Melyik klíma és fűtőtest fogyasztja a legkevesebbet? Ezt nézze az energiahatékonysági címkén, ha új gépet vásárol

Az EU energiahatékonysági címkéi segítenek eligazodni, hogy a különböző termékek mennyi energiát fogyasztanak. Mivel az energiahatékonysági címke tájékoztatást nyújt az energiatakarékosabb termékek köréről, így a fogyasztók tudatosan tudnak mérlegelni a kiválasztási folyamat során, így nem kevés pénzt megtakarítva. Ha energiatakarékos háztartási gépet vásárolunk, akkor hosszú távon csökkenthetjük az energiaköltségeinket, ezzel is spórolva. Emellet a gyártókat is ösztönzi arra, hogy kevesebb energiafogyasztású termékeket tervezzenek. Cikkünkben mutatjuk az energiahatékonysági címke értelmezési lehetőségeit a klímák és a különböző fűtési rendszerek esetében.

Energiahatékonysági címke: hogyan olvassuk?

Az energiahatékonysági címkék A-tól G-ig terjedő skálán rangsorolják a készülékeket. Az A osztályba tartozó eszközök fogyasztják a legkevesebb energiát, míg a G osztályba sorolt termékek jelentősen több energiát használnak. A korábbi A+, A++ és A+++ besorolásokat 2021-ben eltörölték, hogy egy áttekinthetőbb rendszer jöjjön létre, azonban néhány készülék esetében még nem történt meg az átállás. Ezen készülékek esetében már az új rendszer alapjén történik a besorolás: hűtők, mosogatók, mosógépek, tévék, villanykörték és lámpák.

Energiahatékonysági kategóriák.

Mely készülékeken találhatunk energiahatékonysági címkét?

Ezeket a készülékeket kötelező EU energiahatékonysági címkével ellátni:

  • Hűtők és fagyasztók
  • Mosogatógépek
  • Mosógépek és mosó-szárítók
  • Sütők és páraelszívók
  • Lámpák és izzók
  • Tévék és egyéb kijelzők (monitorok)
  • Szobai klímák
  • Fűtési rendszerek/fűtőtestek

Energiahatékonysági címke: klímák esetében mit jelent?

A szobai klímák esetében az energiahatékonysági osztály az A+++ (nagyon hatékony) és D vagy ha több kategória van, akkor G (kevésbé hatékony) között változik. A split klímák között találhatók a legjobb hatásfokú modellek, amelyek akár 60-70%-kal kevesebb energiát is fogyaszthatnak egy régebbi, kevésbé hatékony készülékhez képest. A besorolási osztály azonban csak a klíma hatékonyságát értékeli, az abszolút energiafogyasztásáról nem mond semmit. Ezt a címkén a legtöbb esetben külön feltüntetik.

A SEER érték azt jelzi, hogy a légkondicionáló mennyire energiahatékony hűtési üzemmódban, míg a SCOP érték a fűtési hatékonyságot mutatja. Egy 8,50-es SEER értékű készülék az A+++ energiaosztályba tartozik, míg fűtés esetén ugyanezt az 5,10-es SCOP érték jelzi. Egy 3,60-as SEER értékű berendezés már az E energiaosztályba sorolható (ha G-ig terjed az osztályozás), míg ugyanez fűtési hatékonyságban 2,50-es SCOP értéknek felel meg.

Fűtési rendszerek energiafogyasztása

A különböző fűtési rendszerek – mint helyiségmelegítők, szilárd tüzelésű kazánok, kombinált rendszerek – energiahatékonysági besorolása szintén A+++ és D között mozog. A fűtési rendszerek új energiacímkéje csak 2026-ban várható. Az energiahatékony fűtési megoldások közé tartoznak a hőszivattyúk, kondenzációs kazánok és az alternatív energiaforrásokat (pl. napelemeket) is hasznosító rendszerek. A kombinált fűtési rendszerek esetében a címke külön jelzi az adott eszköz és a teljes rendszer energiahatékonyságát. Például egy kondenzációs kazán önmagában az A kategóriába sorolható, azonban napelemmel kombinálva az A+ osztályba fog esni.

Mire figyeljünk vásárláskor?

Energiahatékonyság.

Vásárláskor érdemes több szempontot is figyelembe venni. Az energiaosztály meghatározza a készülék gazdaságosságát – minél zöldebb a besorolás, annál kevesebb energiát fogyaszt. Az energiahatékonyság mellett fontos a tényleges éves fogyasztás is, amelyet a címkén kWh-ban tüntetnek fel. Az extra funkciók, például az automatikus szabályozás és az okos vezérlés, további energiamegtakarítást eredményezhetnek. Légkondicionálók esetében a SEER és SCOP értékek mutatják meg a hűtési és fűtési teljesítmény hatékonyságát. A megfelelő készülék kiválasztásával hosszú távon jelentősen csökkenthetjük rezsiköltségeinket, valamint mérsékelhetjük a környezetre tett káros hatásunkat is.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Szép és jó, hogy online elintézheted pár kattintással a jogosítványod meghosszabbítását, csak van egy kis bökkenő

Az online jogosítvány hosszabbítás gyors és olcsó, de van egy buktató: a régi jogosítványt még mindig személyesen kell leadni. Mutatjuk a részleteket és a pontos menetét!

TB-tartozás rendezése lépésről lépésre – így kérhetsz részletfizetést

Mi történik, ha valaki nem tudja fizetni a tb-t és a fennálló tartozás kifizetése is nehézséget okoz?

Mennyi lesz a nyugdíj a Nők 40 után? Ezt jelenti a valorizációs szorzók emelkedése

A valorizációs szorzók idén 13,3%-kal emelkedtek, ami érezhetően növeli a nyugdíj összegét.

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.