A szüreti időszak rengeteg izgalmat és hagyományt tartogat, amihez nem kevés babona és hiedelem is kötődik. Vajon mennyit tudsz ezekről a furcsa szokásokról és érdekes hiedelmekről? Most kiderül! Tesztelt, és tudd meg, hogy mennyire vagy jártas a szüreti babonák világában!
Ha nem hordasz piros ruhát szüretkor, az balszerencsét hoz.
Igaz vagy kitaláció?
Válasz: Kitaláció.
Nincs arra bizonyíték, hogy a piros ruhák bármilyen hatással lennének a szüret sikerére. Bár a piros szín sok kultúrában szerencsét hozónak számít, a szőlőszüret szempontjából nincs ilyen hagyomány. De ha valaki szereti a pirosat, nyugodtan viselje!
A szőlőtőkét meg kell csiklandozni, hogy édesebb legyen a szőlő.
Igaz vagy kitaláció?
Válasz: Kitaláció.
Bármennyire is szeretnénk, hogy a növényekkel való törődés csiklandozással is működjön, sajnos nincs tudományos alapja annak, hogy a szőlőtőke csiklandozása édesebb szőlőt eredményezne. Viszont a megfelelő gondozás, öntözés és metszés tényleg csodákat tesz.
Ha szüret közben megszólal egy bagoly, akkor a következő évben kevés termés várható.
Igaz vagy kitaláció?
Válasz: Igaz.
Ez egy régi, több országban is ismert babona. A baglyok sok kultúrában a bölcsesség és az éjszaka szimbólumai, de egyes helyeken balszerencsét jelentenek, különösen a termés szempontjából.
A szőlővel való álmodás bőséget és szerencsét jelez.
Igaz vagy kitaláció?
Válasz: Igaz.
Sok kultúrában a szőlővel álmodás bőséget, jólétet és boldogságot jelez. Az álomfejtésben a szőlő gyakran az élet örömeit és az anyagi jólétet szimbolizálja.
A szüret napján a szőlőtőkéket körbejárva énekelni kell, hogy a következő évben is gazdag legyen a termés.
Igaz vagy kitaláció?
Válasz: Igaz.
Ez a babona főleg Közép- és Kelet-Európában elterjedt, ahol a szüreti mulatságok fontos része volt az éneklés és tánc. Úgy hitték, hogy a dallamok és az énekek megszentelik a szőlőtőkéket, és megköszönik az idei termést, ezáltal biztosítva a jövő évi bőséget is. Lehet készíteni a jbl-eket.
Ha a szüretelők közül valaki a munka közben megcsókolja a szőlőtőkét, szerencséje lesz a szerelemben.
Igaz vagy kitaláció?
Válasz: Igaz.
Ez a babona a szerelem és a termékenység összefüggésére épít. Egyes régiókban úgy vélik, hogy ha valaki megcsókolja a szőlőtőkét szüret közben, az szerencsét hoz a szerelmi életében és segít megtalálni az igazi párját.
A szüreti borospincébe lépéskor bal lábbal kell előrelépni, különben a bor megromlik.
Igaz vagy kitaláció?
Válasz: Kitaláció.
Ez egy teljesen kitalált babona. A bor minősége sokkal inkább függ a szőlő minőségétől, a borkészítési eljárásoktól, a tárolási körülményektől, mint attól, hogy melyik lábbal lépünk be a borospincébe. De egy jó kis „pincelépés-szabály” biztosan feldobná a szüretelők napját!
Akár hiszel bennük, akár csak mosolyogsz rajtuk, a szüreti időszak mindenképpen a hagyományok, a jókedv és az ízletes borok ideje.