A vízben főzés alapvető szabályai

Szegény ember vízzel főz – tartja a mondás. Ebben a cikkben persze nem erről lesz szó, hanem hogy mit hogyan kell csinálni vízben főzés témában, hogy a lehető legjobban sikerüljön az étek vagy itóka.

Friss tészták

A friss tésztákat, legyenek bár csomagoltak vagy azon frissiben készültek, mindig lassú vízben kell megfőzni. Ez igaz a védőgázas csomagolásban árusított tortellinire, a fagyasztott galuskára, az otthon készített gnocchira vagy nokedlire egyaránt. Ezeket épphogy poszogó vízben kell megfőzni, és csak néhány percen keresztül szabad bennehagyni őket a folyadékban, különben szétesnek vagy túlkeményednek.

Száraztészták vízben főzés

A száraztésztákat éppen ellenkezőleg: forró lobogó vízben kell megfőzni. Ez különösen igaz az olasz típusú, durumbúzából készült száraztésztákra, de ugyanígy a nyolctojásos levestésztát és a rizstésztát is erősen bugyogó vízben kell főzni, hogy a legjobb állagot érjük el. Sose főzzük tovább a tésztánkat, mint a javasolt főzési idő, ami pedig a víz ÚJRAFORRÁSÁTÓL számítandó. Fontos még, hogy a kifőtt tésztát nem szabad hideg vízzel leöblíteni, a főzővíz leöntése után érdemes visszatenni a még forró fazékba és 2-3 perc pihentetés után tálalni.

Teák

A teákat többféleképpen lehet készíteni. Általánosságban elmondható, hogy az angol típusú fekete teát 100 fokos vízzel kell leönteni, illetve abba kell áztatni. A japán zöld teákat kevésbé forró, inkább 85-90 fokos vízzel kell készíteni. A gyógyteáknál még ennél is lejjebb kell menni: az érzékenyebb gyógynövények 70 fok felett már jelentősen vesztenek jótékony hatásukból. A legtöbb tea egyébként hideg vagy szobahőmérsékletű vízzel is jól készíthető, erről nyáron cikkünk is megjelent.

Vízben főzés: a tojások

A tojásfőzésnél valójában nem az a legfontosabb, mennyire forró a főzővíz, hanem hogy ne legyen nagyon hideg a tojás, amikor beletesszük. Ezt kétféleképpen érhetjük el: a keménytojásnál hideg vízbe tesszük a tojásokat, és úgy forraljuk. A 3 és 6 perces lágytojásoknál az forrásban lévő vízbe dobjuk a tojást, majd visszavesszük a hőmérsékletet, hogy csak gyöngyözzön itt nagyon fontos, hogy előtte legalább félórával vegyük ki őket a hűtőből.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Elvesztheted a családi pótlékot, ha erre a 9 dologra nem figyelsz: így jelentsd be, ha változás történik

Az ellátást igényelni kell, és ha valamilyen okból már nem él a jogosultság, azt jelezni kell.

Lándzsás útifű szirup házilag: a bolti ár töredékéből kijön egy nagy adag, pofonegyszerű elkészíteni

Ez a jelentéktelen növény az út szélén olyan, mint egy halk figyelmeztetés: nem minden gyógyír van polcra téve.

Mennyit ér a régi fém 200 forintos? Akár több százezret is kaphatsz érte, ezt nézd meg rajta

A lejárt bankjegyek beváltása még sok esetben lehetséges az MNB-nél, de ha van otthon régi 200 forintos érméd vagy papírpénzed, akkor akár egy kisebb vagyont is kereshetsz velük a gyűjtőpiacon.

Nem kell félned angolul beszélni! Ha mégis félsz, így tanulhatsz ingyenesen:

A mai világban már szinte elengedhetetlen, hogy legalább egy idegen nyelven, elsősorban angolul tudjunk beszélni. Ennek fényében különösen szomorú, hogy a magyarok nyelvismerete még mindig gyér. De lehet akár ingyenes is az angol tanulás!

Cöliákiás vagy? Évente közel 200 000 forint adókedvezmény is járhat – mutatjuk, hogyan

A cöliákia után minden hónapban pénz jár vissza az adóból – nemcsak előre, hanem akár visszamenőleg is.