Durván megszaporodtak az SMS-es csalások: a rendőrség nevében próbálják lehúzni az embereket

Az elmúlt időszakban az e-mailes mellett az SMS-es csalások száma is megnőtt. Tavaly például a Magyar Posta nevével visszaélve próbálták becsapni a gyanútlan áldozatokat egy hivatalosnak látszó e-mailellel, de ismert nemzetközi márkákat is felhasználnak a csalásokhoz. A leggyakoribb trükk, hogy bankok, streamingszolgáltatók, futárcégek nevében küldenek értesítést, vagy az adatainkra, vagy a pénzünkre pályázva. Persze a csalók mindig kitalálnak valami újat: nemrégiben egyik olvasónkat a „rendőrség” kereste meg, hogy fizessen.

A rendőrség nevében próbálnak SMS-ben pénzt kicsalni az emberektől

A következő üzenetet kapta:

Az üzenetet megnyitva a Google jelezte, valószínűleg spamről van szó, korábban a hasonló értesítéseket legalábbis úgy azonosította. Olvasónknak nem volt semmilyen elmaradása, ebben biztos volt, ezért sem nyitotta meg a linket, ami egyébként is gyanúsnak tűnt. Ugyanezt tanácsoljuk:

Ha ilyen SMS-t kap, ne kattintson a linkre és ne fizessen be semmit!

SMS-es csalások: a klasszikus „csomag, amit nem tudnak kézbesíteni” trükk

Gyakori átverés: XY futárszolgálat nevében jön az üzenet, hogy a csomag megérkezett a raktárba, viszont nem tudják kézbesíteni, mert hiányzik a cím. Küldenek egy linket is, ahol azt állítólag frissíthetjük. Mutatunk két példát, az első:

És a második:

Milyen rendesek, még szép napot is kívánnak… hát nem. Ha megnézzük a két SMS-t, látható, hogy mindkettőt rossz magyarsággal írták, és bár a „csomagokat” a DPD kézbesíti, más-más linkeket adtak meg a címmódosításhoz. Egyébként már ezek is gyanúsak: dpdneitaddrcc és dpdhda.xyz? Mintha valaki csak úgy összehányta volna a betűket.

A legjobb, amit tehetünk, hogy ilyen esetben jelentjük a kéretlen üzenetet (ezt a lehetőséget a mobilok eleve felkínálják). Egyetlen kattintás az egész, és többet nem fognak zaklatni – legalábbis erről a számról. Legyünk résen, védjük meg az adatainkat és a jelszavainkat is: ajánljuk korábbi cikkünket.

Kételkedjünk, ha…

  • az üzenetben helyesírási hibák vannak,
  • semmitmondó vagy zavaros a hivatkozás, amiből nem derül ki, hogy melyik szolgáltatóról, futárcégről van szó,
  • a megnyíló weboldalakon az adatainkat kérik.

Különben a pénzünk bánhatja.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Gyermekápolási táppénz: Mennyi nap jár a beteg gyerek után? Mutatjuk!

A gyermekápolási táppénz – vagyis a gyáp – célja, hogy részben pótolja a...

Lecserélné az ablakot, ajtót? Ingyenpénzt kaphat rá az államtól és az önkormányzattól

Ablakcsere pályázat állami és önkormányzati támogatással vagy akár önerő nélkül. Ezek a lehetőségek.

A nyugdíjrögzítés szabályai: mikor érdemes kérni és hogyan kell?

Aki nem követi folyamatosan, hogy éppen mit módosítanak a nyugdíjtörvényen, könnyen lemaradhatott egy fontos hírről: megváltoztak a nyugdíjrögzítés szabályai.

Honnan tudod, hogy blokkoltak a Viberen? 5 árulkodó jel, ami megmutatja

Hogy ne kelljen tovább agyalnod, cikkünkben mutatunk 5 árulkodó jelet, amiből kiderül az igazság.

Szlovénia autópályáin utazol? Komoly bírság lehet a vége, ha erre nem figyelsz

Ha idén nyáron Szlovénián keresztül vezet az utad, van egy dolog, amit semmiképp sem hagyhatsz figyelmen kívül: a szlovén autópálya-matrica. Enélkül ugyanis elég kellemetlen meglepetés érhet: akár jelentős bírsággal is számolhatsz, ha az ellenőrzéskor kiderül, hogy matrica nélkül használod az autópályát.