Milyen lábas éri meg? Jó+olcsó

A válasz természetesen: attól függ. De van ennél konkrétabb is: az ilyen, mint a képen látható lábas, például kifejezetten igen.

Ilyenek a jó lábasok

Nézzük, mik a jó lábas követelményei! Minimumként az, hogy legyen:

  • sokoldalúan használható,
  • jó hővezető,
  • jól lefedhető,
  • minél tartósabb,
  • könnyen kezelhető és
  • gusztusos.

Ha ezt mind egyetlen edénybe sűrítjük össze, akkor minden abba az irányba mutat, hogy olyan rozsdamentes acél lábast kell venni, aminek vastag, többrétegű feneke és saját fedője van, a fülét pedig edényfogó kesztyű nélkül is meg lehet ragadni.

Kiemelt képünkön egy IKEA 365 acéledény szerepel, amit a cikk írója három éve használ napi szinten. Tervei szerint még legalább hét évig. Mosogatógépben is rendszeresen mossa, konyhaszekrényben tartja másokkal együtt, sőt egymáson – nem kíméli különösebben.

Nem mindig jobb a drágább

Hozzá kell tenni, hogy ez a fazék az olcsóbbik kiadás, bakelit füle van, a fedőre pedig csavarral rögzítette a fogót a (kínai) gyártó. Az ötliteres verzió jelenleg 5500 forint körül kapható.

Nem sokkal drágábban egyébként olyan fazekak is vannak, amik kicsit még tartósabbnak tűnnek (hegesztett acél fogantyúk) vagy szebbek (kerekdedebb forma), esetleg praktikusabbak (edzett üveg fedő).

Akik napi szinten főznek, de nem a dizájn számukra a legfontosabb, valamint nem akarnak különösebben vigyázni az edényre, inkább ne vegyenek mázas, öntött lábost, mert ezek sérülékenyek és nehezebb őket kezelni.

Lábas vagy fazék?

A köznyelvben rokonértelműként használjuk a két szót, de aki sokat főz, annak érdemes tudni a különbséget, hátha egyszer szüksége lesz az információra. Fazéknak azt az edényt nevezzük, aminek a fala magasabb, mint a fenekének átmérője, lábasnak pedig azt, ami ennek fordítottja, vagyis nagyobb az átmérője, mint a magassága.

A fazék lassabb főzéshez: például leves vagy tészta főzéséhez, a lábas nagyobb hőmérsékletet igénylő feladatokhoz való: például raguk készítéséhez. Természetesen mindenki úgy használja őket, ahogy jónak érzi – ahány ház, annyi szokás.

(Cikkünk nem promóció, kizárólag szerzőjének véleményét tükrözi egy általa tartósan használt termékről.)

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...

Furcsa hangokat ad a mosógép? A szöszszűrő tisztítása lépésről lépésre (és lehet, hogy megúszod a szerelőt)

Zúg, kerreg, nem centrifugál rendesen, vagy csak simán büdös a mosógép? Mielőtt szerelőt hívnál a furcsa hangok miatt, van egy dolog, amit érdemes átnézned.

Azonnal fogadnak a szakrendelésen, nem kell időpont: ezt a papírt vidd magaddal

Nem mindenki kérhet vagy kaphat ilyet: a soron kívüli vizsgálat lehetőségéről kizárólag az orvos dönthet.

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket. Egy biztos: nem éri meg a gyorshajtás.

Kinek jár a havi 1890 forintos országbérlet? Mutatjuk a részleteket

A rendszer nem tökéletes, de jelenleg ez a legkedvezőbb lehetőség.

A húsvéti locsolás nem arról szól, hogy mehet minden, ami belefér

Az aligha lehet lazítás, ha valaki nem emlékszik az este számos jelenetére.