A kertedben garázdálkodik és nem vakond? Ez az állat lehet, így űzheted el

Elvirágzott nárciszok, vagy épp a fűnyírás ideje jött el, netán a vakondoké? Minden kerti trükköt összegyűjtünk nektek. De térjünk rá mai témánkra: földikutya vagy vakond? A nyugati földikutya egy vak, föld alatt élő rágcsáló. Nem lát, csak ás. Gyökereket keres. Kertedben fogást keres a palántákon, virágokon. Túrásai mélyen futnak, a gyökérzóna kilapul és a virágágyások tönkremennek. Bús látvány.
A vakond kupacokat tol ki. Kicsik, gömbölydedek. A földikutya hurkaszerű rögsort hagy, hosszú vonalakat. A járatai 1–4 méter mélyek is lehetnek. Ha egyenes sorban állnak a rögök, valószínűleg földikutya. Ha körkörös kupacok, az vakond jele.
Földikutya ellen házilag – 5 bevált módszer
- Illatos növények: ültesd a nagy sárfüvet (Euphorbia lathyris) virágágyás szélére. Illóolajai távol tartják a földikutyát és a vakondot is. A ricinus is jó választás. Bár mérgező, keretbe ültetve használható.
- Ultrahangos riasztó: tegyél ki mozgásérzékelős ultrahang-készüléket. 150–300 kHz közötti frekvencia. Egy darab 150–200 m²-t fed le. A földikutya érzékeli. Rövid időn belül elhagyja a környéket. Tápellátásnál cseréld az elemet félévente.
- Illatok és anyagok: tömj be kávézaccot, szárított fokhagymát vagy petróleummal átitatott rongyot a járatokba. Az erős szag taszítja a járatlakókat. Havonta frissítsd a tömőanyagokat. Eső után ellenőrizd újra.
- Természetes ellenségek bevonása: tedd ki kertedbe bagolyfigurát. Állíts fel köveket, ahol gyíkok tanyázhatnak. Engedj be kerti macskát, rókát csalogató eledeleket. A ragadozók jelenléte élővé teszi a kertet. A földikutya kerüli a veszélyt.
- Fizikai háló: fektess vakondhálót a gyep telepítése előtt. Rétegként a föld és a gyepszőnyeg közé. Erős műanyag geotextília. Megakadályozza, hogy a járatlakó a felszínre törjön. Egyszeri beruházás, tartós védelem.
Fontos tanácsok, mielőtt belevágnál!
Mindig az időzítés. Tavasszal és ősszel a legaktívabb a földikutya. Ekkor járj utána gyakrabban a kertnek. Főleg április–májusban és szeptember–októberben. A talajnedvesség-szabályozás is fontos. A túl nedves talajt kedveli. Öntözz ritkábban, de mélyen. Ne hagyd a felszínt állandóan ázottan. A száraz föld kevésbé barátságos a járatlakóknak.
Semmi sem válik be a kártevők ellen? További tippekért kérdezd Ügyfélszolgálatunkat és segítünk!
Mivel a nyugati földikutya fokozottan védett, kerüld a mérgező csapdákat. Ne önts olajat vagy más vegyszert a talajba. A földikutya ellen házilag csak humánus módszereket alkalmazzunk; kombináld a technikákat. Rendszeresen ellenőrizd a kertet. Így sokkal nagyobb az esély a tartós védelemre. A kerted minden szegletét újra nyugalom járja majd.