A levendula gyönyörű, illatos és ehető is, az egyik legsokoldalúbban felhasználható gyógynövény. Minden kertnek hasznos eleme, mert a jótékony rovarokat odavonzza, a kártevőket pedig távol tartja. Tegyük bátran ételeinkbe, készítsünk belőle frissítő italokat és turbózzuk a házi készítésű kozmetikumokat levendulával. A fő kérdés, hogy mikor ültessünk levendulát ahhoz, hogy sokáig élvezhessük a kertünkben a szemet gyönyörködtető virágokat és áldásos hatásait?
Az előrejelzések szerint még sokáig meleg lesz, így most még simán érdemes belefogni a levendula ültetésbe. Van azonban néhány alapszabály, amit nem érdemes betartani a levendula ültetése és gondozása során. Az alábbi tippeket követve évekig csodálhatjuk a kertünk egyik legdíszesebb és legpompásabb virágát.
A francia az igazi?
Alapvetően kétféle levendula típussal találkozhatunk, az egyik a francia – amely a tihanyi levendulamezőkön is található -, a másik pedig az angol. A francia levendula kifejezetten télálló, tavasszal újra kihajt és megfelelő körülmények között akár 40-50 évig is díszítheti a kertünket.
Az angol levendula ritkább, mert bár az illata elég markáns, de kevésbé télálló és több vizet igényel, mint a francia. Jó tudni egyébként, hogy az iparban ezt a típust használják inkább.
Melyik helyet szereti a levendula a kertben?
Fontos szempont, hogy mikor ültessünk levendulát, de ha olyan helyre ültetjük, amit nem szeret, akkor sokkal kevésbé tudjuk élvezni az értékes tulajdonságait. A recept nagyon egyszerű: a kert legmelegebb és legnaposabb részébe kerüljön. Ráadásul hatalmas könnyebbség, hogy nincs különösebb talajigénye, az átlagos kerti talaj tökéletesen megfelel a számára. Sőt, sziklakertbe is mehet, remekül fogja magát érezni.
Mikor ültessünk levendulát?
A levendulát tavasszal és ősszel is ültethetünk, akár palántával vagy tőosztással is. a palántát vagy a töveket tavasszal kell kiültetni a kert meleg, napos részébe. Amennyiben a levendulát magról ültetjük, a szaporítást február-márciusban kell elkezdeni, a palántákat pedig ősszel ültessük ki a kertbe, így bőven lesz idejük megerősödni.
Amit az öntözéséről tudni kell
Ültetés után érdemes a levendulát beiszapolni és néhány hétig rendszeresen öntözni, amíg megerősödik és begyökeresedik. Ezt követően a levendula nem igényel öntözést, csak a hosszan tartó, kifejezetten száraz időszakokban.
Hogyan lesz hatalmas és gyönyörű a levendula bokor?
Most, hogy tudjuk mikor ültessünk levendulát ahhoz, hogy kellőképpen megerősödjön, ne felejtsük el a rendszeres metszést sem. A levendulát legalább évente egyszer meg kell metszeni ahhoz, hogy tavasztól őszig virágozzon és évről évre dús és hatalmas bokorrá fejlődjön.
Mire figyeljünk a metszés során?
- Az őszi metszés során tartsuk szem előtt, hogy még az első fag előtt végezzük el a metszést.
- A nyári metszés során elősegíthetjük a másodvirágzást, ha az elvirágzott részeket vágjuk vissza.
- Kora tavaszra időzítsük az elöregedett szárak metszését.
- Hagyjunk zöld leveleket a levendula bokron, nem tesz jót a növénynek, ha túlzottan visszavágjuk, ilyenkor a szárak elhalhatnak.
- A tavaszi metszés során a télen elfagyott, elhalt részek metszésére érdemes figyelmet fordítani.
- Nem kell félni az elvirágzott szárak eltávolításától, ezzel serkenthetjük a virágzást.