Sokan idegenkednek tőle kóstolás előtt, pedig a jól elkészített levendulaszörp frissítő nyári ital, kár kihagyni. Az ételeknél nem szabad túlzásba esni a használatával, hiszen egy nagyon intenzív illatú gyógy- és fűszernövényről van szó – nem úgy a szörpnél! A legfinomabb levendulaszörp recept sok friss és illatozó virágot ír elő, mégsem lesz tolakodó az végeredmény.

Nemrég írtunk 5 levendulamezőről, ahol vagy már tart, vagy csak mostanában kezdődik a szedd magad akció. Ezeken a csodás helyeken kívül is van lehetőségünk levendulát szedni, az ország számos pontján várják a szüretelni vágyókat, itt a teljes lista.

A legtöbb levendulát a kozmetikai ipar használja fel, illóolajával a parfümtől a különböző testápoló szerekig sokféle terméket illatosítanak. Teaként is fogyasztjuk nyugtató hatása miatt, de a konyhában is megtalálhatjuk a helyét: leginkább desszertfűszerként használatos, jól illik a krémekhez, vajas kekszekhez. Pácokhoz, mártásokhoz, sós ételekhez is adhatjuk, persze mértékkel. Végül pedig készülhet belőle különleges és frissítő szörp, így:

A legfinomabb levendulaszörp recept

A levendula júniusban és júliusban virágzik, ez függ az adott fajtától is. Ahogy írtuk, a legfinomabb levendulaszörphöz friss virágra van szükség. Nagyon fontos, hogy tiszta területről származzon, de ha szedd magad mezőn, esetleg a kertünkben szüretelünk, ezzel valószínűleg nem lesz gond.

A pitypangszörp készítésénél már írtunk arról, hogy a gyógynövényeket felhasználás előtt nem szabad megmosni, csupán a zöld részektől, szártól tisztítjuk meg őket. Utóbbi a levendulánál akár el is maradhat, mert az egész növény ehető. A következő hozzávalókra lesz szükségünk:

  • 20 dkg friss levendulavirág
  • 2 kg cukor
  • 2 liter víz
  • 2 bio citrom
  • 1 ek. citromsav

A legfinomabb levendulaszörp sok virágból készül, így:

Tegyük a levendulavirágot cukorral együtt hideg vízbe. A legjobb, ha szűrt vagy forralt és visszahűtött vizet használunk. Hagyjuk állni a levendulás-cukros vizet 1-2 napig, de időként keverjük meg, hogy a cukor feloldódjon és virágok víz alá kerüljenek.

Másnap adjuk a citromkarikákat és a citromsavat a cukros-levendulás vízhez, és kezdjük el felforralni. Ha felforrt, szűrjük üvegekbe a szörpöt. Zárjuk le őket, majd pár pillanatra állítsuk fejre mindegyiket, aztán száraz dunsztban (takarókba csavarva) hagyjuk kihűlni.

A citromsav és a dunsztolás tartósít, nincs szükség külön tartósítószerre. A szörp hígításához használhatunk szénsavas és szénsavmentes vizet, ízesíthetünk vele limonádét, teát és desszerteket is. Ez a recept rózsaszínes árnyalatú szörpöt eredményez, de a végleges szín függ a levendula fajtájától is.

Levendulaszörp hatása

Azon kívül, hogy egy frissítő, különleges és nagyon nyári ízű szörpöt kapunk a levendulából, érdemes szót ejtenünk a hatásáról.

Mit tud a levendula?

A levendula nyugtató, görcsoldó, antimikrobiális hatású gyógynövény. Ajánlott nyugtalanságra, idegesség, segíthet az álmatlanság, azon belül az elalvási nehézségeken, továbbá enyhítheti a női változókori panaszokat. Hatásos lehet idegi eredetű gyomor- és bélpanaszokra, valamint a nehezen gyógyuló sebeket, égéseket is kezelhetjük vele.

A levendulát belsőleg és külsőleg is alkalmazhatjuk, előbbi esetben teakánt, míg utóbbinál pl. illóolaj és krém formában. A forrázat, avagy a tea így készül: 1-2 teáskanál virágot öntsünk le 1,5 dl forrásban lévő vízzel, 10 percig lefedve hagyjuk állni, majd szűrjük le. Fogyasztása idegesség esetén naponta többször, álmatlanságnál lefekvés előtt 1 csészével javallott.

A levendulaszörp jóval kevesebb hatóanyagot tartalmaz, mint egy csésze levendulatea, jótékony hatását így is élvezhetjük.

Levendulaszörp tartósítása

A fenti recept sem tartalmazott tartósítószert, viszont ha biztosra mennénk, de mégsem szeretnénk tartósítószert használni, akkor a következő módszert ajánljuk:

Zárjuk le az üveget egy réteg celofánnal úgy, hogy a hogy a celofán benedvesített oldala kerüljön az üveg szájára. Szórjunk a celofán száraz tetejére egy kevés tartósítót, majd feszítsünk rá még egy réteg celofánt, amelynek a felső oldalát vizeztük be. Ha így járunk el, a tartósítószer nem kerül bele a szörpbe. A felső celofánréteg helyett használhatunk száraz, sérülésmentes tetőt, ezt nagyon óvatosan csavarjuk rá. Ne állítsuk fejre, hogy a celofánt ne érje nedvesség.

A levendulán túl is van élete: ezeket a vadon termő nyári gyógynövényeket most érdemes beszerezni.

Forrás: tudatosvasarlo.hu, gyogyfuveskertem.hu

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...