80%-kal csökkenti a rezsit ez az okoseszköz? Utánajártunk, a számok nem hazudnak

Ne tévesszenek meg minket a konnektoros hősugárzó vélemények! Mutatjuk az igazságot, számokkal és tényekkel.

Habár a hűvösebb napoknak egyelőre leáldozott, még hosszú a tél, szóval jó eséllyel lesznek még hidegebb időszakok. Jelenleg télikabátban lehet, hogy nem fázunk kint, de a télies időjárás a fűtésszámlánkon mindenképp meglátszik, és sokunknak okozhat fejtörést, hogy hogyan gazdálkodjuk ki a számlákat. Erre a kellemetlenségre alapozva manapság egyre több megtévesztő hirdetéssel és cikkel találkozhatunk. Ezek azt ígérik, hogy egyszerű, olcsó eszközökkel jelentős mértékben csökkenthetjük az energiafogyasztásunkat. Az ígéretek közül a 80%-os rezsicsökkenést előrevetítő különösen csábítónak tűnhet. Vajon valóban teljesíthetőek ezek az állítások? Az interneten gyakorta felbukkanó és egy különösen népszerűnek tűnő terméket, a Heatpal Pro nevű konnektoros hősugárzót vizsgáltuk meg alaposabban, hogy kiderítsük, igazak-e a reklámállítások.

Lehengerlő adatokkal csábítják a vásárlókat

A Heatpal Pro állítólag lenyűgöző, 99,8%-os energiahatékonysággal rendelkezik, és képes egy közepes méretű szobát mindössze 60 másodperc alatt felmelegíteni. A hirdetések szerint napi 400 Ft-nál kevesebbért biztosít komfortos meleget, miközben jelentősen csökkenti a fűtésszámlát. A reklámok gyakran az elektromos eszközök „forradalmi” technológiájára hivatkoznak, ami állítólag különböző iparági szakértők (vagy ami még mulatságosabb: a NASA) fejlesztése. A valóság azonban ettől jelentősen eltér.

Működik, de nem csodakészülék

A Heatpal Pro egy 800 wattos hősugárzó, amely konnektorba dugva állítja elő a meleget. Azonban a fűtőteljesítménye közönségesnek mondható, főleg hogy még egy márkás hajszárító is képes 2200 wattal működni. Egy 800 wattos eszköz valóban képes egy kisebb helyiséget ideiglenesen melegebbé tenni, de a fizikai törvények szerint ennek ára van: a fogyasztás pontosan megegyezik az általa termelt hőenergiával. Ez az összefüggés azt jelenti, hogy az eszköz energiahatékonysága, akár 99,8%-os is, semmilyen különleges előnyt nem jelent. Az elektromos energia hatékony átalakítása hővé egy olyan folyamat, amit már régóta ismerünk – nem szükséges hozzá „forradalmi kerámia technológia”.

A matek nem hazudik: számoljunk!

Kisebb méretű hősugárzó. Mesterséges intelligencia által generált kép.

Egy 800 wattos hősugárzó egy óra alatt 0,8 kilowattóra (kWh) energiát fogyaszt. Ha az áram ára kb. legjobb esetben 38 Ft/kWh (bár ez szolgáltatóként, valamint rezsicsökkentett és piaci ár kategóriánként eltérő, erről itt lehet tájékozódni), akkor az eszköz egyórai működése körülbelül 30 Ft-ba kerül. Ha napi 8 órát használjuk, az napi 240 Ft, havi szinten pedig 7200 Ft. Ez még mindig messze van attól, hogy jelentősen csökkentse a teljes fűtésszámlát, főleg egy nagyobb lakás esetében. Főként amiatt is, mert a valóság az, hogy egy 800 wattos készülék még egy kisebb szobát sem képes tartósan melegen tartani, főleg hideg téli napokon, nem hogy egy nagyobb háztartást.

Mikor fogjunk gyanút például a konnektoros hősugárzó vélemények esetében?

Ne dőljünk be a túl szép ígéreteknek! Mint ahogy arról korábban is írtunk itt, a túl nagy megtakarítást ígérő energiatakarékos készülékek minden bizonnyal valótlant állítanak. Ha egy eszköz 60-70-80%-os megtakarítást ígér havi szinten, miközben napi párszáz forintból fűt, akkor érdemes gyanút fogni, hogy egy túlzó reklámállításról van csak szó. Emellett ezeknek a készülékeknek a reklámjai vagy leírásai jellemzően nem tartalmaznak pontos műszaki adatokat. Ha mégis tartalmaznak, azonban ezek valóságtartalmát nem lehet ellenőrizni, akkor az is intő jel lehet.

Ezen kívül ha egy terméket „NASA-technológiával” vagy „szakértők fejlesztésével” reklámoznak, anélkül, hogy bármilyen konkrét bizonyítékot bemutatnának, akkor az is gyanús lehet. Valamint fontos azt is megemlíteni, hogy a konnektoros hősugárzó vélemények esetében gyakori a mesterséges intelligenciával, illetve chatbotokkal generált tartalom. Tartsuk szem előtt, hogy valószínűleg nem Lakatos Béláné írt Kistarcsáról egy 10 soros, rengeteg szakszót és túlzó, dicsérő állítást tartalmazó véleményt.

Hogyan szerezhetjük vissza a pénzünket, ha már megvettük?

Konnektoros hősugárzó. Mesterséges intelligencia által generált kép.

Internetes vásárlás esetén minden fogyasztónak lehetősége van arra, hogy az átvételt követő 14 napon belül elálljon a vásárlástól, és visszakérje a termék árát. Az ún. elállási jog (a termék visszaküldésének joga, visszaküldési garancia) arra hivatott, hogy kompenzálja azt a körülményt, hogy a vásárlónak nincs lehetősége előre kipróbálni vagy alaposan megvizsgálni a terméket. Fontos tudni még, hogy a kereskedő nem kötelezheti a vásárlót az elállási ok megadására. Az elállási jog akkor is érvényesíthető, ha a termék tökéletesen működőképes, pusztán csak mégsem tetszik nekünk élőben. A terméket az elállás közlésétől számított 14 napon belül vissza kell juttatni az eladóhoz. Elég a csomagot feladni, nem kell 14 napon belül megérkeznie. A postaköltséget általában a vásárlónak kell fedeznie.

Ha mindenképpen szeretnénk csökkenteni a rezsinken valamilyen módon, akkor érdemes ránézni a korábbi cikkeinkre, amelyekben többek között részletesen foglalkoztunk pl. megbízható hősugárzó készülékekkel, a vámpírfogyasztás csökkentésével, továbbá a hideget „kint tartó” trükökkel.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!