Bárkivel megeshet, hogy ellopják vagy elveszti pénztárcáját, benne az iratokkal, készpénzzel és a bankkártyájával. A pénz valószínűleg odavan, de a többit lehet pótolni, csak időbe kerül és nem kevés utánajárásba. Akár lopás történt, akár csak szimplán elkeveredett a tárca, először a bankszámlát kell biztosítani. Mit tegyek, ha elhagytam a bankkártyámat? A legtöbben a letiltás mellett döntenek, utána viszont igényelhetnek új kártyát, amiért fizetni kell, és beletelik pár hétbe, mire megérkezik – nincs más opció?

Mit tegyek, ha elhagytam a bankkártyám?

Nézzük meg egyenként azokat az eseteket, amikor ellopják a kártyát, elveszítjük, vagy éppen csak nem találjuk.

Lopás: ha ellopták a táskánkat vagy a pénztárcánkat, akkor azonnal hívjuk a rendőrséget, ők foglalkoznak a lopott holmikkal és az eset felderítésével. Azonban ez nem feltétele a banki eljárásnak és annak, hogy kivizsgálják a visszaélést. Nekünk kell gondoskodnunk a kártyánkról az alapján, hogy mit tudunk róla (pl.: vettek-e le róla pénzt).

Elveszítjük, de még nem vettek le róla pénzt: ha még nem vagyunk biztosak benne, hogy használták a kártyánkat, szóljunk a banknak, ott le fogják tudni tiltani. Van egy lista, amely tartalmazza az összes bank elérhetőségét erre az esetre. Ha az értesítés után vesznek le róla pénzt, akkor azt a banknak vissza kell fizetnie a tulajdonosnak.

Elveszítjük és már vettek le róla pénzt: ha már tudjuk, hogy költöttek a pénzünkből, és azután jelezzük a problémát a banknak, akkor 15.000 forintig a tulajdonost terheli a bekövetkezett kár. Ezért érdemes minél hamarabb cselekedni.

Nem találjuk, és nem biztos, hogy ellopták: ha még úgy gondoljuk, megtalálhatjuk a kártyát, vagy nem költöttek róla, de nem akarjuk letiltani, megtehetjük, hogy a mobilalkalmazásban belépünk és a vásárlási limitet lecsökkentjük 1 vagy 0 forintra. Így ha valaki kezébe is kerülne, nem tudja majd használni, és ha mégis megtaláljuk, nem kell új kártyát igényelni, csak a limitet visszaállítani.

Hogyan előzhetjük meg a bajt?

Tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy megnehezítsük a lopott, talált kártyával való visszaélést!

  1. A PIN kódot sohase tüntessük fel, írjuk, ragasszuk stb. a kártyára, vagy annak közelébe. A legjobb, ha megjegyezzük, vagy otthon írjuk le, biztonságos helyre.
  2. Amikor tömegben vagyunk (szórakozóhelyen, koncerten, buszon, plázában, valamilyen rendezvényen), mindig legyünk óvatosak és figyeljünk a holminkra. Különösen, ha tömegközlekedéssel utazunk, nem egy embert zsebeltek már ki a tömött villamoson, éjszakai járaton. Leszállás előtt ellenőrizzük, megvan-e mindenünk. Ha valaki az utcán, járművön, bárhol „véletlenül” nekünk megy, akkor az első dolgunk a tárcánk megkeresése legyen.
  3. Internetes vásárlásokra állítsunk be többlépcsős azonosítást. Így ha valaki használni is akarná a kártyánkat, előtte nekünk kellene engedélyezni a telefonunkról.
  4. Csak megbízható automatákból vegyünk fel pénzt és ne kérjünk hozzá segítséget idegenektől.
  5. Aki igazán alapos szeretne lenni, a kártya hátoldalán lévő 3 jegyű számot (CVV) is távolítsa el, és inkább jegyezze meg.
Maradt még kérdésed? Segít a Hóvége ügyfélszolgálata, kattints ide!
Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...