Hatalmas kamu a rezsicsökkentés? Így trükközik az MVM a számlákkal

A lakossági gáz-és áramszámlákon láthatjuk narancssárga kiemeléssel a rezsiboxban, hogy mennyit spóroltunk meg a rezsicsökkentés miatt. Egyúttal azt is láthatjuk, hogy mennyibe került volna a fogyasztásunk, ha nincs a rezsicsökkentés. Csakhogy az egész számítás attól függ, hogy milyen árakat vesz figyelembe az MVM. És ha azok a két évvel ezelőtti világpiaci árak, akkor nem meglepő, hogy óriási a kontraszt a rezsicsökkentett és a piaci ár között. Az MVM számításai rámutattak arra, hogy a rezsicsökkentés gyakorlatilag kamu és megtéveszti a fogyasztókat. Elmondjuk, miért.
Mit mutat a rezsibox?
A lakossági számlákon szereplő narancssárga rezsibox mutatja a fogyasztóknak hónapról hónapra, hogy milyen jól járnak a rezsicsökkentéssel, mert anélkül gyakorlatilag egy négyfős család heti bevásárlását megszégyenítő gáz-és villanyszámlák várnának ránk. Amit természetesen lehetetlen is lenne befizetni a jelenlegi fizetésekből. Valószínűleg többen elgondolkodtunk már egy-egy számla láttán, hogy a 8.000 forintos villanyszámla tényleg 47.000 forint lenne-e rezsicsökkentés nélkül. Ugyanezen gondolat mentén írt olvasói levelet a 24.hu-nak is egy lakossági fogyasztó, illetve Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője éppen a „rezsikozemtikázás” miatt nyert pert az MVM ellen.
Mind az áram-, mind a gázfogyasztás esetében ugyanaz a kormányrendelet szabályozza a rezsibox tartalmának kialakítását és a megtakarításra vonatkozó számítási módszertant.
Az ide vonatkozó jogszabály azt írja elő, hogy a szolgáltatónak a világpiaci ár mértékét kell alapul vennie a számításokhoz, de azt már nem rögzíti, hogy mikori világpiaci árat vegye figyelembe.
Rezsicsökkentés és átverés helyett kamucsökkentést!
Az MVM a 2022. december 31-e előtti világpiaci árakhoz viszonyítja a fizetendő hatósági díjakat. Vagyis a két évvel ezelőtti piaci csúcsárakhoz, így nem csoda, hogy hatalmas összegek szerepelnek a rezsiboxban. Olyan árak, amelyeket a többség nem tudna befizetni, így ettől a kontraszttól óriási jótéteménynek tűnik a rezsicsökkentés.
Mit jelent ez a gyakorlatban? A Népszava kiszámolta, hogy “gáz esetében köbméterenként 1020, áramnál pedig kilowattóránként (kWh) 268,9 forint. Ezek ugyanakkor az európai kereskedések valaha mért legmagasabb értékei”, amelyek ráadásul csupán 2022 augusztusában jellemezték a tőzsdéket. Ehhez képest a jelenlegi köbméterenként száz (illetve, átlagfogyasztás felett 767) forintos gáz-, valamint kilowattóránként 36 (átlagfogyasztás felett 70) forintos áramdíj sokkal alacsonyabb.
Ráadásul a tavalyi tőzsdei árak alapján bruttó 82 forint, idén pedig bruttó 64 forint körül mozgott az áram ára. De az MVM még mindig a 2022. augusztusi, 268,9 forint/kWh lakossági áram alapján számol.
Ez még csak a jéghegy csúcsa
Az, hogy a rezsicsökkentés átverés, ahhoz elegendő volt a világpiaci árak összehasonlítása. Külön érdekesség, hogy az MVM a lakossági áram 70 százalékát a saját atomerőművétől veszi, a fennmaradó 30 százalékot pedig tőzsdei árszinten számolják el. Az MVM Paksi Atomerőmű kilowattóránkénti áram eladási ára 14 forint volt. Ha ehhez még hozzáadjuk akár a tavalyi bruttó 82, akár az idei bruttó 64 forintos árat, még mindig nem tartunk az MVM által alapul vett 268,9 forintnál.