A vízköves bojler a magas villanyszámlánál rosszabbat is okozhat: mutatjuk, hogyan pucold ki

A vízköves bojler több problémát is okozhat, nem csak magas villanyszámlát: ha nem foglalkozunk vele, akkor egy idő után a fűtőszálak a vízzel való folyamatos érintkezéstől elvízkövesedhetnek, az elvízkövesedett fűtőszálakat pedig előbb-utóbb cserélni kell. Nem egy filléres tétel. A bojler vízkőtelenítése házilag is megoldható, de! Némi hozzáértésre azért szükség van, tehát aki soha életében nem csinált még ilyet, az ne most tegye próbára a szerencséjét.

Vízkő akkor keletkezik, amikor a vízben oldott ásványi anyagok, mint a kalcium és magnézium, felhalmozódnak a víz hőmérsékletének emelkedésekor. Ez gyakran előfordul a kemény vízű területeken, különösen, ha a víz hosszabb ideig áll a bojlerben. A lerakódástól károsodik a fűtőelem, a készülék pedig több energiát használ a víz felmelegítéséhez (a vízkő szigetelő hatása miatt a hőátadás csökken). Tehát a vízkőlerakodás idővel csökkentheti a háztartási készülékek hatékonyságát és élettartamát – pl. a villanybojlerünkét, aminek a javíttatása és a cseréje is drága mulatság.

A túlzott vízkövesség okozta többletfogyasztás általában egy igen hosszú folyamat végeredménye. Ha nem ellenőrizzük/ellenőriztetjük, az bizony a villanyszámlánkon is hamar meg fog mutatkozni. A vízkő lassan beteríti a tartály belsejét, ennek következtében a bojler fűtőszála már csak a vízkövet fogja melegíteni. Rendszeres karbantartással, tisztítással viszont mindez megelőzhető.

Hogyan történik a bojler vízkőtelenítése házilag?

  1. Áramtalanítás: Kapcsoljuk ki a bojlert, és húzzuk ki a konnektorból (első legyen a biztonság!).
  2. Nyissuk meg a meleg víz csapot, hogy leeresszen a bojlerben lévő vizet. Ezzel csökkenhető a nyomás és megkönnyíti a tisztítást.
  3. Bojler leoldása: Ha szükséges, távolítsuk el a bojler rögzítő csavarjait, és válasszuk le a vízvezetékről. Figyeljünk arra, hogy a vízvezetékek ne sérüljenek.
  4. Vízkőoldó alkalmazása: Használjunk megfelelő vízkőoldót, pl. kifejezetten bojlerhez készültet. Öntsük tartályába, és hagyjuk hatni a gyártó utasításai szerint.
  5. Tisztítás: Dörzsöljük át a fűtőelemeket és a bojler belső részeit puha kefével vagy ronggyal. Ne használjunk durva eszközök használatát, mert megsérthetik a felületet.
  6. Öblítés: Alaposan öblítsük ki a bojlert tiszta vízzel, hogy a vízkő és a maradék oldószer teljesen kiürüljön. Többször is öblíthetünk, ha szükséges.
  7. Bojler visszaszerelése: Helyezzük vissza a bojlert, rögzítsük, és csatlakoztassuk újra a vízvezetékre. Győződjünk meg arról, hogy minden csatlakozás szoros és biztonságos.
  8. Kapcsoljuk vissza a bojlert, és teszteljük, hogy megfelelően működik-e. Ellenőrizzük, hogy nincs-e szivárgás, és hogy a víz gyorsan eléri a kívánt hőmérsékletet.

A bojler vízkőtelenítése házilag elvégezhető, feltéve, ha nem laikusként állunk neki. Ha kétségeink vannak, inkább hívjunk szakembert, hiszen a legrosszabb esetben nemcsak a bojler megy tönkre, hanem meg is sérülünk.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Rejtett hibák használt autónál: egy vagyon spórolhatsz, ha így vásárolsz

Rejtett hiba autóvásárlás után? Mutatjuk mire kell figyelni és hogyan orvosolható a probléma.

A józan apa és életre szóló ajándékai gyermekének – Böcskei Balázs írása

Mit adhat egy józan édesapa ajándékba a gyermekének, amit egy függő apa nem tud?

Meglepő, mire használható a SZÉP-kártya online: 12 alig ismert dolog, amit vehetünk rajta

Idén a SZÉP-kártyán lévő pénzt már lakásfelújításra - valójában lakásszépítésre - is költhetjük....

Így kérje az ingyenes amperbővítést az MVM-től, ha gyakran lecsap a biztosíték, elmegy az áram

32 amperig mindenkinek jár, de ingyenes semmiképpen sem lesz.

Vinted és adózás: kit érint a NAV figyelmeztetése?

Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a használt termékek értékesítéséről és annak adózásáról.