A legmocskosabb fuga is patyolat lesz ezzel a trükkel: mélytisztítás ragacsos, zsíros kosz ellen
Nem csak rossz ránézni, de a vendégeink szemében is rossz benyomást kelt, ha a fürdőben, konyhában koszos a fuga. Ha viszont tiszta, annak viszont újszerű, igényes hatása van. Fugatisztítás házilag.
De mit csináljunk, ha hiába takarítjuk a csempéket rendszeresen, hiába súroljuk akármivel, csak nem szűnik a lehangoló szürkeség?
A koszos fuga egy gyakorló háziasszonynak is kihívást jelenthet, de nem lehetetlen. Íme néhány hatékony módszer, amelyekkel visszanyerheted csempéid eredeti fényét:
Jól bevált házi praktikák
Sós ecet oldat: Az ecet a régi idők háztartásának univerzális ízesítő és tisztítószere. Forralj fel egy bögre vizet, egy bögre ecetet és egy evőkanál sót. Hagyd kihűlni, majd egy régi fogkefével dörzsöld bele az oldatot a fugába. Végül alaposan öblítsd le.
Szódabikarbóna plusz víz: A másik nagy klasszikus a szódabikarbóna: sütés és fogmosás mellett még a fugatisztításhoz is használható. Készíts sűrű masszát szódabikarbónából és vízből. Vidd fel a fugára és hagyd állni 15-20 percig, majd dörzsöld le egy kefével. Végül öblítsd le. Garantáltan eltávolítja a makacs szennyeződést.
Hidrogén-peroxid: A gyógyszertárban is kapható hidrogén-peroxid hatékonyan fertőtlenít és fehérít is. Óvatosan alkalmazd és sose keverd mással, mivel maró hatású lehet. Használata közben mindenképp viselj gumikesztyűt, utána pedig szellőztess ki jól! Ha penészedik a fugád a hidrogén-peroxid akkor is jó megoldás.
Mosószóda: A mosószóda erős tisztítószer, de óvatosan kell használni, hogy ne károsítsa a fugát. Készíts híg oldatot, és egy kefével dörzsöld bele a fugába. Alaposan öblítsd le.
Profi fugatisztítás
Fugatisztítók: A boltokban kapható speciális fugatisztítószerek hatékonyak lehetnek a fugába beevődött por és rárakódott zsír eltávolításában. Vannak kifejezetten erre fejlesztett kefék is. Mindenképp vásárolj minőségi terméket, és pontosan kövesd a használati utasításokat. Természetesen ügyelj a biztonságos használatra, mivel erős oldószerekről van szó.
Gőztisztító gép: A különféle méretű és formájú gőztisztítók a forró gőz segítségével hatékonyan oldják fel a zsíros és ragacsos szennyeződéseket. A radiátorok, ablakok, szaniterek tisztítása mellett a fuga felfrissítésében is hasznos eszköz. Hosszú távon megéri befektetni egy ilyenbe.
Néhány fontos tipp
Mindig viselj védőkesztyűt, hogy megóvd a bőrödet a tisztítószerektől, illetve a dörzsi felületétől. Ha ecetet, hypot, erős és illékony tisztítószereket használsz, gondoskodj a megfelelő szellőzésről, mert ezeket nem szabad nagy mennyiségben belélegezni.
Akármennyire is szeretnéd alaposan kifehéríteni a fugát, figyelj oda, hogy ne dörzsöld túlságosan, mert károsodhat, sőt a csempefelület is megkarcolódhat. Fontos, hogy csempe- és fugatisztításhoz sose használj fémszálból készült edénymosó szivacsot!
Akármilyen tisztítószert is használsz a fugatisztítás előtt mindig teszteld egy kisebb, kevésbé látható felületen, hogy biztos lehess a dolgodban.
A tisztítás után alaposan öblítsd le a fugát, hogy eltávolítsd a tisztítószer maradványait. Erre kiválóan alkalmas a fentebb említett gőztisztító gép. Ha a csempét lehúzod egy ablaktisztítóval, garantáltan nem szárad foltosra.
Megelőzés rendszeres tisztítással
Ne hagyd, hogy elkoszolódjon a fugád, inkább előzd meg. Ha rendszeresen alkalmazod az előbb leírt módszereket, akkor könnyebb dolgod lesz, és szép marad a fürdőszobád.
A végső megoldás: Festés!
Ha már mindent kipróbáltál, de még mindig nem vagy elégedett, akkor egy speciális fugafestékkel mindenképp sikert fogsz aratni. Sokféle színben kapható, így festheted az eredeti színére is, de akár feldobhatod a fürdőszobád harsány színekkel is. Mondjuk a kék csempét piros fugával.
Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is: