A tökéletes pásztortarhonya titkai: ez a legolcsóbb bográcsos fogás, ha unod a paprikás krumplit

A tökéletes pörkölt és bográcsgulyás után ma a tökéletes pásztortarhonya titkai után kutatunk népszerű sorozatunkban.
A nyár sok mindennek a szezonja, természetesen a szabadban sütésnek-főzésnek is. Mindegy, hogy a saját kertünkben, vagy kempingezés alkalmával nyúlunk a grillhez vagy a bográcshoz, a szezon egyik legjobb estéje lesz, különösen, ha vendégeket is hívunk rá.
Pár plusz fő megetetése viszont nem kell, hogy mindenképpen anyagi csődöt jelentsen, csak jól kell ételt választani. A húsok és grillkolbászok nem épp olcsó kategória, a lecsó sem számít már spórolós ételnek, a paprikás krumplit pedig sokan snassznak gondolják – pedig isteni, főleg bográcsban.
A tökéletes pásztortarhonya viszont egy ritkán készített, régi nagy kedvenc, ami jó minőségű alapanyagokból és egy kis hozzáértéssel na meg sok-sok kovászos uborkával és hideg fröccsel igazi nyári lakoma lesz. A török eredetű étel egyébként főleg az Alföldön vált népszerűvé – nem csoda, hogy az egyik legnépszerűbb változata a pásztortarhonya is innen van. A pásztortarhonya, ahogy a neve is mutatja, pásztorétel – nagyon közeli rokona a lebbencsnek vagy öhönnek, csak itt lebbencstészta helyett tarhonya került a pirított szalonna és hagyma mellé a kondérba. A száraz tészta és a szalonna, na meg a vöröshagyma olyan alapanyagok voltak, amiket a hónapokig a pusztában élő pásztorok, hajcsárok, esetleg törvényt kerülő szegénylegények is magukkal tudtak vinni, és egy kis vízzel ízletes ételt főzni – természetesen bográcsban. Különösebb tehetség sem kellett hozzá: az étel sikerének a titka többek között abban rejlik, hogy nem keverték, csak rázták a bográcsot.
A mai pásztortarhonyákba azért kerül még ez-az, plusz krumpli, paradicsom, kolbász, és esetleg egy fej paprika, de még így is viszonylag olcsón jutunk egy ralatíve nagy adag, laktató ételhez. Ha bográcsban készül, ha fazékban, a pásztortarhonya tökéletes állagának 2 titka van: a forró víz és a akárcsak Bond martinije, ez is rázva készül, nem keverve. A pásztortarhonya ugyanakkor soha nem lesz olyan pergős, mint a sima társa: egyik kötelező alapanyaga, a krumpli ugyanis keményítőben gazdag, így óhatatlanul is lesz egy kis szaftos állaga: legalábbis, hogy eredetei módon, egytálételként készítjük. A külön főzött, menzás változatok pereghetnek, de egy igazi házi pásztortarhonya szaftos, mint egy jó rizottó.
A tökéletes pásztortarhonya

Felszerelés
- 1 nagy bogrács
- 1 nagy bográcsállvány
Hozzávalók
- 40 dkg tarhonya
- 20 dkg zsírosabb szalonna (esetleg egy kis csík hússal)
- 1 rúd füstölt kolbász (tábororos emlékek esetén főző- vagy lecsókolbász)
- 2 fej vöröshagyma (nagy)
- 1 kg burgonya
- 1 db nagyobb ökörszív vagy más nyári paradicsom (kb 20 dkg)
- 1 kisebb paprika
- só és bors
Elkészítés
- A szalonnát felkockázzuk, a kolbászt karikázzuk, a hagymát finomra vágjuk, a krumplit meghámozzuk és 2×2 cm-s kockákra vágjuk. Ezt a legjobb társaságban, egy fröccs mellett letudni.
- A szalonnát kiolvasztjuk, majd félretesszük. Ha füstöltkolbásszal dolgozunk, azt is kiolvasztjuk, zsírjából kiszedjük, félretesszük.
- A visszamaradt zsírhoz adjuk a tarhonyát és a finomra vágott hagymát. Addig pirítjuk, míg a tarhonya aranyszínű, kissé pirult nem lesz. Akkor hozzáadjuk a krumplikockákat, kettőt keverünk rajta, majd felöntjük kétszeres mennyiségű forró vízzel.
- Hozzáadjuk a kis kockára vágott paradicsomot és paprikát, sózzuk, nem kevergetjük, csak időnként kicsit megrázzuk a lábast vagy a bográcsot. Közepes lángon készre főzzük. Akkor jó, ha a tarhonya és a krumpli is megpuhultak.
- Ha elforrt a víz, és még kell nekik egy kicsi, adhatunk hozzá még egy kis forró vizet. Ha lecsókolbásszal dolgozunk, az utolsó 5 percben azt is hozzáadjuk, ekkor átkeverjük.
- Ha a füstölttel, akkor a legvégén, a szalonnával együtt mehet mellé – ekkor márkeverhetünk rajta egyet.
- Savanyúsággal, főleg koviubival tálaljuk.