A cukkini egy igazi, friss nyári zöldség. A szupermarketekben ugyan egész évben kapható import áruként, de a kertészkedni vágyók vagy kerttel rendelkezők is könnyedén megtermeszthetik maguknak. Azt viszont sokan nem tudják, hogy ehető a cukkini héja vagy sem. Itt a válasz!
Több szempontból is jó hír: igen, ehető a cukkini héja, sőt, az tartalmazza a legtöbb tápanyagot és vitamint. Nem mellesleg a pucolásával sem kell bajlódni. Ennyivel azonban nem ér véget a történet, mert van pár dolog, amire fogyasztásánál vigyáznunk kell. Ám előbb foglalkozzunk ezzel:
A cukkini jótékony hatásai
Bár a cukkininek nyáron van szezonja, egész évben elérhető, és számos módon felhasználható. Készíthetünk belőle levest, főételt, de akár desszertet is. Alacsony a kalóriatartalma, viszont tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Tartalmaz például kalciumot, magnéziumot, vasat és foszfátot. Van még benne A-, B1-, B2-, B6-, folsav, C- és E-vitamin is. Magas víz- és rosttartalma miatt jótékonyan hat az emésztésre, segíti a bélmozgást és csökkenti a puffadást. 100 grammonkénti 17-es kalóriatartalmával azoknak, akik fogyni szeretnének, érdemes gyakran fogyasztaniuk.
Mivel gazdag rostokban, lassabban emésztjük meg, így tovább érezzük magunkat jóllakottnak. Antioxidáns tartalma révén védi a sejteket a károsodástól, támogatja a szív, a szemek és a bőr egészségét. A benne található karotinoidok hozzájárulnak a látás megőrzéséhez és az immunrendszer megfelelő működéséhez. Ráadásul potenciális rákmegelőző hatása is van, ezért fontos lenne rendszeresen fogyasztani.
Bizony ehető a cukkini héja is
A cukkinit sokféleképpen fogyaszthatjuk, akár nyersen, akár főzve. A tápértékük nagyjából megegyezik, bár főzve könnyebb megemészteni, így több tápanyagot tudunk belőle hasznosítani. Főzéskor a cukkini A-vitamin-tartalma nő, de a C-vitamin mennyisége csökkenhet. A nyers cukkini puffadást okozhat, mert a rostjai nehezen bomlanak le. Fontos, hogy a cukkini héját ne hámozzuk meg, mert abban található a legtöbb tápanyag, a vitaminok, valamint az ásványi anyagok is. A cukkini rendszeres fogyasztása gyulladáscsökkentő hatása miatt segíthet megelőzni a krónikus betegségeket is. Emiatt tudjunk róla, hogy a cukkini héját meg lehet enni, és ajánlott is.
A cukkini héját meg lehet enni, de a kukurbitacinra oda kell figyelni
A nyers cukkini kissé keserű lehet a benne lévő kukurbitacin nevű vegyület miatt, ami az egész növényben megtalálható, így nem a héjától kell tartanunk. A boltokban kapható tökfélékből ezt a vegyületet általában nemesítéssel kivonták, vagy határérték alattira csökkentették. Ha a kertünkben önnevelünk cukkinit, akkor viszont visszatérhet a növénybe ez a vegyület. Az önnevelés során előforduló visszakeresztezés vagy mutáció mellett azonban a meleg is kedvezhet ezen méreganyag újratermelődésének. Ilyen nagy melegben figyeljünk tehát a kertünk megfelelő hűtésére.
Dísztökök mellett se neveljünk cukkinit, ugyanis a növények közelsége szintén eredményezhet visszakereszteződést. Emellett minden alkalommal vegyünk új vetőmagot, és ne az érett növényét használjuk fel újbóli vetésre, hiszen ez ugyancsak kedvezhet a kukurbitacin újbóli megjelenésének. A méreganyag rossz közérzetet, hányingert, hányást, nagyobb mennyiségben pedig hasmenést eredményezhet. Extrém esetben akár véres hasmenést, ami komoly következményekkel járhat. A cukkinit mindig tároljuk hűvös és sötét helyen, nyomódások nélkülit vásároljunk, így legalább egy hétig biztosan eláll majd.