A minap egy mandulás kókusztekercset akartam készíteni – Shrek-tekercs vagy vásári kókusztekercs néven is fut a különböző receptmegosztó oldalakon és csatornákon – és hiába áll mögöttem több, mint 10 év aktív főzés, könyvből, fejből, internetről, mégis sikerült belenyúlnom egy olyan receptbe, amit ha alaposabban megnéztem volna, már az elején sejteni lehetett volna, hogy ebben a formában nem fog működni. A jelenlegi élelmiszerárak mellett – de akár a tíz évvel ezelőtti árak mellett is – pedig nem megengedhető luxus, hogy az az étel, amire pénzt költöttünk, és aminek az elkészítésével időt töltöttünk, a kukában landoljon. Elrontott sütemény felhasználása – tippek baj esetére.
Nagyanyáink korában mindenkinek volt 20-70 receptje, amit álmából felkeltve is tudott, ez tartozott a repertoárhoz, ritkán rontották el. Anyáink 3-5 szakácskönyvből dolgoztak, ha újítani akartak, és szépen jegyzetelték bele az észrevételeiket. Ma percenként ki tudja hány recept kerül ki az internetre, mióta pedig a videós tartalomgyártás is beindult, képtelenség követni, hogy ki hol mit mikor főzött. Rengetegen állnak neki egy-egy kép vagy videó alapján főzni – de honnan tudjuk, hogy az adott recept működni fog? Hoztunk pár tippet, hogy ne sétáljunk bele a rossz receptek csapdájába.
Milyen egy jó recept?
Pontos mértékegységeket használ
Évszázadokon át főztek szemre a nők, de ha nem ismerünk egy receptet, és nem tudjuk az adott alapanyagoknak hogyan kéne összeállniuk, inkább keressünk másik receptet.
Sütemény esetében meg van adva a tepsi vagy forma pontos mérete
Nagyon nem mindegy, hogy milyen vastagon áll a tészta a tepsiben, hiszen a legtöbb süteménynél az állag nagyon fontos.
Pontos hőfok vagy elkészítési idő szerepel a receptben
Süteménynél elengedhetetlen, főzésnél is sokkal nehezebb mellényúlni, ha az író ad egy irányt arról, hogy alacsony vagy magas hőfok, 30 vagy 50 perc. Még jobb, ha a kívánt állagot lövi be, mert alapanyag és alapnyag között is van különbség.
Alapanyagnál konkretizál
Nem mindegy, hogy a mák darált vagy szemes, a csirkemell csontos vagy filé, a marhának/sertésnek melyik részét kérjük a hentesnél, és hogy a konzerv paradicsom szeletelt vagy egész.
Kisebb tippeket, trükköket is megoszt
Minél több fogódzkodó van egy receptben, annál biztosabb, hogy az írója el is készítette az ételt, nem csak másolta a receptet.
Elrontott sütemény felhasználása
Hogy ezek min tudnak változtatni? Az én receptem így nézett ki:
- 1 bögre cukor
- 1 bögre liszt
- 1 bögre tej
- 300 g kókuszreszelék
- 100 g vaj
- Ízlés szerint aromák
Az instrukció annyiból állt, hogy a lisztet, tejet, cukrot öntsem, majd főzzem össze, aztán tegyem bele a vajat és a kókuszt. Felezzem el, a felébe mehet a mandula aroma, a másik fele maradjon üresen. Sütőpapírral lapítsam ki, rakjam egymásra, tekerjem fel, és tegyem hűtőbe 4 órára.
A recept elfelejtette említeni, hogy porcukorral és rétesliszttel könnyebb lenne dolgozni, és a tejet fokozatosan adjam hozzá, keverjem állandóan, hogy ne csomósodjon. Jó tipp lett volna a kézi robotgép, aminek segítségével igazán sűrűre lehet főzni. Szólhattak volna, hogy abba az adagba, ahova az aroma megy, plusz kókusz is kell, mert a plusz folyadék miatt plusz szilárd anyag is kell. Ahogy arra sem figyelmeztettek, hogy az aprószemű kókuszreszelék jobb választás, mert a durvább, nagyszemű változattól törik a massza tekerés és vágás közben.
Mentsük, ami menthető: mandulás kókuszgolyó Shrekből
A végeredmény elég borzasztó lett látványra, így aztán egy kis szentségelés után úgy döntöttem, akkor mandulás kókuszgolyó lesz belőle. A konyhában ugyanis fontos, hogy tudjuk, attól, hogy valami nem úgy sült el, mint szeretnénk, még meg lehet menteni. Ha valami nem égett meg, nem lett ehetetlenül sós, és viszonylag kevés komponensből áll – tehát nem eleve egy rakott étel – akkor kis kreativitással minden menthető.
A kiszáradt/sületlen piskóta jellegű sütiket például le lehet darálni, és rummal, sziruppal keverve csokival leöntve remek desszertgolyók készülhetnek belőle. A kicsit kiszáradt húsból ledarálva uzsonnakrém, apróra vágva töltelék készülhet sós sütikbe, tortillába, tésztába. A túlfőzött tésztából lehet bármilyen rakottas, a rizsből pedig arancini. Az ízetlen húsleves pedig mehet alaplének a fagyasztóba. Lényeg a kreativitás, meg hogy amit tudunk, azt mentsük meg a kidobástól. Meg az is, hogy a tapasztalatot rakjuk el legközelebbre!