80%-kal csökkenti a rezsit ez az okoseszköz? Utánajártunk, a számok nem hazudnak

Ne tévesszenek meg minket a konnektoros hősugárzó vélemények! Mutatjuk az igazságot, számokkal és tényekkel.
Habár a hűvösebb napoknak egyelőre leáldozott, még hosszú a tél, szóval jó eséllyel lesznek még hidegebb időszakok. Jelenleg télikabátban lehet, hogy nem fázunk kint, de a télies időjárás a fűtésszámlánkon mindenképp meglátszik, és sokunknak okozhat fejtörést, hogy hogyan gazdálkodjuk ki a számlákat. Erre a kellemetlenségre alapozva manapság egyre több megtévesztő hirdetéssel és cikkel találkozhatunk. Ezek azt ígérik, hogy egyszerű, olcsó eszközökkel jelentős mértékben csökkenthetjük az energiafogyasztásunkat. Az ígéretek közül a 80%-os rezsicsökkenést előrevetítő különösen csábítónak tűnhet. Vajon valóban teljesíthetőek ezek az állítások? Az interneten gyakorta felbukkanó és egy különösen népszerűnek tűnő terméket, a Heatpal Pro nevű konnektoros hősugárzót vizsgáltuk meg alaposabban, hogy kiderítsük, igazak-e a reklámállítások.
Lehengerlő adatokkal csábítják a vásárlókat
A Heatpal Pro állítólag lenyűgöző, 99,8%-os energiahatékonysággal rendelkezik, és képes egy közepes méretű szobát mindössze 60 másodperc alatt felmelegíteni. A hirdetések szerint napi 400 Ft-nál kevesebbért biztosít komfortos meleget, miközben jelentősen csökkenti a fűtésszámlát. A reklámok gyakran az elektromos eszközök „forradalmi” technológiájára hivatkoznak, ami állítólag különböző iparági szakértők (vagy ami még mulatságosabb: a NASA) fejlesztése. A valóság azonban ettől jelentősen eltér.
Működik, de nem csodakészülék
A Heatpal Pro egy 800 wattos hősugárzó, amely konnektorba dugva állítja elő a meleget. Azonban a fűtőteljesítménye közönségesnek mondható, főleg hogy még egy márkás hajszárító is képes 2200 wattal működni. Egy 800 wattos eszköz valóban képes egy kisebb helyiséget ideiglenesen melegebbé tenni, de a fizikai törvények szerint ennek ára van: a fogyasztás pontosan megegyezik az általa termelt hőenergiával. Ez az összefüggés azt jelenti, hogy az eszköz energiahatékonysága, akár 99,8%-os is, semmilyen különleges előnyt nem jelent. Az elektromos energia hatékony átalakítása hővé egy olyan folyamat, amit már régóta ismerünk – nem szükséges hozzá „forradalmi kerámia technológia”.
A matek nem hazudik: számoljunk!

Egy 800 wattos hősugárzó egy óra alatt 0,8 kilowattóra (kWh) energiát fogyaszt. Ha az áram ára kb. legjobb esetben 38 Ft/kWh (bár ez szolgáltatóként, valamint rezsicsökkentett és piaci ár kategóriánként eltérő, erről itt lehet tájékozódni), akkor az eszköz egyórai működése körülbelül 30 Ft-ba kerül. Ha napi 8 órát használjuk, az napi 240 Ft, havi szinten pedig 7200 Ft. Ez még mindig messze van attól, hogy jelentősen csökkentse a teljes fűtésszámlát, főleg egy nagyobb lakás esetében. Főként amiatt is, mert a valóság az, hogy egy 800 wattos készülék még egy kisebb szobát sem képes tartósan melegen tartani, főleg hideg téli napokon, nem hogy egy nagyobb háztartást.
Mikor fogjunk gyanút például a konnektoros hősugárzó vélemények esetében?
Ne dőljünk be a túl szép ígéreteknek! Mint ahogy arról korábban is írtunk itt, a túl nagy megtakarítást ígérő energiatakarékos készülékek minden bizonnyal valótlant állítanak. Ha egy eszköz 60-70-80%-os megtakarítást ígér havi szinten, miközben napi párszáz forintból fűt, akkor érdemes gyanút fogni, hogy egy túlzó reklámállításról van csak szó. Emellett ezeknek a készülékeknek a reklámjai vagy leírásai jellemzően nem tartalmaznak pontos műszaki adatokat. Ha mégis tartalmaznak, azonban ezek valóságtartalmát nem lehet ellenőrizni, akkor az is intő jel lehet.
Ezen kívül ha egy terméket „NASA-technológiával” vagy „szakértők fejlesztésével” reklámoznak, anélkül, hogy bármilyen konkrét bizonyítékot bemutatnának, akkor az is gyanús lehet. Valamint fontos azt is megemlíteni, hogy a konnektoros hősugárzó vélemények esetében gyakori a mesterséges intelligenciával, illetve chatbotokkal generált tartalom. Tartsuk szem előtt, hogy valószínűleg nem Lakatos Béláné írt Kistarcsáról egy 10 soros, rengeteg szakszót és túlzó, dicsérő állítást tartalmazó véleményt.
Hogyan szerezhetjük vissza a pénzünket, ha már megvettük?

Internetes vásárlás esetén minden fogyasztónak lehetősége van arra, hogy az átvételt követő 14 napon belül elálljon a vásárlástól, és visszakérje a termék árát. Az ún. elállási jog (a termék visszaküldésének joga, visszaküldési garancia) arra hivatott, hogy kompenzálja azt a körülményt, hogy a vásárlónak nincs lehetősége előre kipróbálni vagy alaposan megvizsgálni a terméket. Fontos tudni még, hogy a kereskedő nem kötelezheti a vásárlót az elállási ok megadására. Az elállási jog akkor is érvényesíthető, ha a termék tökéletesen működőképes, pusztán csak mégsem tetszik nekünk élőben. A terméket az elállás közlésétől számított 14 napon belül vissza kell juttatni az eladóhoz. Elég a csomagot feladni, nem kell 14 napon belül megérkeznie. A postaköltséget általában a vásárlónak kell fedeznie.
Ha mindenképpen szeretnénk csökkenteni a rezsinken valamilyen módon, akkor érdemes ránézni a korábbi cikkeinkre, amelyekben többek között részletesen foglalkoztunk pl. megbízható hősugárzó készülékekkel, a vámpírfogyasztás csökkentésével, továbbá a hideget „kint tartó” trükökkel.