Lakásfelújítás támogatás 2024: 6 millió forint a maximális összeg
A várva várt új lakáskorszerűsítési állami támogatás július 1-jétől igényelhető. A támogatás összege legfeljebb 6 millió forint, amelynek egy része vissza nem térítendő támogatás, egy része kamatmentes hitel, de önerőre is szükség van. A program célja a családi házak energetikai korszerűsítése. Cikkünkben részletezzük, milyen feltételekkel igényelhető a lakásfelújítás támogatás 2024-ben, megnézzük, hogyan befolyásolja a felvehető összeget a lakóhely, és kitérünk a legfontosabb tudnivalókra, benyújtandó dokumentumokra.
A lakásfelújítás támogatás hivatalosan otthonfelújítási program 2024-ként fut. Elődjének tekinthető a szintén otthonfelújítási programként elnevezett támogatás, amelyet a 2021–től a 2022-es év végéig lehetett igényelni. A támogatás 2023. január elsejétől szűnt meg.
2024 elején már a sajtó is beszámolt róla, hogy a program várhatóan még ebben az évben újraindul, a korábbihoz hasonló feltételekkel, de szélesebb körben lesz elérhető. A végleges felhívás nem sokkal a program indulása előtt jelent meg, amely már tartalmazta a részleteket is. Dióhéjban az otthonfelújítási program kamatmentes kölcsön és vissza nem térítendő támogatás kombinációjával segíti a családi házak energetikai korszerűsítését.
Lakásfelújítás támogatás 2024, avagy az új otthonteremtési program
A támogatás az 1990. december 31. előtt épült, életvitelszerűen lakott, egy-és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítésére igényelhető. Fontos kitétel, hogy a kiinduló állapothoz képest az épület energiafelhasználásának legalább 30%-kal kell csökkennie. Felhasználható pl. víz- és gázfűtési rendszer korszerűsítésére, szigetelés- és nyílászárócserére, valamint hőszivattyús fűtés kivitelezésére.
A támogatás összege legfeljebb 6 millió forint. Ennek egy része vissza nem térítendő támogatás, egy része kamatmentes hitel, melynek futamideje legfeljebb 12 év lehet. Magyarország egész területén élhetünk a lehetőséggel, azonban a támogatás és a hitel aránya járásonként eltérő lehet (szegényebb régiókban magasabb összegre lehet számítani).
Az európai uniós forrásból biztosított, 108 milliárd forintos keretösszegből a becslések szerint mintegy 20 ezer lakóépületen valósulhatnak meg fejlesztések. Sokan tartottak a keret gyors kimerülésétől, hiszen program nagyon vonzónak tűnt a lakosság szempontjából. Erről egyelőre nincs szó.
Vissza nem térítendő rész + kamatmentes hitel – hogyan áll ez össze?
A vissza nem térítendő támogatás és az elérhető hitel összege összesen 6 millió forint, amit 1 millió forint önerővel lehet megpályázni. A saját forrásba beszámítható a lakástakarékpénztári megtakarítás. A vissza nem térítendő támogatás 2,5-3,5 millió forint között mozoghat. Ezt a járás (adott település) fejlettsége határozza meg az átlag jövedelmek alapján. Alacsonyabb jövedelem esetén magasabb lesz a vissza nem fizetendő támogatás összege és alacsonyabb a kamatmentes hitelé. A legnagyobb támogatásra (3,5 millió forint) a bruttó átlagkeresetnél (571 200 forint) 30 százalékkal alacsonyabb jövedelműek (kb. bruttó 400 ezer) lesznek jogosultak. Az ő esetükben a hitel nagysága 2,5 millió forint lesz. Tehát
a felújítás fele-fele arányban önerőből és támogatásból fog megvalósulni.
Konkrétabban: 63 olyan járás van, ahol az átlagkereset a tavalyi országos havi bruttó átlagkereset (2023-ban 571 182 forint) 75%-a alatt van. Ezekben a közvetlen támogatás 3,5 millió forint lehet, míg a hitelrész 2,5 millió forint. Abban a 96 járásban, ahol az átlagkereset 75% és 110% között van, ott a közvetlen támogatás és a hitelrész 3-3 millió forint lehet. Az országos átlag 110%-a feletti átlagjövedelmű 38 járásban a vissza nem térítendő támogatás összeg 2,5 millió forint lehet, míg a hitel 3,5 millió forint.
Ahogy írtuk, a támogatás az 1990 vége előtt épült családi házak energiahatékonysági korszerűsítését célozza. A pályázási kritériumok közül kikerült a családi házak gázhálózatra kötöttségének feltétele, így az igénylők köre is bővült.
Példa:
- 7 milliós költségvetésnél 1 millió forint önrésszel és 6 millió forint támogatással,
- 5 millió forint esetén 4.285.000 forinttal,
- 3 millió forintnál 2.571.000 forinttal lehet számolni.
Ennek megfelelően a teljes beruházás minimum 14,3%-át kitevő önrész
- 7 milliós költségvetésnél 1 millió forintot,
- 5 millió esetén 715.000 forintot,
- 3 milliónál pedig 429.000 forintot jelent.
Szakértők szerint az összegből például kb. egy 80-100 m²-es ház teljes hőszigetelése és a nyílászárók cseréje kivitelezhető. Ha a fűtést is korszerűsíteni kívánjuk, akkor valószínű, hogy mellette már csak a padlásfödém szigetelésére marad pénz. (Bár ez függ a ház állapotától és nagyságától is.) A teljes felújítás meghaladhatja a 7 millió forintot, viszont támogatás csak ekkora keretre igényelhető.
Lakásfelújítás támogatás 2024: jogosultsági feltételek
Az igénylőre a következő feltételek vonatkoznak:
- Cselekvőképes, nagykorú természetes személy.
- Magyar állampolgár, avagy hazánkban legalább egy éve lakó-, illetve tartózkodási hellyel rendelkező EGT tagállam állampolgár.
- Rendelkezik magyar adóazonosító jellel.
- A szóban forgó ingatlanban tulajdonos, vagy annak holtig tartó haszonélvezője, és minimum 2024. május 1. óta azt életvitelszerűen lakja.
- 75. életévét nem tölti be a kölcsön lejártáig. Ha így volna, a sikeres igényléshez szükséges egy adóstárs bevonása, aki megfelel ennek a követelménynek és jövedelme elbírja a kölcsön törlesztését.
- Eleget tesz az adósságfék szabályának: a 600.000 forintnál kevesebbet keresők fizetésük legfeljebb 50%-át, az ezt meghaladó bevételűek legfeljebb 50%-át fordíthatják törlesztésre.
- Nincs a bruttó minimálbért meghaladó köz-, vagy adótartozása.
- Nincs 60 napnál régebbi, a bruttó minimálbért meghaladó közüzemi számlatartozása.
- Sem ő, sem adóstársa nem szerepel elmaradással a KHR-ben, a listában velük szemben veszteségleírással rendezett elmaradás sem szerepel.
Az ingatlanra vonatkozó feltételek:
- 1990. december 31. előtt, Magyarországon épült.
- Az igénylő életvitelszerűen lakja legkésőbb 2024. május 1. óta.
- A földhivatali ingatlan-nyilvántartásában belterületi-, külterületi-, zártkerti lakóházként, szabadon álló családi házként, sorházi családi házként, ikerházként van bejegyezve.
- Kizárólag lakáscélú energiafelhasználás valósul meg benne.
- Címén tényleges vállalkozási-, avagy gazdálkodási tevékenységet csak akkor végezhetnek, ha a vállalkozáshoz szükséges energiafelhasználást külön mérőórák és közüzemi számlák követik. Székhelycímként való szerepeltetése nem befolyásolja az igénylés elbírálását.
Mire használható fel a támogatás?
Az alábbi munkálatok finanszírozhatóak a támogatás segítségével:
- épület külső határoló elemeinek hőszigetelése
- nyílászárócsere
- használati melegvízrendszer korszerűsítése
- fűtésrendszer korszerűsítése
- kizárólag az energetikai korszerűsítéshez kapcsolódó elemként a helyreállításhoz, javításhoz kapcsolódó költségek
Fontos: a kivitelezéshez is fűződnek megkötések.
- Az anyagdíjról, a munkadíjról számlát kell benyújtanunk, a saját kezűleg végzett munkát nem lehet elszámolni.
- Az igénylő nem lehet azonos a számlát kiállító vállalkozóval, annak közeli hozzátartozója vagy élettársa sem lehet.
- Ha a kivitelező egy gazdálkodó szervezet, az igénylő vagy közeli hozzátartozója nem lehet annak alkalmazottja, vezető tisztségviselője, tulajdonosa vagy alapítója.
- A véleményezésre bocsátott tervezet a különféle munkálatok fajlagos költségeit is megszabja.
Elszámolható költségek
- Anyagköltség.
- munkadíj
- szakértői, tervezői, eljárási költségek.
- Egyéb költségek: Minden olyan munka költsége, amelynek elvégzése elengedhetetlen a kivitelezési munkákhoz, vagy a biztonságos működést, tűzvédelmet és az életveszély elhárítását szolgálja, továbbá a közvetlen helyreállítási költségek, a záró hiteles energetikai tanúsítvány költsége.
Igénylés folyamata és szükséges dokumentumok
A lakásfelújítás támogatást július 1-től a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) MFB Pont Plusz lakossági hálózatában lehet személyesen benyújtani.
A szükséges dokumentumok:
- érvényes személyi igazolvány és a lakcímkártya (ezt ellenőrizni fogják)
- Munkáltatói jövedelemigazolás
- Nemleges igazolás az igénylő adótartozásáról – adóstárs esetén úgy érdemes igazolni az ő elmaradásának nemlétét is a KHR-listán (Központi Hitelinformációs Rendszer)
- Több tulajdonos illetve haszonélvező igénylésekor hozzájárulás a tulajdonos(ok)tól
- Tulajdoni lap, melyen fontos ellenőrizni, hogy szerepel-e az ingatlanbesorolás és az évszám, ezek hiányában szükség lehet használatbavételi engedély, illetve földhivatali térképmásolatra is, hogy igazoljuk az építés idejét és az ingatlan típusát. Utóbbiak elektronikusan beszerezhetőek a Földhivatali Információs Rendszerében.
- Új típusú, hiteles energetikai tanúsítvány a felújításra szánt lakóingatlanról.
A támogatást 2024. július 1-től lehet igényelni az MBH Bank, az OTP Bank és a Gránit Bank által kialakított MFB Pont Plusz lakossági hálózatánál, 2025. december 31-ig. (Utoljára 2026. április 30-ig vagy a forráskeret kimerüléséig lehet a kölcsönszerződést megkötni, a kitöltött kölcsönkérelmi nyomtatvány benyújtásával és a kötelezően előírt mellékletek csatolásával.)
Maradt még kérdésed? Szeretnél egy másik támogatásról információt kérni? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát, 48 órán belül válaszolunk.
Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is: