2000 forintból ebéd vagy vacsora 4 főre? Nem lehetetlen: sorozatunkban olyan recepteteket mutatunk, amelyek ennyiből (vagy akár kevesebből) kijönnek. Íme, az ‘olcsó receptek 2000 forint alatt’ cikksorozat következő része:
Paradicsomos káposztafőzelék gombafasírttal
A káposzta kiváló és egészséges alapanyag, szinte egész évben rendelkezésre áll, még áprilisban is, amikor alig van más friss zöldség, ami szezonálisan elérhető lenne. Sok recept lesz majd a káposztával, a következő talán már a lucskos újkáposzta, melynek majd május vége körül jön el az ideje, amikor az új káposzta ára már normalizálódik, és a kapor is elérhető lesz a piacokon.
Olcsó receptek 2000 forint alatt: hozzávalók (4 főre)
A főzelékhez:
- Fejes káposzta, kb 1 kg – 300 Ft
- 1 nagy voroshagyma – 80 Ft
- Paradicsompüré 4-5 evőkanál – 300 Ft
- Étolaj vagy zsír – 50 Ft
- Egy púpozott evőkanál liszt – 20 Ft
- Egy gerezd fokhagyma – 30 Ft
- Fűszerek: Só, cukor, bors, egész kömény, babérlevél – 30 Ft
A fasírthoz:
- 1 közepes sárgarépa – 70 Ft
- 30 dkg gomba – 350 Ft
- Egy fej vöröshagyma – 80 Ft
- Egy L-es tojás – 80 Ft
- 4 evőkanál apró zabpehely – 50 Ft
- Egy szelet száraz kenyér
- 1.5 dl étolaj a sütéshez – 100 Ft
- Fűszerek: Só, bors, pirospaprika, oregano, cukor – 70 Ft
- Tipp: bármilyen más maradék zöldséget is belereszelhetünk a fasírtba (karalábé, zeller, apróra vágott zellerszár, fehér répa, paszternák, csicsóka, cukkini stb)
Összesen 1 610.- Ft
Elkészítés: paradicsomos káposztafőzelék
Vágjuk fel az egyik hagymát, sózzuk és dinszteljük meg, amíg szép üveges nem lesz. Használhatunk olajat vagy zsírt is ízlés szerint. Közben a káposztát vágjuk fel kb. 2 cm-es kockákra. Amikor a hagyma készen van adjuk hozzá az egész köményt és pirítsuk azzal együtt egy percig, majd dobjuk rá a káposztát és sűrű keverés közben pirítsuk pár percig. Ha kicsit összeesett, öntsük fel kicsit kevesebb vízzel, mint ami ellepi, adjuk hozzá a babérlevelet és a borsot, és főzzük ameddig a káposzta puha nem lesz, majd adjuk hozzá a paradicsompürét és jól keverjük el.
Időközben készítsük el a rántást: két evőkanál olajon futtassunk meg egy gerezd fokhagymát majd adjuk hozza a lisztet, keverjük jól el és pirítsuk tovább egy percig. Merőkanállal vegyünk ki egy kevés paradicsomos levet a káposzta alól, húzzuk fel vele a rántást, keverjük el csomómentesen, öntsük hozzá a káposztához és forraljuk jól össze az egészet. Ízesítsük sóval, cukorral ízlés szerint.
Gombafasírt
A fasírthoz áztassuk be a száraz kenyeret, mossuk meg alaposan a hozzávalókat és nagylyukú reszelőn reszeljük le a répát és a gombát. Sózzuk le alaposan, keverjük el benne a sót és hagyjuk állni, hogy levet eresszen. Közben vágjuk apróra a hagymát, a fokhagymát, illetve ha van esetleg hagymazöldünk, medvehagymánk, akkor azokat is. Csavarjuk ki a zöldségeket, adjuk hozzá a hagymákat, 3 evőkanál zabpelyhet, a jól kicsavart száraz kenyeret, a tojást és a fűszereket. Az egészet keverjük alaposan össze és formázzunk lapos fasírtokat (kb. 12 db átlagos méretű fasírtot kellene kapnunk). Forgassuk ezeket bele a maradék zabpehelybe és közepes lángon süssük készre.
- Sütési tipp: érdemes kisebb serpenyőt használni, ebbe kevesebb olaj fog kelleni, és igaz, hogy két körben tudjuk majd megsütni, de az energia ára jóval kevesebb lesz, mint amennyit az olajjal spórolunk majd.
- Fenntarthatósági tipp: az olajat semmiképpen se a lefolyóba öntsük. Ezután a sütés után a lehulló zabpehely miatt az olajat nem fogjuk tudni újra használni, de ha kis serpenyőt használunk a sütés végére alig marad majd benne, ezt gyűjtsük egy befőttes üvegben, majd adjuk le egy étolaj gyűjtési ponton.