Szívós talajtakaró növények: ez az 5 még a kánikulát is túléli

A kertészkedés egyik legnagyobb kihívása a szárazság. Az éghajlatváltozás miatt egyre gyakrabban szembesülünk csapadékmentes időszakokkal, sorra dőlnek a melegrekordok, és a tikkasztó hőség egyre tovább tart. Mindezek komolyan próbára teszik a kertészeket és a növényeket egyaránt, ezért is fontos, hogy olyan növényeket válasszunk, amelyek jól tűrik a tűző napot és a szárazságot – persze, az sem árt, ha jól néznek ki. A következő szívós, szárazságtűrő talajtakaró növények díszítik és ellenállóbbá teszik kertünket.

Milyen a jó talajtakaró növény? Fusson be gyorsan nagy területet és legyen sűrű lombozata. Ezeknek a tulajdonságainak hála képes elnyomni a gyomokat, vagyis helyettünk dolgozik: vegyszermentes kert, ahol nem kell kapirgálni? Jól hangzik! Ha gyep helyett alkalmaznánk, az is lényeges szempont, hogy taposástűrő legyen és gyorsan regenerálódjon. Mutatunk ötöt.

Szárazságtűrő talajtakaró növények: szívósak, szépek és a gyomokat is elintézik

Molyhos madárhúr (Cerastium tomentosum)

A molyhos madárhúr (Cerastium tomentosum) egy alacsony termetű, szőnyegszerűen terjedő évelő növény, ami ezüstös leveleivel és fehér virágaival díszít. Május-júniusban van a virágzás, de utána is mutatós marad az apró, fényes levélkéivel Jól alkalmazkodik a tápanyagban szegény talajokhoz, és kevés vízigényű, a száraz időszakokat is gond nélkül túléli. Gyeppótlóként is használható, különösen napos területeken.

Szuhar (Cistus)

A szuhar a mediterrán növények közül egyik legszebb, a Földközi-tenger vidékein őshonos cserje. Remekül tűri a szárazságot, olyan helyeken is megél, ahol más növényeknek esélyük sincs. Lombozata sűrű, rózsaszín vagy fehér virágokat hoz, levelei finom, aromás illatúak. A szuhar szépen fejlődik a rossz minőségű sziklás talajokon is, ha jó a vízelvezetésük. Öntözésére csak az első növekedési időszakban kell figyelnünk, ekkor hetente locsoljuk, egyébként  a rendszeres esőzésen kívül nem igényel további öntözést.

Bíborvörös délvirág (Delosperma cooperi)

Igénytelen, könnyen nevelhető pozsgás növény, amely Dél-Afrikából származik. Húsos, hosszúkás levelei nedvességtartóak, így jól tűri a szárazságot és a tápanyagban szegény talajt. Nevével ellentétben pink színű virágokat hoz, amelyek nyáron nyílnak. Főként ágyások szegélyeként vagy sziklakertekben érvényesül kisebb mérete miatt. Szereti a napfényt és a jó vízáteresztő talajt, ne locsoljuk túl, mert a pangó víztől rohadásnak indul a gyökere. Évelő növény, évről-évre kihajt, de az erősebb fagyokat nem bírja. Lombtakarással védhetjük meg.

Levendula (Lavandula)

A levendula az egyik legigénytelenebb cserje: kevés odafigyeléssel is beéri, a trágyázással, öntözésre nincs különösebb igénye. Cserébe 15-20 éven keresztül hozza a virágokat. Kellemes illatától irtóznak a vérszívók, távol tartja a legyeket és a molyokat is. Napfényszeretete és kevés vízigénye miatt akár erkélyen is nevelhetjük. Homokos földbe ültessük, vagy kifejezetten mediterrán növények számára összeállított virágföldbe. Olyan helyre tegyük, ami szélvédett és ahol legalább napi 6 órán keresztül éri a napsütés. 

Tarackoló kékgyökér (Ceratostigma plumbaginoides)

Alacsony növésű, terjedő tövű évelő, ami augusztustól hozza kobaltkék virágait. Levelei az ősz folyamán lilás-vörössé válnak. Kiváló talajtakaró, ami napos, félárnyékos helyen érzi jól magát. A tömörödött, vizes talajt nem bírja, az agyagosat viszont nagyon kedveli, ilyenben fejlődik a legszebben Kevés vizet igényel, túlöntözését kerüljük. Extrém téli fagyok esetén tövét mulccsal védhetjük.

Bizonyos növények nemcsak szépek és illatosak, hanem hatékonyan riasztják a szúnyogokat is. Érdekelnek? Itt olvashatsz róluk. Kérdésed van? Tedd fel Ügyfélszolgálatunknak!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!