A farsangi szezon után soron következő időszak a negyven napon át tartó böjt, amely hamvazószerdától, február 22-től húsvétvasárnapig, április 9-ig tart. A böjtölésnek régen szigorú szabályai voltak, pl. nemcsak húst nem fogyasztottak az emberek, hanem tojást, tejtermékeket sem. Manapság a negyvennapos böjtöt kevesen veszik ennyire komolyan. Vannak, akik a húsról mondanak le ebben az időszakban, mások a dohányzásról vagy éppen az alkoholfogyasztásról. Miért érdemes valamilyen formában böjtölni? Milyenek a böjti ételek húsvét előtt?
Nézzük meg először, miből gazdálkodhatunk! A hüvelyesek, bizonyos zöldségfélék még mindig olcsóbbak a húsnál, már csak ezért is megéri néhány napra böjtöset főzni. Persze nem csak a pénztárcánknak kedvezhetünk: a 40 nap alatt a téltől, ünnepi ételektől megviselt szervezetünk is megtisztul, és akár pár fölös kilót is leadhatunk.
Ilyenkor is válogassuk meg, hogy mire költünk, főleg, ha szeretnénk egy kicsit jobban odafigyelni az anyagiakra. Fontos, hogy változatosan étkezzünk a böjt ideje alatt is, odafigyelve a tápanyagbevitelre. Nem jó ötlet például, ha napi szinten nagy mennyiségű tojást fogyasztunk, proteinpótlás céljából. Nézzünk utána, miből, mennyit szabad maximálisan enni. Szerencsére rengeteg zöldség, gabona és recept létezik, amelyekből felépíthetjük magunknak a böjti ételekből álló menüt.
Böjti ételek húsvét előtt
Spenót tükörtojással
Hozzávalók:
- 1,5kg spenótlevél
- só, bors
- 1 ek vaj
- 3 ek olaj
- 2 szál újhagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 dl tejszín
- 6 db tojás
Forraljunk fel 4-5 liter vizet egy kis sóval, tegyük bele a megtisztított spenótot és főzzük 4-5 percig. Szűrjük, majd hűtsük le hideg vízzel. Ezután nyomkodjuk ki és vágjuk vékony csíkokra. Egy lábasban olvasszunk fel a vajat az olajjal, tegyük hozzá a felaprított újhagymát és reszelt fokhagymát, majd a spenótot is. Öntsük fel 4 dl vízzel és lefedve főzzük 4-5 percig. A tejszínt keverjük össze 2 tojássárgájával, sózzuk, borsozzuk, tegyünk hozzá főzőlevet, majd adjuk a főzelékhez. 1-2 perc kevergetés után levehetjük a tűzről. A spenótot tükörtojással tálaljuk.
Céklafasírt
Hozzávalók:
- 30 dkg cékla
- 30 dkg krumpli
- 1 ek liszt
- 1 db tojás
- 1 csipet őrölt szerecsendió
- só, bors
- 1 ek zsemlemorzsa
- olaj
A céklát és a krumplit nyersen reszeljük le és dolgozzuk össze a többi hozzávalóval. Készítsünk nedves kézzel gombócokat, hempergessük zsemlemorzsába és süssük ki őket bő olajban. Készíthetünk mellé főtt krumplit, rizst vagy párolt zöldséget.
Zabpalacsinta (2 adag)
Hozzávalók:
- 2 db banán
- 2 db tojás
- 250 g zabpehelyliszt
- 360 ml tej
- 1 tk sütőpor
- olaj sütéshez
Törjük össze a banánokat villával, majd keverjük össze a felvert tojással. A száraz hozzávalókat is dolgozzuk össze, majd apránként adjuk a nedveshez. Süssük ki a palacsintákat. Tálalhatjuk mézzel, gyümölcsökkel, fahéjas cukorral.
Sárgaborsó-főzelék pirított hagymával
Hozzávalók:
- 50 dkg felesborsó
- 2 közepes vöröshagyma
- 2 ek olaj
- 1 ek finomliszt
- só, bors, fűszerpaprika
A borsót áztassuk be estére, hogy gyorsabban elkészüljön. Másnap tegyük fel hideg vízben sózva, borsozva főni. Az egyik hagymát kockázzuk fel, olajjal és liszttel készítsünk belőle rántást. Miután megszórtuk pirospaprikával, adjuk a főzelékhez és forraljuk. A másik fej hagymát is kockázzuk fel, és pirítsuk meg olajon, majd tálaláskor szórjuk a főzelék tetejére.
Chilis bab
Hozzávalók:
- 1 közepes vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 ek római kömény
- 1 ek koriander
- 2 tk pirospaprika
- 2 ek olívaolaj
- 1 tk cukrozatlan kakaópor
- 1 db kaliforniai paprika
- 2 konzerv vörösbab
- 150 g csemegekukorica
- 450 g konzerv paradicsom
- 1 db chili
- só, bors
A vöröshagymát, fokhagymát és a chilit apróra vágjuk és olajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a fűszereket a kakaóval együtt, majd mehet rá a paradicsom. 10 percig alacsony lángon főzzük. Ezután mehet bele a kockákra vágott kaliforniai paprika, majd rá 5 percre a bab és a kukorica.
Zöldborsófőzelék
Hozzávalók:
- 500 g zöldborsó
- 3 ek vaj
- 3 ek finomliszt
- só
- fél ek cukor
- 1 csokor petrezselyem
- 2 dl tej
Vajon kicsit pároljuk a borsót, sózzuk és adjuk hozzá a cukrot is. Tegyük hozzá a petrezselymet és a lisztet majd öntsük le tejjel. Jól keverjük össze és lefedve gyakori kevergetések mellett 20 perc alatt készre főzzük. Ha szeretnénk kiadósabbá tenni, akkor készítsünk hozzá cékla- vagy zabfasírtot, esetleg buggyantott tojást.
Sült rizs
Hozzávalók:
- 300 g főtt rizs
- 1,5 ek vaj
- 1 db tojás
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 közepes sárgarépa
- 1 kisebb vöröshagyma
- 50 g fagyasztott borsó
- 2,5 ek szójaszósz
- fél ek szezámolaj
A fokhagymát, vöröshagymát és sárgarépát tisztítás után vágjuk kisebb darabokra. Nagyobb serpenyőben olvasszunk fel a vajat és tegyük hozzá a felvert tojást. Ha megsült, szedjük ki egy tányérra. Ismét vajon, közepes lángon süssük meg a zöldségeket, a fokhagymát csak a legvégén adjuk hozzá. Végül a maradék vajat is hozzátesszük, és amikor felolvadt, mehet hozzá a rizs. Süssük össze a hozzávalókat, majd a tojást is keverjük bele. Végül locsoljuk meg szójaszósszal és szezámolajjal.
Az is egy megoldás, ha a húsos ételeket átalakítjuk húsmentessé. Például készíthetünk paprikás krumplit virsli nélkül, rakott káposztát darált hús helyett morzsolt, füstölt tofuval. Vannak olyan magyar receptek, amik eleve vegetáriánusnak számítanak, mint mondjuk a gombapaprikás, a mákos és diós tészta. Az egyik leglaktatóbb reggeli a zabkása, ezt is kipróbálhatjuk. A káposztás és a krumplis tészta is beleillik a böjtös étrendbe.