Sokkal kevesebbet fogyaszt a kazán, ha ezt a 3 dolgot megcsinálod – Százezret jelent éves szinten

Régen igaz volt, hogy a gázfűtés olcsóbb, mint a villany, de ez ma már nem teljesen így van. Aki tehette, a 2022-es nagy rezsiemelés után új fűtési megoldást keresett, vagy valamilyen kiegészítőt. Hősugárzó, klíma, kandalló, infrapanel – van miből választani, csak a pénztárca szab határt. Ha pedig nem telik korszerűsítésre, marad a fogyasztás csökkentése. Régiós összehasonlításban is rengeteg az öreg kazán Magyarországon, nem ritkák a 10+ éves berendezések, amelyek rendkívül pazarlók, és sokszor nem biztonságosak. Ettől független a gázkazán fogyasztása csökkenthető, nem is kevéssel – elmondjuk, hogyan.
Egy jól karbantartott kazán nemcsak hatékonyabb, de sok-sok energiát és pénzt takaríthatunk meg. Éves szinten akár 100 ezer forinttal csökkenthetők a költségek mindössze 4 lépésből.
1. Gázkazán: fogyasztás csökkentés karbantartással
A gázkazán gázt éget el, ezzel hőt termel, amit aztán a fűtéshez és a meleg víz előállításához használ. A begyújtott gáz felmelegíti a kazánban lévő hőcserélőt, amelyen keresztül víz áramlik. A forró hőcserélő a víznek is átadja a hőt, így az felmelegszik, és készen áll, hogy a fűtési rendszerbe kerüljön. Ez a felmelegített víz áramlik a radiátorokba, ahol leadja a hőt, így fűti fel a szobát. Miután a víz lehűlt, visszatér a kazánba, ahol újra felmelegszik.
Egy szivattyú segít abban, hogy a víz folyamatosan áramoljon a rendszerben, és a kazán termosztátja figyeli a hőmérsékletet, hogy csak akkor fűtsön, ha szükséges. Az éves karbantartás segít, hogy a kazán tiszta maradjon, és ne rakódjon le vízkő vagy iszap, ami rontaná a működését és növelné a fogyasztást. Ha ezeket elvégzik, a berendezés kevesebb energiát fogyaszt, így alacsonyabb lesz a fűtésszámla és még az élettartamát is növeljük.
Tipp: Kérjünk segítséget szakértőtől a gázkazán beprogramozásához is! Ha a termosztát lépcsőzetesen segíti elérni a szükséges hőfokot, kicsi az esély a túlfűtésre, ezáltal költséghatékonyabban működhet a kazán.
Mit értünk karbantartás alatt? A szaki megvizsgálja, hogy égő és a hőcserélő milyen állapotban van, majd le is tisztítja. Szükséges lehet a rendszer átmosása vízsugárral, mert pl. a kormos hőcserélő kizárólag így kezelhető hatékonyan. Gyakran oldószerre is szükség van. A tisztítás során eltávolítják a kormot és az egyéb égéstermékeket, ami lehetővé teszi a kazán számára, hogy hatékonyabban égesse el a gázt, csökkentve ezzel a káros anyagok kibocsátását. Például egy jól karbantartott, évente tisztított gázkazán akár 10%-kal hatékonyabban működhet, mint egy elhanyagolt.
2. Vízkőtelenítés
A vízkő komoly károkat okozhat a gázkazán alkatrészeiben, ami miatt a rezsi is megnőhet. Érdemes tudni, hogy a kemény víz a hőcserélőben vízkövet eredményez, ami energiaveszteséghez vezet. (1 mm vízkő a fűtési hőcserélő felületén közel 8% hatásfokcsökkenést eredményez!) A kemény víz kezelése régiótól függően változó költséggel járhat, de hatékonyabb fűthetünk, és védi a kazánt a meghibásodástól.
Mennyibe kerül? Az árak széles skálán mozognak, a gázkazán tisztítása jellemzően 15.000 és 40.000 forint között van. Ez az ár tartalmazhatja az alapvető tisztítást és az állapotfelmérést. Ez a tétek is megspórolható: ha minden évben költünk a kazán karbantartására, akkor jó eséllyel kikerülhetjük a komolyabb problémákat és hosszú távon olcsóbban kijövünk.
3. Légtelenítés és nyomásellenőrzés
A légtelenítés egyszerű, mégis hatékony megoldás. A levegő eltávolítása a rendszerből javítja a hőelosztást és növeli a kazán hatékonyságát. Ha a fűtőtest foltokban hideg, nagy valószínűséggel levegős a rendszer és légtelenítés szükséges. Bár a légtelenítés nem egy kifejezetten bonyolult folyamat – csak megfelelő kulcs kell és egy nedvszívó rongy, amivel felitathatjuk a szivárgó vizet -, ha nem vagyunk gyakorlottak, inkább hívjunk szakembert. Ez manapság 8.000-15.000 forintba kerül. Éves karbantartással ez a költség is kikerülhető.

Az optimális nyomásszint fenntartása szintén hozzájárul a hatékony működéshez. A megfelelő nyomás kazán típustól függően 1,2 és 2,0 bar között szokott lenni, a pontos értéket a kazán kézikönyve tartalmazza. Általában a 1,5 bar ideális, de ez a rendszer nagyságától, valamint az épület magasságától is függ. A nyomást általában a feltöltő szelep kinyitásával tudjuk beállítani. Ehhez a művelethez nem feltétlenül van szükség szakemberre. Nyomásesést okozhat az is, ha valahol elszivárog a víz, vagy a tágulási tartály lyukadt ki, amit gyorsan orvosolni kell. Figyeljük meg a nyomásmérő mutatóját vagy digitális kijelzőjét. Ha a nyomás 1 bar alá csökken, akkor vízutánpótlásra lehet szükség.
A fentiek kombinálásával évi 100 ezer forint megtakarítás érhető el egy közepes energiafogyasztású háztartás esetében, különösen, ha a rendszeres karbantartással elkerüljük a fűtési hatásfok csökkenését. Az javítási, karbantartási árakról itt és itt lehet olvasni.
