A kormány a Napenergia Plusz Programban ingatlanonként akár 5 millió forint hozzájárulást kínál a napelem és energiatároló egyidejű beszerzéséhez és felszereléséhez. A sikeresen pályázóknak csak költségeik harmadát kell saját forrásból állniuk, a nagyobbik hányadot az állam vállalja át. Az első pályázaton részt vevők rendre arról számolnak be, hogy évek óta húzódnak a kifizetések vagy még nem haladtak semmit a pályázattal. Az Energiaügyi Minisztérium 2024. július 8-án megjelent közleménye értelmében a Napenergia Plusz Program 75,8 milliárd forintos keretét további 30 milliárd forinttal megemelte. Az előregisztrációs kérelmeket július 9., este 8 órárig lehetett benyújtani. Az előző, 2021 őszén indult pályázaton részt vevők kifizetései kb. 48 milliárd forintnál tartanak, ráadásul számos probléma adódik a kivitelezések során. Mik lehetnek a Napenergia Plusz Program buktatói és van-e megoldás a kialakult helyzetre?

Napenergia Plusz Program

A friss adatok alapján jelenleg nagyjából 267 ezer háztartási méretű kiserőmű üzemel Magyarországon. A tiszta energiaforrások 2015-ben még tíz százalék alatti aránya idén tavasszal nőtt 50 százalék fölé a villamosenergia-rendszer bruttó beépített teljesítőképességében. A megújulók részesedésének kilenctizede az ipari és háztartási naperőművekből származik.

A Napenergia Plusz Programnak köszönhetően a családok saját eszközzel termelhetnek zöldenergiát, amelyet későbbi fogyasztásra el is tárolhatnak. A rugalmas felhasználás révén önellátási képességük erősödik, áramszámlájuk csökken. Az előkészületben lévő folytatásban tíz évnél régebben üzembe helyezett napelemek mellé lehet majd kormányzati támogatással korszerű energiatárolót vásárolni – osztotta meg Facebook-oldalán a tudnivalókat az Energiaügyi Minisztérium korábban.

Egyre többen számolnak be arról, hogy problémás a pályázati összegek kifizetése 

A programban 75+30 milliárd forintot fordít az állam arra, hogy 8-10 kilowatt kapacitású napelemes rendszert, és 8-10 kWh teljesítményű akkumulátort szerelhessen fel 15 ezer háztartás. Ehhez maximum ötmillió forint támogatást ad. Az Energiaügyi Minisztérium célja, hogy a korábbinál jóval kedvezőtlenebb bruttó elszámolási rendszerben is jól érzékelhető határidőn belül megtérüljenek a napelemes befektetések. Csakhogy a gyakorlati folyamat sok helyen akadozik. 

A 2021-ben indult korábbi pályázaton 35 ezer pályázót támogattak. A pályázatok számottevő része van még függőben, főként az akadozva induló elbírálás, illetve a költségek időközbeni elszállása miatt. De problémát jelentenek az elszámolással és hálózati csatlakozással kapcsolatos huzavonák, a támogatások késedelmes kifizetése is. Az utóbbi cégek bedőléséhez is vezetett – számolt be róla a hvg.hu.

Hol akadtak el a kifizetések?

A pályázók lassú és bonyolult adminisztrációról számolnak be. Gyakori panasz, hogy a beadott kérelmeket csak sokára bírálták el és még ehhez képest is később kezdték folyósítani az előlegeket. De az sem segítette a folyamatot, hogy menet közben több módosítás is volt, vagy éppen összevonták a pályázat szakaszait.

“Az aktuális pályázati statisztika alapján a közel 36 ezer támogatott pályázatra odaítélt összesen 124 milliárd forintnyi forrásnak csupán kicsivel több mint harmadát (47 milliárd forintot) folyósították, a pályázatoknak 65 százaléka (23,3 ezer) esetében történt meg legalább az előleg kifizetése”- foglalta össze a hvg.hu vonatkozó írásában.

Lassan megy a végelszámolás, a pályázatokat több hónapos késéssel bírálják el. Van, aki menet közben kénytelen másik kivitelezőt keresni, mert a késlekedések miatt esetleg visszalép.

Befagyasztott uniós források

A 2021-es pályázat kifizetéseinél az is probléma lehet, hogy “nincs pénz, hiszen a pályázat keretein belül odaítélt támogatásokat olyan uniós forrásból finanszírozták volna, amelyek továbbra is be vannak fagyasztva a jogállamisági aggodalmak miatt”. Így van, aki úgy véli, hogy ezért is megy az időhúzás, illetve nincsenek határidők megszabva például a hiánypótlásra benyújtott válaszok tekintetében.

A Napenergia Plusz Program buktatói a támogatás teljes kifizetésében is megmutatkoznak

Egy napelemes cég munkatársa szerint az előlegeket ugyan gyorsan utalták, de nem voltak elegendőek a rendszer elemeinek beszerzésére és kiépítésére. Emiatt a cégek gyakorlatilag előre hitelezett az államnak, majd általában hónapokat várnak a kifizetésre.

A támogatások fennmaradó 60 százalékának lehívását a szabályok szerint akkor lehet kezdeményezni, ha elkészült  a teljes rendszer, megtörtént a villanyóra csere (amennyiben szükséges) és a helyi áramszolgáltató is leszerződött az ügyféllel. Ezután 15 napon belül kell a szükséges dokumentumokat feltölteni a pályázati rendszerbe, és igényelni a végső kifizetést. 

Előfordult például, hogy a napelemes cég lezárta volna a projektet, de nem tudta lejelenteni, mert ez a funkció még nem indult el az online felületen. Amikor aztán lehetségessé vált az adminisztrációs felületen a projektek lezárása, elkezdődtek a hiánypótlással kapcsolatos problémák, így a kifizetések még tovább húzódtak.

Pályázatosok magukra hagyva

A Napenergia Plusz Program buktatói kétélűek, mind a cégeket, mind az ügyfeleket magukra hagyja. Volt olyan napelemes cég, amely a kifizetések késése miatt ment csődbe és ügyfelek százait hagyta így a megvalósulatlan korszerűsítési projektek közepén. Így az érintett pályázók új céget voltak kénytelen keresni és az egész procedúrát szinte a nulláról kezdeni, nem beszélve az esetleges befizetett előlegekről. 

Mit tehetnek az érintettek?

A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium az uniós pénzek akadozásával és a világgazdaság rossz helyzetével indokolja a késlekedést. A jelenlegi programban egyelőre nem tapasztalni szembetűnő problémákat. Megkezdődtek a kifizetések, az Energiaügyi Minisztérium Facebook-posztjában az alábbiakat írta:

“Az eddigi több mint 12 ezer nyertes család átlagosan mintegy 4 millió forintos segítséget kap a zöldenergia termeléséhez és tárolásához. Jelenleg további több mint 5 ezer támogatási kérelem áll feldolgozás, hiánypótlás alatt. Az már biztosra vehető, hogy a meghirdetéskor kalkulált 15 ezer háztartásnál jóval több jut támogatáshoz a programban.”

A Napelem pályázat- minden tudnivaló az ingyenes támogatásról nevű Facebook-csoportban több ilyen beszámoló is olvasható. Az érintettek posztjai alapján vegyesek a tapasztalatok. Van, ahol azt látni, hogy 2,5 éves huzavona után végre telepítésre került az új rendszer és lezárult az adminisztrációs folyamat is, de olyan véleményeket is olvasni, hogy egyelőre még nem történt semmi a pályázó ügyével kapcsolatban.

Kérdésed van? Információra lenne szükséged? Ügyfélszolgálatunk segít, keress minket!
Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Babaruha olcsón az Aldiban: egy ezres a pihe-puha, bőrbarát anyagból készült body

Átfutottuk az Aldi akciós újságját és kincsekre leltünk. Babaruha olcsón, pizsamák és hálózsákok kifejezetten jó darabáron kaphatók. A zuhanykészletek árát tovább csökkentette az Aldi...

Ügyfélszolgálat: „Ez nem holmi csengeri örökösnő, hanem Nigéria, asszonyom!

Videónkból kiderül, hogy telefonos csalók áldozata kereste fel ügyfélszolgálatunkat. Persze eleinte még nem is tudta a rászedett hölgy, hogy átverték. Vigasztalhatja a tudat: Ma...

Idősek otthona: soron kívüli elhelyezés, átmeneti megoldások, várólisták – mutatjuk a tudnivalókat

Az idősek otthonába való bekerülés, különösen szociális alapon, számos tényezőtől függ, amelyek közé tartozik az intézménytípus, a költségek, a gondozási szükséglet és a várólisták...