Bár az időjárás sok esetben okolható egészségügyi tünetekért – allergia, kiütések, rossz alvás stb.–, de előfordulhat, hogy valami egész más zavarja meg az ember mikrobiomját, mégpedig a hálószoba, azon belül is az ágy.
Egy amerikai matracos oldal mikrobiológiai vizsgálatnak vetett alá számos hálószobát, főként pedig az ágyakat vizsgálták. A hálószoba legkoszosabb pontja a baktériumok sokféleségét és számosságát tekintve is ugyanaz lett: az ágytámla, azon belül is a kárpitozott fejtámla.
A hálószoba legpiszkosabb része: az ágytámla
A kutatás kimutatta, hogy ezen a területen sokféle gombafaj, penésztelepek, valamint baktériumkolóniák élnek: például a Staphylococcus aureus spp., ami különböző bőrfertőzésekért felelős. Ennek oka nyilván az, hogy habár az ágyneműt rendszeresen áthúzza az ember, a fejtámlát sokan figyelmen kívül hagyják a takarítási rutinok során, így nem meglepő, hogy itt a legrosszabb a helyzet a mikroorganizmusok szempontjából.
A második helyen áll az ágynemű, ebben is sok a baktérium. Az ágynemű koszossága egyértelmű, hiszen látszik rajta. Ezen azonban könnyű segíteni, húzzunk és mossunk gyakran ágyneműt, ne csak nyáron, de télen is. A harmadik helyen a matrac áll, mégpedig azért, mert igen sok gomba megtelepszik benne, főképpen a különböző penészgombák tudnak kiválóan megélni ebben a környezetben. Mindig pizsamában aludjunk, ha beleizzadunk az ágyba, szellőztessük ki a matracot, és figyeljünk a gyártó élettartamra adott javaslataira (egy átlagos matracnál ez 7-10 év szokott lenni).
Takarításkor és ágyhúzáskor tehát ne feledkezzünk meg az ágykeret és a fejtámla tisztításáról, különösen akkor, ha kárpitozott a felület! Éljen a tiszta hálószoba, és az egészséges, pihentető alvás!