Bárkivel megeshet, hogy ellopják vagy elveszti pénztárcáját, benne az iratokkal, készpénzzel és a bankkártyájával. A pénz valószínűleg odavan, de a többit lehet pótolni, csak időbe kerül és nem kevés utánajárásba. Akár lopás történt, akár csak szimplán elkeveredett a tárca, először a bankszámlát kell biztosítani. Mit tegyek, ha elhagytam a bankkártyámat? A legtöbben a letiltás mellett döntenek, utána viszont igényelhetnek új kártyát, amiért fizetni kell, és beletelik pár hétbe, mire megérkezik – nincs más opció?
Mit tegyek, ha elhagytam a bankkártyám?
Nézzük meg egyenként azokat az eseteket, amikor ellopják a kártyát, elveszítjük, vagy éppen csak nem találjuk.
Lopás: ha ellopták a táskánkat vagy a pénztárcánkat, akkor azonnal hívjuk a rendőrséget, ők foglalkoznak a lopott holmikkal és az eset felderítésével. Azonban ez nem feltétele a banki eljárásnak és annak, hogy kivizsgálják a visszaélést. Nekünk kell gondoskodnunk a kártyánkról az alapján, hogy mit tudunk róla (pl.: vettek-e le róla pénzt).
Elveszítjük, de még nem vettek le róla pénzt: ha még nem vagyunk biztosak benne, hogy használták a kártyánkat, szóljunk a banknak, ott le fogják tudni tiltani. Van egy lista, amely tartalmazza az összes bank elérhetőségét erre az esetre. Ha az értesítés után vesznek le róla pénzt, akkor azt a banknak vissza kell fizetnie a tulajdonosnak.
Elveszítjük és már vettek le róla pénzt: ha már tudjuk, hogy költöttek a pénzünkből, és azután jelezzük a problémát a banknak, akkor 15.000 forintig a tulajdonost terheli a bekövetkezett kár. Ezért érdemes minél hamarabb cselekedni.
Nem találjuk, és nem biztos, hogy ellopták: ha még úgy gondoljuk, megtalálhatjuk a kártyát, vagy nem költöttek róla, de nem akarjuk letiltani, megtehetjük, hogy a mobilalkalmazásban belépünk és a vásárlási limitet lecsökkentjük 1 vagy 0 forintra. Így ha valaki kezébe is kerülne, nem tudja majd használni, és ha mégis megtaláljuk, nem kell új kártyát igényelni, csak a limitet visszaállítani.
Hogyan előzhetjük meg a bajt?
Tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy megnehezítsük a lopott, talált kártyával való visszaélést!
- A PIN kódot sohase tüntessük fel, írjuk, ragasszuk stb. a kártyára, vagy annak közelébe. A legjobb, ha megjegyezzük, vagy otthon írjuk le, biztonságos helyre.
- Amikor tömegben vagyunk (szórakozóhelyen, koncerten, buszon, plázában, valamilyen rendezvényen), mindig legyünk óvatosak és figyeljünk a holminkra. Különösen, ha tömegközlekedéssel utazunk, nem egy embert zsebeltek már ki a tömött villamoson, éjszakai járaton. Leszállás előtt ellenőrizzük, megvan-e mindenünk. Ha valaki az utcán, járművön, bárhol „véletlenül” nekünk megy, akkor az első dolgunk a tárcánk megkeresése legyen.
- Internetes vásárlásokra állítsunk be többlépcsős azonosítást. Így ha valaki használni is akarná a kártyánkat, előtte nekünk kellene engedélyezni a telefonunkról.
- Csak megbízható automatákból vegyünk fel pénzt és ne kérjünk hozzá segítséget idegenektől.
- Aki igazán alapos szeretne lenni, a kártya hátoldalán lévő 3 jegyű számot (CVV) is távolítsa el, és inkább jegyezze meg.
Maradt még kérdésed? Segít a Hóvége ügyfélszolgálata, kattints ide!