki, egyszer jó lesz. Néha nézzük meg a kivitelező ajánlatát, az segít.

Egy réteg alapozó után.

És végre eljött a csempefestés napja! Napjai.

Nagyon jó érzés volt elkezdeni, aztán a második réteg közepénél, amikor már biztos volt, hogy ennyitől itt-ott átlátszik a zöld, akár el is sírhattam volna magam. Két réteggel kalkuláltam időben és költségvetésben is. Mivel a felújítás legvégén álltam neki, hogy ne érje por a száradó festéket, már a költözés küszöbén álltam és minden egyes nappal csúszott a dolog.

Egy rétegtől ilyen lett, de körülbelül erre is számítottam:

Két réteg már jobb, de itt-ott még nagyon ordít a sötétzöld, ezt én nem bírtam így hagyni:

A harmadik aztán meghozta a kívánt áttörést. Száradás után már nyoma sem volt a zöldnek, aki nem látta, el sem hiszi, mi lapul a rétegek alatt.

Utóélet

Második hónapja használom, így csak erről tudok beszámolni. A csempefestés nem tart örökké, de ezt nem is mondta senki, ne tervezzük évtizedekre. A finom takarítást jól bírja, de a szerelés közben megcsúszó csavarhúzó simán lehántja és a karcolás mélyén ott a zöld csempe, úgyhogy minden ilyesmivel óvatosan. A kád körül is jól viseli a kiképzést, pedig gyerek és kutya is fürdik mellette. A durva vízkőoldást nem szereti, ezért inkább szárazra törlöm zuhanyozás után és gyenge, színtelen szerekkel takarítom.

Egy kicsi fürdőszoba csempefestés előtt és után.

A csempefestéket padlóra is ajánlották, de én oda inkább linóleumot raktam, az jobban bírja a strapát. Ennek négyzetmétere 2800 Ft, de egy fürdőszoba esetében számoljunk ragasztóval és szegéllyel is, ezek jelentősen megdobják majd a költségeket. A lerakás viszont sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk. A látvány pedig elég jó.

Költségek

Vigyázzunk, mert az alapanyagoknál óriási árkülönbségek vannak. Érdemes figyelni a kisebb boltok árait, gyakran kedvezőbbek, mint a barkácsáruházas árak. Ezzel együtt egy 4 négyzetméteres, körbecsempézett fürdőszoba 40.000.- Forintból jött ki, ami a burkoláshoz képest hiperolcsó, de azért meggondolandó, hogy mikor tudunk rá ennyi pénzt és időt fordítani.

Alapozó: 8000.- Ft

3 doboz festék: 25000.- Ft

Ecsetek, eszközök, tisztítószer, maszkoló, fólia, egyebek: 7000 Ft

Összesen: kb 40000.- Ft

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

12 kérdéses ügyintézős kvíz: ÜPO, SZÜF, KAÜ – Te tudod, mit jelentenek?

Nem könnyű eligazodni a rövidítések erdejében, rengeteg betűszóval találkozunk a mindennapokban. Teszteld a...

Szülők, figyelem! Közeleg az általános iskolai beiratkozás, itt vannak a határidők és a tudnivalók

Ne aggódj! Segítünk, hogy könnyen levezényeld az általános iskolai beiratkozást!

Mennyi a nettó álláskeresési járadék? Ennyi pénz jár neked valójában

Magyarországon a munkanélküli segély, vagyis az álláskeresési járadék maximális időtartama 90 nap. Összege 2025-ben...

Beszámítható a nyugdíjba a fizetés nélküli szabadság? A Nők 40-nél mi a szabály?

A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 128–133. §-ai tartalmazzák a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó rendelkezéseket.

Panellakásban él? Akár 1 millió forintra is megbüntethetik, ha így tárolja a holmiját

Összeállításunkból kiderül, hogy mi számít tűzvédelmi szabályszegésnek és mekkora bírság jár érte.