2024-ben kivezetésre kerül a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) szaldóelszámolási rendszere, helyette jön a bruttó elszámolás. Ez azt jelenti, hogy már nem lehet éves szinten összevezetni a hálózatról fogyasztott és a napelemek által a hálózatra termelt villamosenergia-mennyiséget, hanem a vételezés és betáplálás külön kerül havonta kiszámlázásra. Bartek-Lesi Mária és Varga Katalin elemezése szerint jelenlegi formájában a bruttó elszámolás rontja a napelemes rendszerek megtérülési mutatóit. Na de miért?

Kik maradhatnak mégis szaldóelszámolásban?

A működésbe lépésük időpontjától számítva 10 évig éves szaldóelszámolásban maradhatnak a korábbi telepítésű, és a 2023 szeptember 7-ig bejelentett, 2025 végéig megépített (vagy kibővített) napelemes rendszerek. Vagyis 2024. január 1-jével csak a később üzembe lépő, és a több mint 10 éve működő napelemek tulajdonosaira vonatkozik a bruttó elszámolás – olvasható a Másfélfokon.

Bizonytalan, hogy megéri-e ezzel az új rendszerrel belekezdeni a napelemek telepítésébe. Ez azért van, mert jelenleg még a bruttó elszámolás inkább ront, semmint javít a megtérülési mutatókon. Nem ösztönző a rugalmas termelésre és emellett a napelemek megtérülését is rontja, illetve sok kérdésre nincs is biztos válasz még.  

Napelem bruttó elszámolás

Az új elszámolással a vételezés és a betáplálás külön kerül kiszámlázásra,tehát nem lehet összevezetni a hálózatról fogyasztott és az arra betermelt villamosenergia mennyiségét.

Mi a probléma a bruttó elszámolással?

  • Léteznek ennél korszerűbb és hatékonyabb rendszerek is, amire válthatnánk.
  • Átállásra vonatkozó szabályok között van, ami nehezebben megtalálható, vagy nem egyértelmű az MEKH rendeletből. Ilyenek például a forgalomarányos rendszerhasználati díj, amit az átváltás után nem kell befizetni a hálózatra betáplált energia után.
  • Bejelentésre került, hogy kilowattóránként 5 forint átvételi árral kell számolnunk. Ez pedig a napelemes rendszerek megtérülését nem javítja, hanem rontja.
  • Az akkumulátoros tároló és az okosmérő adta potenciált sem tudjuk vele hasznosítani.

2024-től indul a Napelem Plusz Program

A kormány 2023. december elején jelentette be a Napenergia Plusz Programot, amellyel várhatóan 15 ezer lakossági felhasználó juthat energiatárolóval kiegészített napelemes rendszerhez. Az állam 66%-os támogatást nyújt, a fennmaradó részt önerőből kell fizetni. A pályázat célja, hogy a napenergia termelésével és tárolásával segítsék a háztartások áramszámlájának csökkentését. A feltételekről itt írtunk.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Jönnek a gyógyszer-automaták: de mi lesz így a közgyógyellátottakkal?

Az ügyeleti rendszer átszervezése után a kormány a patikai ügyeletet is megreformálná. A gyógyszer-automaták elterjedése teljesen átalakíthatja a hazai gyógyszer- és drogériapiacot. Megoszlanak a...

30 év alatti anya vagy? Így kérhetsz adómentességet

Már elmúltál 25, de még nem vagy 30 és van gyermeked? A 30 éves koruk betöltése előtt gyermeket vállaló 25. életévüket betöltött nők személyi...

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...