Erre figyelj, ha kátyú okozta a károd: így kifizetik a kártérítést

Kátyúba hajtani manapság a közutakon nem nagy ördöngösség, sajnos elég gyakori probléma. Az országban a közutak jelentős része rossz állapotban van, az útburkolatok több, mint fele nem megfelelő állapotú. Ilyen körülmények között a legnagyobb elővigyázatosság ellenére is érheti kátyú okozta kár az autónkat. Ha autóval közlekedünk, az a biztos, ha tudjuk hová kell fordulni a kátyú kártérítés iránti igényünkkel. Mutatjuk.
Kátyú kártérítés lépései – a legfontosabb az eset dokumentálása
Ha kátyúba hajtottunk az első és legfontosabb lépés, hogy készítsünk fényképet, lehetőleg minél többet. Az útról, az autónkról, a kátyúról és a keletkezett kárról. Ez minden káreseményre érvényes, az első legyen, hogy alaposan dokumentáljuk az esetet, mert utólag ez lehetetlen lesz. Erre jó például egy fedélzeti kamera. Egyúttal a rendőrség is készít majd egy iratot a helyszínelés során, amit a tulajdonos néhány napon belül kikérhet.
Extra tipp a fotózáshoz: tegyünk valamilyen tárgyat a kátyú mellé, így jól lehet érzékeltetni a kátyú méretét és az arányokat!
Kátyú kártérítés iránti igény bejelentése
A kátyú okozta kár bejelentése attól függ, hogy Budapesten, azaz fővárosi úton történt-e a káresemény vagy azon kívül. A kátyú kártérítés iránti igényt ugyanis bejelenthetjük a Magyar Közútnál, csakhogy fővárosi utakat nem kezel, amennyiben Budapesten hajtottunk kátyúba azt a Budapest Közút felé lehet jelezni.
A Magyar Közút egyébként számos probléma bejelentésére használható – emellett kamera felvételek kikérésére is alkalmas – az elhagyott járműveken keresztül a parlagfű borította közterületig. Itt írtunk róla korábban részletesen, hogy hogyan kell ezeket a bejelentéseket megtenni.
De nemcsak az a kérdés, hogy az ország melyik részén hajtottunk kátyúba, hanem a bejelentésénél az is fontos, hogy lakott területen vagy azon kívül történt-e a kátyú okozta károkozás.

Lakott területen a helyi önkormányzat az út fenntartója, tehát az önkormányzat felé kell a kárt bejelenteni, innen kaphatunk kártérítést.
Lakott területen kívül pedig azt kell nézni, hogy a fővárosban vagy azon kívül történt az eset és vagy a Magyar Közút Nonprofit Zrt. felé vagy a Budapest Közút felé nyújtsuk be a kátyú kártérítés iránti igényt.
Mit kell mellékelni a kátyúkár bejelentéshez?
Legyünk felkészültek, ne maradjon ki semmi:
- Fénykép, amelyen a helyszín és a sérülés jól beazonosítható
- Pontos leírás arról, hogy hol, mikor és hogyan történt a káresemény
- Ha megoldható hívjunk tanút és csatoljuk a nyilatkozatát a bejelentéshez
- Mellékeljük a rendőrségi helyszínelés során készített jegyzőkönyvet is
- A kátyúkár bejelentéséhez csatolni kell a javításról készült számlát, a biztosítói kárfelméréssel kapcsolatos dokumentumokat és az autó forgalmi engedélyét is

Ezt követően a kárbejelentés szerint illetékes cég vagy szerv felveszi a káreseményt egy kátyúkár bejelentő lapon. Fontos tudni, hogy a károsultnak kell bizonyítania, hogy kátyúba hajtott és az okozott károkat a gépjárművén, ezért is lényeges a pontos és körültekintő dokumentáció.
Az is egy járható út, ha már a kárigény beadása előtt kérünk egy ajánlatot a javítási költségekről. Ennek pontos összegét pedig be lehet írni a kérelembe.