Az elmúlt időszakban az e-mailes mellett az SMS-es csalások száma is megnőtt. Tavaly például a Magyar Posta nevével visszaélve próbálták becsapni a gyanútlan áldozatokat egy hivatalosnak látszó e-mailellel, de ismert nemzetközi márkákat is felhasználnak a csalásokhoz. A leggyakoribb trükk, hogy bankok, streamingszolgáltatók, futárcégek nevében küldenek értesítést, vagy az adatainkra, vagy a pénzünkre pályázva. Persze a csalók mindig kitalálnak valami újat: nemrégiben egyik olvasónkat a „rendőrség” kereste meg, hogy fizessen.
A rendőrség nevében próbálnak SMS-ben pénzt kicsalni az emberektől
A következő üzenetet kapta:
Az üzenetet megnyitva a Google jelezte, valószínűleg spamről van szó, korábban a hasonló értesítéseket legalábbis úgy azonosította. Olvasónknak nem volt semmilyen elmaradása, ebben biztos volt, ezért sem nyitotta meg a linket, ami egyébként is gyanúsnak tűnt. Ugyanezt tanácsoljuk:
Ha ilyen SMS-t kap, ne kattintson a linkre és ne fizessen be semmit!
SMS-es csalások: a klasszikus „csomag, amit nem tudnak kézbesíteni” trükk
Gyakori átverés: XY futárszolgálat nevében jön az üzenet, hogy a csomag megérkezett a raktárba, viszont nem tudják kézbesíteni, mert hiányzik a cím. Küldenek egy linket is, ahol azt állítólag frissíthetjük. Mutatunk két példát, az első:
És a második:
Milyen rendesek, még szép napot is kívánnak… hát nem. Ha megnézzük a két SMS-t, látható, hogy mindkettőt rossz magyarsággal írták, és bár a „csomagokat” a DPD kézbesíti, más-más linkeket adtak meg a címmódosításhoz. Egyébként már ezek is gyanúsak: dpdneitaddrcc és dpdhda.xyz? Mintha valaki csak úgy összehányta volna a betűket.
A legjobb, amit tehetünk, hogy ilyen esetben jelentjük a kéretlen üzenetet (ezt a lehetőséget a mobilok eleve felkínálják). Egyetlen kattintás az egész, és többet nem fognak zaklatni – legalábbis erről a számról. Legyünk résen, védjük meg az adatainkat és a jelszavainkat is: ajánljuk korábbi cikkünket.
Kételkedjünk, ha…
- az üzenetben helyesírási hibák vannak,
- semmitmondó vagy zavaros a hivatkozás, amiből nem derül ki, hogy melyik szolgáltatóról, futárcégről van szó,
- a megnyíló weboldalakon az adatainkat kérik.
Különben a pénzünk bánhatja.