2025-ben is érvényes: Magyarországon ENGEDÉLY NÉLKÜL SEHOL sem szabad pecázni! Vizsgával, okmányokkal és egyebekkel alsó hangon 18.500 forintba kerül, hogy egyáltalán botot foghassunk, de ha valaki vét a szabályok ellen, az ennek sokszorosát fizetheti. Hiába, a horgász tilalmi idők megszegése nem olcsó mulatság.
Annak, aki Magyarországon horgászni szeretne, először regisztrálnia kell a MOHOSZ szakrendszerében. (Ezt megtehetjük online és személyesen.) A regisztráció után kapunk egy azonosítószámot, amivel a HORINFO rendszerben fognak minket nyilvántartani. A második lépés a horgászkártya igénylése, ami 2200 forintba kerül, és utána le kell tenni a horgászvizsgát (ez ingyenes). Szükség van még horgászegyesületi tagságra is, amelynek díja felnőtteknek 2000 forinttól indul. Miután ezt elintéztük, jöhet az állami horgászjegy és a fogási napló kiváltása, vagyis az egységes állami horgászokmány (EAH). Területi engedély is kell, ami az általunk kiválasztott vízterületre szól. A költségekről részletesen itt írtunk.
A horgász tilalmi idők betartása közös érdek – és kötelező!
A horgászás nem a legolcsóbb hobbi. Az engedélyek beszerzése egy dolog, de ott van még a felszerelés, ez sem filléres tétel. A felelős horgász ugyanakkor azt is tudja, hogy ennél jóval nagyobb tétel a bírság, ami a tilalmi időszak megszegésért jár. És persze azt is tudja, hogy ez nem egy önkényes szabályozás, amit csak úgy kitaláltak; ezeket az időszakokat a halállomány védelmében jelölték ki. A horgászok etikai és jogi kötelezettsége ennek eleget tenni.
A méretkorlátozások betartása ugyancsak kulcsfontosságú a halállomány fenntarthatósága szempontjából. Csak a megfelelő méretű halak kifogása biztosítja az utánpótlást, míg a kisebb egyedek visszaengedése lehetőséget ad a szaporodásra. A kíméletes bánásmód szintén elengedhetetlen: a túl kicsi vagy tilalmi időszakban kifogott halakat mielőbb, sérülésmentesen vissza kell engedni, ezzel védve a vízi ökoszisztéma egyensúlyát.
Kérdésed van a horgászáshoz szükséges okmányokról? Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 órán belül válaszolnak.
Horgász tilalmi idők és méretkorlátozások
Amit a Magyarországon őshonos, kifogható halfajok tilalmi időszakáról, méretkorlátozásáról és napi fogási mennyiségéről tudni kell:
Halfaj
Tilalmi időszak
Méretkorlátozás
Napi kifogható mennyiség
Balin
március 3.–április 30.
40 cm
3 db
Csuka
február 3.–március 31.
40 cm
3 db
Fogassüllő
március 3.–április 30.
30 cm
3 db
Kősüllő
március 3.–június 30.
25 cm
3 db
Sügér
március 3.–április 30.
15 cm
3 kg
Garda
április 15.–május 30.
20 cm
3 kg
Szilvaorrú keszeg
április 15.–május 30.
20 cm
3 kg
Paduc
április 15.–május 30.
20 cm
3 kg
Jászkeszeg
április 15.–május 30.
20 cm
3 kg
Domolykó
április 15.–május 30.
25 cm
3 kg
Márna
április 15.–május 30.
40 cm
3 db
Ponty
május 5.–május 30.
30 cm
3 db
Compó
május 5.–június 13.
25 cm
3 db
Harcsa
május 5.–június 13.
60 cm
3 db
Sebes pisztráng
január 1.–március 31. és október 1.–december 31.
22 cm
3 db
A Dunán, illetve a Tisza és a Tisza-tó esetében más korlátozások is életbe léptek 2025-ben, ezekről itt lehet olvasni. A helyi horgászrendeket és a MOHOSZ közleményeit érdemes figyelemmel kísérni, hogy tisztában legyünk az aktuális szabályokkal.
Eltiltással járó szabályszegések
Szabályszegés
Eltiltás időtartama
Bűncselekmény (orvhalászat, lopás, állatkínzás)
3-5 év
Halőri intézkedés akadályozása
3-5 év
Felső méretkorlátozás megsértése, hal élő állapotban történő elszállítása
1-5 év
Jogosulatlan horgászat eltiltás alatt
Az eltiltás idejének duplája (1-5 év)
Darabszám vagy mennyiségi korlátozás megsértése
1-5 év
Hal megcsonkítása
1-5 év
Valótlan adatszolgáltatás, okmányhamisítás
1-5 év
Egyéb hatósági szabálysértés
1-3 év
Haljel vagy chip engedély nélküli eltávolítása
1-3 év
Fogási napló meghamisítása, beírás elmulasztása
1-3 év
Tilalmi idő alatt vagy védett hal megtartása
1-3 év
Alsó méretkorlátozás megsértése
1-3 év
Méretkorlátozott hal élő állapotban történő elszállítása
1-3 év
Egyidejű horgászat és rekreációs halászat
6 hónap – 2 év
Tiltott területen vagy tilalom alatt végzett horgászat
6 hónap – 2 év
Egyéb országos vagy helyi horgászati szabályok megsértése
A tilalmi időszakok megszegéséért kiszabható bírságok az alkalmazott eszköztől és módszertől függően változnak. Pl. elektromos eszköz, mérgező vagy kábító hatású anyag, illetve robbanóanyag engedély nélküli használata esetén a bírság mértéke 500.000 forint. Egyéb tiltott eszközök vagy módszerek alkalmazása esetén a bírság 50.000–500.000 forint között mozog.
A 2 millió forintos bírság és 5 éves eltiltás a halgazdálkodási szabályok súlyos megsértése esetén alkalmazható. Ha valaki tiltott eszközzel vagy módon halászik, a halvédelmi bírság összege 200.000 forinttól 2.000.000 forintig terjedhet, és a halgazdálkodási hatóság eltiltást is alkalmazhat, amelynek időtartama 1 évtől 5 évig terjedhet.