Balatoni viharjelzés értelmezése: az életed múlhat rajta és sokan rosszul tudják

Minden évben április 1-jétől október 31-ig viharjelző szolgálat működik a négy legnagyobb tavunknál. Tudjuk, hogy melyik mit jelent? Ha a Balatonhoz készülünk, még az indulás előtt érdemes megismerni, illetve a gyerekekkel megismertetni ezeket. A balatoni viharjelzés értelmezése életet menthet, és ez egy csöppet sem túlzás.

Négy legnagyobb tavunkon, a Balatonon, a Tisza-, a Velencei- és a Fertő tavon április 1-től október 31-ig működtet a Katasztrófavédelem viharjelzőrendszert. A viharjelzés fokozatai mind a négy tavunkon megegyeznek, és mindegyiken villogó lámpákkal jelzik, még a szél erősödése előtt, hogy veszélyessé fordulhat az időjárás.

Az első dolog, amit biztonságunk érdekében megtehetünk, hogy megtanuljuk mit jeleznek a lámpák. A második az, hogy még a fürdőzés ellőtt megkeressük a viharjelző lámpákat, hogy tudjuk, melyik irányba kell figyelnünk. A Balatonon adott pontról legalább hármat is lehet látni, de a Katasztrófavédelem oldalán, illetve TaVihar applikációban is mutatják a lámpák helyét.

Balatoni viharjelzés értelmezése: mi mit jelent?

A viharjelzőpontok villogó sárga fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer. 

  • Ha nincs viharjelzés, nem villannak a lámpák.
  • Elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 felvillanás jelzi a veszélyt. Ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad a vízben artózkodni.
  • Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.

Ha a várható szélerősség 40 kilométer/óránál erősebb, de 60 kilométer/óránál gyengébb, elsőfokú viharjelzést adnak ki. A másodfokú viharjelzések a viharos, 60 kilométer/óránál erősebb széllökésre figyelmeztetnek. A jelzés a legelső erős széllökés előtt legalább 30 perccel látható.

Jó tudni: A TaVihar alkalmazást be lehet állítani úgy, hogy hanggal jelezze, ha változik a viharjelzési fokozat, ez nagy segítség abban, hogy időben partra menjünk. 

Még egy fontos dolog: legyen nálunk feltöltött telefon baj esetére. Vízálló tokból kismillió van, de olyat válasszunk, amit nyakba lehet akasztani és amiből nem kell kivenni a mobilt, ha telefonálni akarunk.

Ha segítségre van szükségünk: Ha a Balatonon kerülünk bajba, a leggyorsabban úgy kapunk segítséget, ha a BalatonHelp alkalmazáson keresztül értesítjük a vízimentőket. Csak meg kell nyomni az alkalmazás segélyhívóját, és a Mentésirányítási Központ azonnal megkapja a GPS koordinátáinkat, rögtön elindul oda a mentőhajó. Fel is hívják azt a telefonszámot, amiről a jelzés érkezett, de ha a bajbajutott nem tudja felvenni, akkor is az adott GPS ponthoz indulnak.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Így vihetsz sokkal több cuccot a fapados gépre – a trükk, amit minden utazó imádni fog!

A fapados csomagolás nem rakétatudomány, csak egy kis kreativitás. Pár forintos megoldásokkal elkerülheted a bőrönddíjat, és nyugodtan indulhatsz nyaralni. Kipróbálod?

3 gyerekes kedvezmények 2025-ben: utazás, támogatások és más extrák egy helyen

Legyen szó utazásról, bevásárlásról vagy egyszerűen arról, hogyan lehet kevesebbet költeni a hétköznapok során.

Lesz-e változás a rezsiárakban? Döntött a kormány, eddig védik meg a rezsicsökkentést

A Magyar Közlöny 79. számában jelent meg egy rendelet, ami rögzíti, hogy a...