Mekkora a büntetése a lejárt vízórának és honnan tudom, hogy cseréltetni kell?” – A legfontosabb tudnivalók

A vízóra cseréje olyan dolog, amivel nem igazán foglalkozunk a mindennapokban, pedig fontos lenne, hiszen jogszabályi kötelezettség. De honnan tudom, hogy lejárt a vízóra, és itt az idő a cserére? Milyen következményekkel jár, ha elmarad a csere? És milyen költségekkel kell számolni? Cikkünkben ezekre a kérdésekre válaszolunk.

Honnan tudom, hogy lejárt a vízóra?

A vízórák hitelessége nem örökre szól: a jogszabályok szerint 8 évente le kell cserélni őket. Az aktuális hitelességi időt magán a mérőn is ellenőrizhetjük, hiszen a gyártási év rá van írva. Ha nem vagyunk biztosak a dologban, a helyi vízművekhez is fordulhatunk, akik nyilvántartják a mérők adatait. A szolgáltató általában értesítést küld a lejáratról, de ha nem kapunk ilyen értesítést, attól még a felelősség a miénk.

Mi történik, ha nem cseréltetjük ki?

Ha a vízóra lejárt hitelességű, akkor a szolgáltató a fogyasztást becslés alapján fogja kiszámlázni. Ez jelentheti azt is, hogy többet kell fizetnünk, mint amennyit valójában fogyasztunk (ez a gyakoribb eshetőség). Vagy a fogyasztást a főmérő alapján osztja szét a területileg illetékes vízművek, ami szintén hathat ránk kellemetlenül. Emellett, ha a vízművek észreveszik a lejárt mérőt, és többszöri felszólítás után sem gondoskodunk annak cseréjéről, akkor ez további adminisztratív költségeket jelenthet számunkra. Konkrét büntetés kiszabása azonban nem jellemző.

Vízórák gyártási számának az ellenőrzése.

Mennyibe kerül a vízóra cseréje?

A mellékvízmérők cseréje mindig a fogyasztó költsége. Az árak változók, de alapvetően 8 000-10 000 Ft körüli összeggel lehet számolni, plusz kiszállási díjjal és adminisztrációs költségekkel például hitelesítés (ami jelentősen megnöveli az előbb említett összeget).

A Fővárosi Vízművek Zrt. 2025-ben az alábbi árakat határozta meg a mellékvízmérők hitelesítésére, így akik a Fővárosi Vízművek vonzáskörzetébe tartozik ilyen cseredíjakkal számolhat:

  • Mellékvízmérő hitelesítés visszaszereléssel: 59 121 Ft
  • További mérők hitelesítése: 41 041 Ft
  • Cseremérő megvásárlásával: 47 073 Ft
  • További cseremérő: 34 022 Ft

Ki végezheti el a cserét?

A fővezetékre csatlakoztatott (bekötési) vízmérő cseréje a vízművek dolga, de a lakáson belüli mellékmérőért nekünk kell felelnünk. A cserét vízszerelő végezheti el, aki rendelkezik hitelesítési jogosultsággal. Így felkereshetjük a vízműveket, hogy küldjenek egy kollégát a csere elvégzésére vagy (csak a) hitelesítésére, vagy kereshetünk egy vállalkozóként dolgozó vízszerelőt is, aki rendelkezik hitelesítési jogosultsággal.

Megoldhatjuk-e a cserét magunk?

Vízóra cserét végző vízszerelő szakember.

Bár csábító lehet a gondolat, a vízóra cseréje szigorú szabályokhoz kötött, így szakember nélkül nem érdemes belevágni, csak ha vízszerelők vagyunk és rendelkezünk hitelesítési jogosultsággal. Egyébként az engedély nélkül végrehajtott csere jogilag büntetendő.

Ha bármi kérdése adódna a vízóra cseréjét illetően, forduljon bizalommal ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkhoz!

Hogyan zajlik a mellékvízmérő cseréje?

A vízóra cseréjéhez tartozik egy cserenyomtatvány, melyet 3 példányban ki kell tölteni a saját adatainkkal és alá kell őket írni. Fontos megjegyezni, hogy társasházak esetén a közös képviselőnek vagy a ház tulajdonosának is alá kell írnia ezeket a dokumentumokat.

A dokumentációnak tartalmaznia kell a régi mellékmérő meghibásodásának okát vagy lejárati dátumát, valamint az új mérő műszaki adatait, például a típust, a gyártási számot, az átmérőt, a kalibrálási dátumot és az induló mérőállást. A papírok hitelesítéséhez a fogyasztó aláírása is szükséges, ezzel igazolva, hogy a csere szabályszerűen megtörtént. A régi mérőt a szerelő általában elszállítja, ahogyan a dokumentációt is továbbítja az illetékes vízművekhez. Ha ez nem történik meg, akkor a kitöltött iratok egy példányát a fogyasztónak kell eljuttatnia a szolgáltatóhoz. Így érdemes erről a lépésről konzultálni a megbízott szerelővel.

A Fővárosi Vízművek mellékvízmérő csere dokumentumja például itt érhető el.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

3 töltött tojás húsvétra, ha unod már a kaszinót – recept

Töltött tojás húsvétra, meglepő? Nos, ezek egy kicsit igen. Három rendhagyó receptet hoztunk,...

A túlevés nemzeti sportjának ünnepe – húsvéti szokások és hagyományok

Húsvét, ez a tavaszi csoda, amikor a nyuszi tojást tojik (igen, biológiát meghazudtolva),...

Elveszik a jogosítványod, ha erre nem figyelsz: így nézheted meg, mennyi büntetőpontod van

Hány büntetőpont esetén vonják be a jogsit és hol lehet megnézni, hogy eddig hány pontot gyűjtöttünk?

Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk.

Használt autót vennél részletre? Ráfizethetsz, ha ezt az 5 dolgot nem ellenőrzöd a szerződésben

Sokan gondolkodnak használt autó vásárlásán, de a magas árak miatt egyre többen keresik a részletfizetéses megoldásokat. Ez ugyan lehet számodra a legkivitelezhetőbb megoldás, de ha nem figyelsz néhány fontos részletre a szerződésben, könnyen kerülhetsz kellemetlen helyzetbe.

Nem kapsz gyógyszert, sorsjegyet vagy csavart – így alakul az ünnepi nyitvatartás 2025 húsvétján

Barkácsáruház, lottózó, patika, plázák és boltok - minden egy helyen!