Kátyúba hajtottam, kit keressek, mennyit kapok? 3 dolog, amit kevesen tudnak

Kátyúkat kerülgetni vezetés közben kifejezetten idegesítő. A szokásos útvonalakon már rutinból tudjuk, merrefelé kell húzódni, viszont ha olyan a forgalom, kénytelen vagyunk belehajtani. Az is gyakran előfordul, hogy a gyanútlan autós pocsolyának nézi a gödörnek is beillő kátyút, áthajt rajta és máris kész a baj.  Mi van, ha kárunk keletkezik? Az állam vagy az önkormányzat felelős a kátyúkért az utakon? Utánajártunk, hogyan és kinek kell az esetet bejelenti, kaphatunk-e kárpótlást, hogyan érvényesíthetjük kárigényünket.

Kátyúba hajtottam, mit tegyek?

Magyarországon a közutak jelentős része rossz állapotban van: főként az alsórendű utakon katasztrofális a helyzet, de a kétszámjegyűeken is sok az úthiba. Rengeteg kátyú, silány burkolt – leginkább így lehetne összefoglalni, milyen utakon közlekedünk nap mint nap. Hogy a magyar közút munkatársai hogyan is kezelik a problémát és mennyi idő után, arról ebben a bejegyzésben olvashatunk tanulságos részleteket. Mindenesetre mutatunk pár januári képet:

Forrás: Kátyúzás a kuncsorbai úton, FB

Ilyen volt, ilyen lett… Nem nagyon tudunk mit csinálni, még ha elővigyázatosan vezetünk, akkor is belehajthatunk ekkora „árkokba”. Mi a teendő? Az első és legfontosabb:

Hívjunk rendőrt!

A rendőrség a helyszínelés alapján készít egy iratot, amit tulajdonos napokon belül kikérhet. Ne csak erre támaszkodjunk, készítsünk minél több fényképet, hogy a helyszín és a sérülés később beazonosító legyen. (Nem árt egy mérőszalag sem, tartsunk egyet a kocsiban! A másik megoldás, hogy egy kisebb tárggyal érzékeltetjük a kátyú méretét és az arányokat.) Jó, ha tanúkat is tudunk szerezni, nyilatkozataikat csatolhatjuk a kárigényünkhöz.

Kihez forduljunk?

A kátyúkárért az út fenntartója a felelős, kártérítést annak kezelőjétől kaphatunk.

  • Lakott területen a helyi önkormányzat,
  • lakott területen kívül pedig a Magyar Közút Nonprofit Zrt a felelős.
  • A budapesti úthibák okozta károkat a budapestkozut.hu oldalon lehet bejelenteni (személyesen vagy e-mailben).

Mi lesz szükségünk a kátyúkár bejelentéséhez?

  • Sok-sok fénykép. Célszerű, ha a rendszámtábla is látszik. A helyszín és a sérülés legyen beazonosítható.
  • Pontosan írjuk le, hol, mikor, mi történt.
  • Hívjunk tanút és csatoljuk a nyilatkozatát is a többi dokumentumhoz.
  • Rendőrségi helyszínelés esetén csatoljuk a rendőrségi jegyzőkönyvet is.
  • A javíttatást, a biztosítói kárfelmérést alátámasztó számlákat, valamint a gépjármű forgalmi engedélyének másolatát is mellékeljük.

A benyújtott adatok alapján az illetékesek nyilvántartásba veszik a káreseményt, egyúttal kitöltenek egy kátyúkár bejelentőlapot. A bizonyítás terhe minden esetben a károsulté. Ilyenkor bizonyítanunk kell, hogy az autó sérülése adott helyen, adott időben történt és úgy, ahogy azt mi bejelentettük.

Kátyúba hajtottam, kapok kártérítést?

Nem minden estben. Az Eurorisk szerint a kártérítés esélytelen, ha

  • Hiába okoz sérülést a kátyú, ha megszegtük a szabályokat. Ha például az út kezelője táblával megfelelő módon előre jelezte, hogy kátyús útszakasz következik, akkor hiába a kártérítési igény, kártérítésre nem számíthatunk.
  • Akkor sem jogos a kárigényünk, ha nem tartottuk be az előírt sebesség-határokat. Ha bizonyítható a gyorshajtás – márpedig a sérülés mértékéből és nagyságából a szakértő meg tudja állapítani a feltételezhető sebességet – akkor nem jár kártérítés.

Még egy tanács: szerezzünk be egy fedélzeti kamerát! Az autós kamera lehetővé teszi, hogy felvegyük, mi történik a járművünk előtt, és akár azt is, mi történik mögötte. Ez pedig nagyban megkönnyíti a felelős megállapítását, ha balesetet szenvednénk, koccannánk – kátyús utakon is hasznát fogjuk venni!

Mennyi kártérítést kapunk?

A legjobb, ha a kártérítési igény beadása előtt ajánlatot kérünk a javítási költségekről, hogy legyen egy pontos összeg a kérelemben. Ha már megjavíttattuk az autót, mellékeljük a számlákat is – nagy valószínűséggel megkapjuk a teljes összeget, de készüljünk fel, akár jogász bevonására is szükség lehet. Itt olvasható Tamás története, ami jól példázza, hogy a jogérvényesítés ösvénye ugyanolyan rögös, mint amilyen kátyús volt az érintett útszakasz.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

5+3 ingatlanos szakszó, aminek sokan rosszul tudják a jelentését – milliókat buknak rajta!

Az ingatlanos kifejezések világa elsőre száraz jogi maszlagnak tűnhet, de emellett valójában szó szerint milliók múlhatnak rajta, hogy pontosan érted-e őket. Most összeszedtünk 5+3 olyan ingatlanos szót, amit még sok tapasztalt lakáskereső is összekever.

Kizárt a házadból a volt párod? Jogos önhatalom: amikor a birtokvédelem azonnal jár

Sokan gondolják, hogy birtokvitában csak a hivatalos út járható. Ez nem minden helyzetre igaz:.

Munkáshitel csed, gyed és gyes alatt: a legfontosabb tudnivalók

A hitelfelvételhez biztos jövedelem szükséges. Kérdés, hogy az állami juttatások minek számítanak.

Olcsón vennél lakást? Potom áron adják az ingatlanokat ezen az oldalon 

Így történik az ingatlan árverés, mutatjuk hol lehet regisztrálni.

A forgalomból is kivonhatják az autót, ha így közlekedsz: nem csak bírságra számíthatsz

Mikor vonhatják ki a forgalomból az autót? Bizony bőven vannak olyan esetek, amikor...