Lehet, hogy elsőre régi, poros padlások, évek óta lakatlan lakások képe jön elő a molyok hallatán, pedig nem sok kell hozzá, hogy bárhol megtelepedjenek. De honnan jönnek egyáltalán és mitől függ, hogy beköltöznek-e valahova? Elmondjuk, hogy a molyok ellen mit lehet tenni, és hogyan lehet a legkönnyebben elűzni őket az otthonunkból, ha már egyszer tanyát vertek.
Hogyan kerülnek az otthonunkba?
A molyokat – vagyis a lárvákat – a legkönnyebben az üzletekből, a vásárolt élelmiszerekkel együtt visszük haza. Ha tartunk otthon hörcsögöt, papagájt, egyéb kisállatot, akkor jó, ha tudjuk, hogy a nekik szánt magkeverékekben is könnyen megtelepednek. Amilyen könnyű óvatlanul bevinni a molyokat a lakásba, olyan nehéz és hosszadalmas a kiűzésük.
Moly, de milyen?
Hogy a molyok ellen mit lehet tenni, azt úgy a legegyszerűbb kideríteni, ha tudjuk, hogy milyen közeget szeretnek. A ruhamolyféléket nevezik dögevőknek, mivel a selymet, a gyapjút és a szőrmét szeretik, ezért a ruhásszekrényeket részesítik előnyben és szívesen bújnak meg a ruháink között, pikk-pakk tönkretéve azokat.
A ruhamoly nem ugyanaz, mint a lisztmoly, ami növényi őrleménnyel, olajos magvakkal és szárított gyümölcsökkel táplálkozik. A lisztmoly az, amelyik beköltözik a kamrába, tőle lesz zsizsikes a liszt. Ha rábukkanunk a nyomára, akkor takaríthatjuk az egész kamrát, ugyanis nagy valószínűséggel, ha pl. a lisztünk a zsizsikes, akkor minden más is.
A szétrágott ruhák, molyos ételek nagy kárt okoznak, nem beszélve az óriási munkáról, amivel a molyok utáni takarítás jár.
Mit szeretnek?
- levegőtlen terek
- nehezen hozzáférhető helyek
- meleg levegő és magas páratartalom
Nem véletlenül a kamra és a ruhásszekrény a kedvenc helyük. A molyok petét rakni a szekrények, a kanapé vagy hűtőszekrény mögött szoktak, ott biztonságban ki tudnak kelni az utódok. A meleg és a magas páratartalom hatására két hét alatt kelnek ki a lárvák és akár 8 hónapig is kibírják táplálék nélkül, szóval igazi túlélők.
De mivel tudjuk, hogy mit szeretnek, ezért azt is tudjuk hogyan lehet őket könnyen elűzni.
A molyok ellen mit lehet tenni? Íme, a 7 leghatásosabb dolog
- A kamrában tartsunk mindent zárva. A liszteket, magokat jól zárható üveg- vagy fémedényben érdemes tárolni, a zacskós dolgokba pillanatok alatt beköltöznek a molyok.
- 2-3 havonta nézzük át a kamrát, hogy nem találunk-e beköltözőt, töröljük át a polcokat ecetes vízzel (az ecetszagot sem kedvelik a molyok) és szellőztessünk.
- Ez ugyanígy igaz a ruhásszekrényekre, legalább félévente mossuk ki a nem hordott ruhákat, takarókat, mert azokba költznek be a molyok a legkönnyebben.
- A molyok nagy ellensége a rendszeres szellőztetés és takarítás. Mivel a levegőtlen helyeket szeretik, a leginkább szellőztetéssel vehetjük elejét a beköltözésnek.
- A molyok nem bírják elviselni a levendula illatát, de sok esetben mi sem, ha a ruháinkról van szó, úgyhogy ha nem szeretnénk levendula szappant dugdosni a ruháink közé, párologtassunk. A levendulán kívül az eukaliptusz olaj párologtatása is hatásos a molyok ellen. A lényeg a friss és illatos levegő. A naftalint inkább hagyjuk.
- A frissen vásárolt lisztet, rizst, fűszereket betehetjük egy napra a mélyhűtőbe, így ha van is lárva valamelyikben, a fagyasztás után biztosan nem fognak kikelni.
- Ha lárvát találunk, ne a szemetesbe dobjuk ki, mert ott ugyanúgy ki tud kelni. Inkább csomagoljuk jól be és vigyük ki a lakásból.